У Кропивницькому розпочала роботу мобільна амбулаторія. Отримав її обласний центр контролю та профілактики хвороб від Міністерства охорони здоров’я. Це машина, у якій можна пройти тестування на інфекційні хвороби, пройти огляд у лікаря-епідеміолога, визначити рівень цукру у крові, виміряти тиск.
Про це Суспільному розповіла головна санітарна лікарка області Надія Оперчук.
За її словами, мета роботи такої амбулаторії — доступ до обстежень у всіх громадах.
"Такі мобільні амбулаторії були закуплені для 19 регіонів України за підтримки Міністерства охорони здоров’я через Глобальний фонд боротьби з ВІЛ, туберкульозом та малярією через ЮНІСЕФ. Надаватиме послуги з тестування на соціально значущі хвороби: ВІЛ-інфекцію, туберкульоз, вірусні гепатити й інфекції, які передаються статевим шляхом".
До кінця року планують об'їхати усі 49 громад, що є в області. Перший виїзд був 19 березня о 9:00 на вулицю Габдрахманова у Кропивницькому. За словами медсестри Анни Дергунової, окрім швидких тестів, машина має автономне енергоживлення, воду, дезінфекційні засоби й медичне обладнання — канапку, крісло, столик для забору крові (з пальця й венозної), холодильник, шафи для зберігання витратних матеріалів, кондиціонер.
До виїзної команди входять лікарка-епідеміолог та медсестра. Вони можуть прийняти на день до 60 пацієнтів.
Також можна отримати консультацію в представниці благодійної організації "100% життя. Кропивницький", що опікується пацієнтами з ВІЛ-статусом, розповіла голова правління благодійної організації Юлія Чабанюк.
"Тестувати на ВІЛ, можливо, дійсно складно, тому що більшість людей вважає, що їх це не стосується, що вони не вживали наркотичні речовини. Не в кожне село є громадський транспорт. Для сільського населення це буде унікальна можливість, не виїжджаючи з населеного пункту, пройти тестування на ВІЛ-інфекцію"
Мобільну амбулаторію залучають, аби уникнути черг у поліклініках, пояснила начальниця управління охорони здоров’я Кропивницької міськради Оксана Макарук.
"Чому це краще, ніж в поліклініці. Лікарям зараз теж непросто працювати, вони перевантажені спалахом епідемічного сезону — грипом, ГРВІ. Працюють на військово-лікарські комісії. Дуже багато призовників, мобілізованих".
Кропивничанка Наталія розповіла Суспільному, що скористалася мобільною амбулаторією, бо до лікарні не завжди вдається потрапити вчасно, щоб здати аналізи.
"Я думаю, це велика допомога українцям під час війни".
За даними Надії Оперчук, 19 березня амбулаторія працювала п’ять годин. Обстежили 60 пацієнтів. Позитивних результатів на ВІЛ не зафіксували, сімом пацієнтам дали направлення для повторної перевірки рівня цукру у крові.
До кінця тижня амбулаторія працюватиме у Кропивницькому. З 24 березня поїде в іншу громаду, яку, визначають.