У Кропивницькому другий день ліквідовують наслідки дронової атаки. За інформацією начальника обласної військової адміністрації Андрія Райковича, це була наймасштабніша атака безпілотників на місто з початку повномасштабного вторгнення. Російська армія запустила на обласний центр 21 "шахед". У людей пошкоджені житло, машини, інше майно. Суспільне дізнавалось, як бути людям, які залишилися без житла, та куди вони можуть звернутися по допомогу.
На провулку Залізничний від будинку залишилися дві стіни й фундамент. Даху немає, кімнати зруйновані.
"Під час російської атаки розмовляв телефоном з мамою і в цей час стався вибух. Тут жити неможливо, хата повністю зруйнована. Газова плита, пральна машина – все згоріло", – розповів син власниці житла Сергій Жердій.
Мамі 60 років, вона жила у будинку з паралізованою тіткою. Чоловік забрав їх до себе. Сказав, що дивом вціліли кіт і собака. Суму збитків поки не рахували. Мати написала заяву про допомогу у міську раду.
Розбирати завали й вивезти меблі, які залишилися непошкодженими, родині допомагають місцеві жителі, які згуртувались після дронової атаки.
"Вчора не встигли все зробити, тож сьогодні продовжуємо діставати дивани, шукаємо документи. Люди підходять та питають: чи є можливість перевезти речі, чи може ще чимось допомогти, ми нікому не відмовляємо", – сказав місцевий житель Генадій Шевченко.
Під час дронової атаки у квартирі двоповерхового будинку на вулиці Братиславська перебувала Оксана Лимаренко з чоловіком, двома дітьми та сестрою. Жінка пригадала, як тільки спустились на перший поверх, пролунав вибух.
"Ми сиділи із сином у нього в кімнаті, він розповів, що взяв у бібліотеці цікаві книжки та хотів їх разом почитати. Я запропонувала спуститись вниз. Тільки ми зійшли, діти заскочили під стіл між кухнею і залою, сестра сіла на диван, чоловік забіг, щоб взяти халат та вийти на вулицю. І тут якраз прилітає – дуже яскравий спалах. Ти не можеш зорієнтуватися, що відбувається. Мене накриває, я закриваю обличчя і сідаю біля холодильника між кімнатами, чую лише крик чоловіка – "Вставай!" Він мене піднімає, доня кричить несамовитим голосом, в нас від вибухової хвилі пішла носом кров. Крім цього, в неї було поранення на лобі, яке потім зашивали. Син з чоловіком вибивали двері, які заблокувало. Сестра повернулася в м'яку подушку дивана, тож поранення було незначне, їй трошки зачепило руку та стопу, тому що ми бігли по склу. Діти вискочили, побігли босі до машини, син взагалі в нижній білизні…Це так страшно, ти в паніці не знаєш ні що тобі брати, ні що вдягати…"
Після вибухів сім'я Лимарів поїхала в лікарню.
"Рани були глибокі, їх зашивали. Лікарі оглянули дітей, зупинили кровотечі. Їм дали заспокійливе, бо донька дуже сильно плакала. У неї був стрес! Тільки починається вечір, її завжди колотить, вона каже: "Мамо, я хочу за кордон". І я розумію, що це настільки страшно, що вона вже розуміє, що ми в небезпеці".
Після падіння дрона – біля будинку вирва, у квартирах – жодного вцілілого вікна.
Оксана Лимаренко сказала, що нині дім непридатний для проживання.
"Будемо чекати оцінки комісії, тобто чи можливо відновити будинок, тому що у ньому пошкоджені стіна та покрівля. Це добре, що там хоч якісь речі залишилися, які можна з собою забрати, та побутова техніка. Головне, щоб був дах над головою, а решта все потихеньку наживеться. Ми дуже сподіваємося, що наш дім можна відновити загальними силами друзів, знайомих".
Внаслідок нічної атаки дронів до медиків за допомогою звернулися 14 людей, половина з них – діти. Нині в лікарні залишаються троє людей. Один з них — чоловік 49 років. У нього майже 90% опіків тіла, він перебуває в реанімації обласної лікарні, розповів керівник департаменту охорони здоров’я Олег Рибальченко.
"У нього комбінова травма, яка ускладнюється наявністю множинних переломів і черепно-мозковою травмою. Стан пацієнта стабілізувався, але наразі лікарі ніяких прогнозів щодо його життя не дають".
Двоє людей залишаються у лікарні швидкої медичної допомоги. Це подружжя 40 та 43 років, які отримали множинні травми, їх прооперували.
"Нині загрози для їхнього життя немає. Пацієнтів перевели з реанімації у відділення, вони одужують. Решта людей, які звернулися по допомогу до медиків, мали легкі ушкодження, пов'язані з уламками розбитого скла та предметами, які спричинили травми", – сказав Олег Рибальченко.
З ранами обличчя та голови до міської лікарні швидкої медичної допомоги госпіталізували кропивничанку Наталію Мироненко. Російським "шахедом" зруйнувало їхній з чоловіком будинок на вулиці Братиславська. Під час вибуху жінка накрила собою 11-річну доньку.
"Ми була вдома з чоловіком і дитиною, коли пролунав перший вибух, це було в районі біля школи. Спустилися вниз та тільки встигли присісти біля столу. Життя моїй доньці врятувало те, що я накрила її собою, а з іншого боку був холодильник.Чоловік сидів навпроти сів, тож йому прилетіло дуже багато осколків. Наш будинок та задній двір зруйновані".
Зі слів Наталії Мироненко, під час вибуху намагалася заспокоїти доньку.
"На нас зверху все навалилося. Ми вибралися по склу, у мене та в чоловіка була кровотеча, добре, що сусід забрав нас у лікарню. Дитина дуже злякалася, у неї був приступ істерики".
Усього внаслідок дронової атаки у Кропивницькому пошкоджені 17 багатоповерхівок і 72 приватні будинки, сказав секретар міськради Олег Колюка. Також два заклади освіти – це професійно-технічне училище і школа – котельня, церква, амбулаторія.
Власникам пошкодженого житла працівники комунальних підприємств допомогли закрити вибиті вікна листами фанери та плівкою.
"Все-таки з плівкою на вікнах тепліше, хоча б вітер не дує. Пообіцяли, що вікна нам поміняють", – сказав місцевий житель Віталій Тарапака.
За інформацією Олега Колюки, будинки після атаки дронів продовжує обстежувати комісія міської ради. Приймають заявки від людей. На 15-ту годину відомо про 17 пошкоджених багатоповерхівок і 72 приватних, сказав секретар міськради Олег Колюка.
"Нині отримали 289 заявок, однак робота ще триває, бо на локаціях працюють оперативні штаби. Якщо людина з якихось причин не подала заяву, вона може у будь-який час звернутися на "Гарячу лінію" міської ради за номером 0800 21 77 21 або у відділ звернень громадян".
Люди можуть отримати допомогу за трьома напрямками.
"Основний напрямок – допомога від держави, яка повністю відшкодовує всі збитки за пошкоджене або знищене майно – програма "єВідновлення", коли документи подаються через "Дію". Також зараз ми проводимо свої обстеження для того, щоб надати людям допомогу з резервного фонду міського бюджету. Поки ми не можемо говорити про суму, бо ця робота триває. Потім працюватиме відповідна комісія, яка буде визначати розмір грошовї допомоги. І третій напрямок – це оперативна допомога, коли ми допомагаємо за рахунок нашого матеріального резерву".
Людям, квартири чи будинки яких пошкоджені, пропонують тимчасове житло.
"Одну людину поселили в соціальний гуртожиток №1. Ще одну хвору жінку похилого віку – у паліативне відділення лікарні".
За даними Олега Колюки, ліквідовувати наслідки атаки допомагають понад 200 працівників комунальних служб.
Як подати заяву про пошкодження майна та надання допомоги
- телефон гарячої лінії міського голови: 0 800 21 77 21;
- відділ по роботі зі зверненнями громадян міської ради за адресою – вулиця Велика перспективна, 41, к. 103, 118., телефони: 35 83 84, 35 83 83;
Для отримання психологічно допомоги потрібно звернутися
- "Центр Життєстійкості" за адресою: вул. Віктора Френчка, 72;
- телефон (050) 702-40-09;
- Центр допомоги врятованим за адресою: вул. Архітектора Паученка, буд. 41/26;
- другий поверх у приміщенні ЦНАПу "Прозорий офіс", телефони: 097 945 26 54, 099 014 71 43;
- Кропивницький міський центр соціальних служб за адресами: вул. Павла Бута, 3, вул. Архітектора Паученка, 53/39, телефон: 098 840 85 60.
Для тимчасового розміщення необхідно звертатися до департаменту соціальної політики міської ради за адресою: вул. Архітектора Паученка, 41/26, приміщення ЦНАПу "Прозорий офіс", телефони: 099 120 00 74, 067 531 09 85.
Допомогу можна отримати від організацій:
- Громадська організація "Десяте квітня" (юридична, психологічна допомога, плівка, брезенти, плити ОСБ, будівельні матеріали; модульні будинки, для людей, які взагалі лишилися без житла), телефон: 066 846 83 52.
- Товариство Червоного Хреста України (юридична, психологічна допомога, плівка, розкладні ліжка, пункти обігріву), телефон: 099 422 96 60.
- Громадська організація "ВПО України" (юридична допомога), телефон: 099 756 21 13.
- Громадська організація "Благодійний фонд "Збережемо українців" (продуктові набори, ковдри), телефон: 050 882 08 82.
Заявку на допомогу від держави за програмою "єВідновлення" можна отримати як черед додаток "Дія", алгоритм за посиланням: https://kr-rada.gov.ua/evidnovlennya/, так і подачею інформаційного повідомлення про пошкоджене чи знищене майно у ЦНАП "Прозорий офіс" за адресою вул. Архітектора Паученка, 41/26, телефон 050 377 70 20.
При собі необхідно мати ідентифікаційний номер та паспорт. Потрібно також буде вказати адресу електронної пошти - на неї надійде номер повідомлення про пошкоджене майно.