Перейти до основного змісту

"Невідомий склад пластику". Кропивничан просять не приносити штучні квіти на кладовища

Рівнянське кладовище у Кропивницькому. Суспільне Кропивницький

Під час поминальних днів жителів Кропивницького просять не приносити штучні квіти, кошики та вінки на кладовища. Цю продукцію виробники не сертифікують та виготовляють з невідомої сировини. Тож вона небезпечна як для довкілля, так і для здоров'я людей.

Про це Суспільному розповіла начальниця відділу екології департаменту містобудування та земельних ресурсів міськради Галина Негода.

За її інформацією, у Кропивницькому немає заборон щодо використання на кладовищах штучних квітів чи їх продажу. Поки документи для ухвалення такого рішення міська рада не розробляє.

"Достеменно невідомий склад пластику, квіти імпортуються із Китаю й сертифікати на них відсутні. Штучні квіти категорично забороняється спалювати й закопувати. Під час горіння такі матеріали виділяють небезпечні для здоров’я людини шкідливі речовини – фенол, формальдегід, оксиди азоту та сірки, діоксини. Ці речовини викликають подразнення слизових оболонок носоглотки, очей, посилюють негативний вплив хронічних захворювань, провокують виникнення пухлин, послаблюють імунітет, викликають безпліддя та природжені патології".

До прикладу, у країнах Європи давно заборонили приносити штучні квіти на кладовища, сказала Галина Негода. Наразі не існує законодавства, яке б забороняло ввезення в Україну штучних квітів або використання їх для прикрашання могил.

"Альтернатива пластиковим квітам є. Це можуть бути вінки та букети з живих квітів та хвої, живі квіти, висаджені в ґрунт, газонна трава, сухоцвіти, лампадки чи свічки".

Альтернатива штучним квітам

Хоча пластикові пляшки та пакети розкладаються від 100 до 500 років, їх хоча б можна переробити, розповіла доцентка кафедри природничих наук та методики їх навчання Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка Марія Боброва. З її слів, штучні квіти та вінки тонами накопичуються на сміттєзвалищах і ніхто не знає, що з ними робити далі. Тому найкраще — це взагалі відмовитися від їх використання.

"В Україні немає заводів з утилізації штучних виробів, тому що ця продукція не сертифікована. Коли товар сертифікований, то відомо з якого складу він створений і як його правильно утилізувати. Наприклад, у пластикових квітах досить часто є комплексний склад сировини. Тобто, окрім пластику, ще є пінопласт, поролон, серединка з дроту. Ніхто точно не буде розбирати ці квіти на складові при утилізації".

Альтернатива штучним квітам є, говорить Марія Боброва. Найкращий вихід з ситуації — посадити на могилі багаторічні рослини.

"Це може бути барвінок, газонні трави. Вони щільно розростаються і не даватимуть проростати бур'янам. Можна посадити рослини, які будуть квітнути усе літо. Я вважаю, що пластикові вироби на могилах — це не повага до померлих, а виправдання людської ліні. Адже простіше замість зрізаних квітів принести штучні і потім не треба йти на кладовище, щоб їх прибирати".

За інформацією з сайту комунального підприємства "Ритуальна служба", у Кропивницькому визначили графік проведення поминальних днів на кладовищах:

  • Далекосхідне кладовище (провулок Степовий) – з 27 по 30 квітня;
  • Масляниківське кладовище (вул. Дунайська) – з 27 по 29 квітня;
  • Завадівське кладовище – 27 квітня;
  • Новолелеківське кладовище (вулиця Холодноярська) – 27-28 квітня;
  • Старолелеківське кладовище (провулок Громадянський) – 26-27 квітня;
  • Старолелеківське-15 кладовище (вулиця Казанська) – 26-27 квітня;
  • Рівнянське кладовище (вулиця Автолюбителів) – з 27 квітня по 1 травня;
  • Кладовище в селищі Нове – 27 квітня.
Топ дня
Вибір редакції