В Україні військові на фронті можуть написати заповіт без нотаріуса. І так само можуть оформити довіреність. Посвідчити документ може командир військової частини.
Про це Суспільному розповіла завідувачка сектору комунікації з громадськістю Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса) Ольга Чурашева.
За її словами, якщо військовий, поліцейський чи працівник служби з надзвичайних ситуацій перебуває в районі, де немає нотаріуса або уповноваженого посадовця місцевої ради, то він може звернутися до командира частини або уповноваженої ним людини.
При цьому потрібно надати паспорт громадянина України або закордонний. З проханням до командира звертаються усно. Посвідчення документів відбувається безплатно (військовим не потрібно платити за реєстрацію таких документів).
Довіреність — це письмовий документ, яким одна людина уповноважує іншу на представництво перед іншими людьми. Вона може бути в різних сферах — для отримання пенсії чи зарплати, подання податкових декларацій, різної звітності, представництва інтересів у державних органах, у судах.
При цьому командири не мають права посвідчувати довіреності на право розпорядження нерухомістю, а також на управління та розпорядження цінними паперами, корпоративними правами.
Заповіт — це письмовий документ з особистим розпорядженням людини щодо майна або якоїсь своєї іншої волі на випадок смерті.
При посвідченні документа командир зобов'язаний:
- пояснити людині її права та обов’язки, а також правові наслідки складання заповіту чи довіреності;
- встановити, чи це справжня воля людини;
- показати людині форму складання заповіту;
- за потреби скласти текст.
Якщо командир відмовляється посвідчити документ, він мусить письмово пояснити це, а військовий має право оскаржити цю відмову в суді.
Після складання заповіту або довіреності командир реєструє заповіт або довіреність у спеціальному реєстрі під окремим порядковим номером. Упродовж п’яти днів документи потрапляють до Мін'юсту, а звідти упродовж двох робочих днів — до нотаріуса. Нотаріус упродовж трьох робочих днів вносить документи в Спадковий реєстр або Єдиний реєстр довіреностей. Мін'юст повідомляє про це установі, від якої надійшли відповідні документи.