За три роки Кіровоградська обласна військова адміністрація надала понад 700 дозволів для виїзду за межі України через систему "Шлях", яка працювала з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. 27 лютого уряд припинив дію системи для військовозобов’язаних чоловіків, які перевозять гуманітарні та медичні вантажі. Суспільне дізнавалось, як зміни впливають на допомогу військовим та переселенцям на Кіровоградщині.
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко розповів, що до 27 лютого рішення щодо пропуску військовозобов’язаних чоловіків через кордон чи необхідності перевезення гуманітарних вантажів ухвалювали або Міністерство розвитку громад та територій України, або обласні військові адміністрації. Інформацію про таких людей, відповідно до рішення цих органів, вносили до системи "Шлях". Нині, з його слів, військовозобов’язані чоловіки, які перевозять гуманітарні та медичні вантажі, перетинають кордон на загальних підставах.
"Щоб перевезти гуманітарні чи медичні вантажі, людям необхідно підпадати під норми, пункти та умови, прописані іншими пунктами правил перетину кордону. Це виключення з військового обліку та зняття з військового обліку. Це, власне, також ті, хто має відстрочку, зокрема, багатодітні, хто самостійно виховує дитину, хто має дитину й у кого дружина проходить військову службу. Це також особи з інвалідністю та водії, які можуть здійснювати міжнародні перевезення товарів та вантажів".
Речник Держприкордонслужби пояснив причину змін.
"Перевіряли рішення, перевіряли інформацію в системі "Шлях", перевіряли мету поїздки людини, бо, власне, досить часто могли маніпулювати цією нормою. Фактично там подавали дані для перевезення гуманітарних вантажів, а ціль поїздки могла бути іншою".
Нині, сказав, через зміни у системі відмову у перетині кордону щодня отримують по два десятки людей, Міністерство соціальної політики та Міністерство оборони напрацьовують ширші норми перетину кордону українцями, які перевозять гуманітарні та медичні вантажі.
Думки кропивницьких волонтерів
Підприємець з Кропивницького Геннадій Шевченко допомагає українським військовим з 2014 року. За час повномасштабного вторгнення, сказав, привезли для фронту 20 машин, ще 200 відремонтували після пошкоджень у зоні бойових дій.
"З-за кордону ми привозили такі автомобілі, які практично неможливо купити в Україні. Це пікапи. Пікап – це дизельний автомобіль, який має повний привод, який має кузов. Це найбільш популярний автомобіль для війни, тому що пікап може перевезти і бойове спорядження, та найголовніше – евакуація поранених. Нині у Польщі на нас чекають два пікапи. Ми вже про них домовились, плату закинули. Але тепер немає кому поїхати".
Геннадій Шевченко вважає, що передусім рішення уряду вплине на забезпечення військових волонтерською допомогою.
"Це дуже дорогоцінний час, тому що кожна хвилина, кожна година, це, на жаль, смерть українського бійця, адже ці машини використовують для евакуації поранених".
Нині підприємець розглядає інші варіанти, як привезти машини для військових з Польщі.
"Треба шукати поляка, щоб її перегнав до кордону, а далі ми її взяли. Немає кому це робити, це не безплатно, на це потрібен час. А так – ти вибрав, ти впевнений, що ця машина справна, її обслужили й одразу відправили на фронт. Таке враження, що люди, які ухвалювали цей закон – проти допомоги військовим, переселенцям, проти всієї допомоги, яка йшла з-за кордону".
Голова кропивницького благодійного фонду "Мачок" Юлія Куліш розповіла, що за три роки вони передали українським військовим понад сотню машин.
"Це автомобілі, на які зібрав гроші наш фонд, плюс ті, які задонатили нам з-за кордону наші друзі".
Машини та вантажі з-за кордону, сказала, привозять і вона із сестрою, і чоловіки, які працюють з ними.
"Хтось має країнами Європи транспортувати вантажі, потім це перетин кордону й транспортування Україною. Слід розуміти, що це питання не у сотні кілометрів, а в тисячах кілометрів – це не один день, це декілька діб".
Співзасновниця благодійного фонду "Мачок" Ольга Сторожук розповіла, що інколи машини, які переганяють для військових, в дорозі ламаються, і залишитись на трасі самим може бути небезпечно для жінок.
"Має бути чоловік, який краще знається на тому, що там під капотом. Тай й не так страшно з ним в дорозі. Крім того, довга дорога за кермом – це фізично важко".
Скасування системи "Шлях" для водіїв ускладнить логістику доставки машин військовим, вважає Юлія Куліш.
"Це болюче питання не тільки для нас. Ми з колегами вже "на вухах", тому що нашим військовим потрібні автівки постійно, нашим переселенцям допомога потрібна постійно. Підтримка з-за кордону необхідна як повітря. Адже коли ми говоримо про якесь озброєння, ми говоримо про те, що воно необхідне А те, що автівки та майбутнє забезпечення, яке йде з-за кордону і яке постачає здебільшого волонтерська спільнота, воно не така важливе? Одні дівчата або пенсіонери не можуть витягти таке навантаження".
Думка військовослужбовця
Військовослужбовець Сил оборони України Ігор Козуб – доброволець, учасник антитерористичної операції з 2017 року. З початку повномасштабної війни він воював у Херсонській та Донецькій областях, нині, сказав, командує підрозділом операторів дронів Української добровольчої армії на Покровському напрямку Донецької області.
"У нас кожен другий дрон – волонтерський. Приціли й тепловізори, медицина – здебільшого йде з-за кордону. І це все за волонтерські гроші. От тому в нас суспільство потужне, громадянський рух дуже потужний. Якби не волонтерська допомога, ми б вже війну цю програли".
За словами Ігоря Козуба, він не розуміє доцільності рішення уряду обмежити волонтерам виїзд за кордон.
Думка юристки
Юристка з Кропивницького Євгенія Захарченко вважає скасування системи "Шлях" для військовозобов’язаних необдуманим та поспішним рішенням.
"Воно пов’язане тим, що нібито хтось з волонтерів не повернувся. Але насправді, якщо за допомогою якогось інструменту хтось вчиняє правопорушення, це не означає, що треба відмінити цей інструмент. Треба просто вжити заходів для притягнення до відповідальності. Кабінет міністрів замість того, щоб скасовувати спрощений порядок для волонтерів, які перевозять вантажі, мав би запропонувати Верховній раді просто внести доповнення до Кодексу про адміністративні правопорушення, можливо, до Кримінального кодексу України, і встановити відповідальність для тих, хто або порушує строк повернення, або взагалі не повертається. Адже на сьогодні за неповернення не існує відповідальності".
Дані про понад 700 дозволів для виїзду за межі України, надані Кіровоградською обласною військовою адміністрацією Суспільне отримало від заступника начальника адміністрації Сергія Поліщука. Інформації щодо кількості автомобілів, маси гуманітарних вантажів, ввезених з-за кордону та кількості людей, які не повернулися, в адміністрації не надали.