Перейти до основного змісту

"Нагадування про злочини російської армії": у Кропивницькому презентували макет Маріупольського драмтеатру

У кропивницькому музеї мистецтв презентували макет Маріупольського драмтеатру та 16 картин із його зображенням, авторами яких є переселенці з Маріуполя. Зробили це до третіх роковин авіаудару російської армії по театру, де від обстрілів ховались цивільні. Макети презентували в музеях та театрах 20 міст України й за кордоном.

Про це Суспільному розповіла представниця центру "ЯМаріуполь" у Кропивницькому Олена Прохорова.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну під час облоги Маріуполя у театрі ховались місцеві жителі. За інформацією Донецької прокуратури внаслідок авіаудару загинули 600 людей, ще 400 були пораненні. Будівля була сховищем для понад тисячі людей. Встановити точну кількість загиблих неможливо, адже місто в окупації.

Драматичний театр у Маріуполі до та після авіаудару РФ. Колаж. Євгеній Сосновський та Маріупольська міська рада

За словами Олени Прохорової, презентацією макета та картин нагадують світу про злочини російських військових і про те, що Маріуполь – це Україна.

"Це пам’ять про культурну спадщину Маріуполя. Макет створений у масштабі 1:150 на основі детальних архітектурних досліджень. Ця виставка – це нагадування про злочини російської армії, яка 16 березня 2022 року скинула авіабомбу на драматичний театр".

Гіпсовий макет драмтеатру в Маріуполі. Суспільне Кропивницький

Виготовили 50 макетів, всі вони ідентичні. Гіпсовий конструктор драмтеатру збирається з деталей, також є підсвітка. Його автором є Віталій Вискорко з громадської організації "Історія в руках" з міста Рівне, розповіла Олена Прохорова.

"У драматичному театрі ховались люди, вони очікували евакуації, тому ви помітите біля макета, як і в реальності був, напис "Діти". Він позаду та спереду. Це місце зустрічей та прогулянок. Місце, де святкували водночас і приємні та болючі спогади".

Напис "діти" біля гіпсового макету маріупольського драмтеатру. Суспільне Кропивницький

Переселенка із Маріуполя Ольга Бондаренко розповіла, що вона виїхала з міста до авіаудару по театру.

"Це справжня наше переживання, яке є всередині нас, у кожного маріупольця, бо серцем ми там. Мене в місті в той час не було, були мої знайомі, які залишились й не змогли виїхати. Це було дуже страшно і ті хто вижив, вони відчули це на собі та розказали нам. Звичайно, словами це не передати".

Макет драмтеатру у Маріуполі. Суспільне Кропивницький

За словами переселенки, вона добре пам’ятає театр до російської атаки.

"В цьому театрі я була і не один раз. Через те, що я викладач, ми зі студентами робили різні заходи й долучались до вистав. З чоловіком ми його відвідували, там дуже гарно й атмосферно. Хочу, щоб були покарані ті, хто був винуватцем цієї ситуації, щоб понесли покарання і ті, хто був ініціатором і організатором, а не тільки ті, хто був за кермом того літака".

Маріупольський театр після бомбардування РФ. Маріупольський театр після бомбардування. Фото: Reuters

Маріупольський драмтеатр через 40 хвилин після вибуху, 16 березня 2022 року. Маріупольський театр після російського авіаудару, 16 березня 2022 року. Фото: Сергій Забогонський

За інформацією представниці центру "ЯМаріуполь", у Кіровоградській області проживають майже дві тисячі переселенців з Маріуполя. Виставку та макет Маріупольського театру у музеї можна переглянути протягом місяця.

Топ дня
Вибір редакції