Перейти до основного змісту

Справа Червінського: у Кіровоградському суді допитали двох військових, які були на аеродромі "Канатове" під час обстрілу

У Кіровоградському районному суді 6 березня допитали двох потерпілих у справі ексрозвідника Романа Червінського. Це військові, які перебували на аеродромі "Канатове" під час ракетного обстрілу російською армією у 2022 році. Від коментарів вони відмовилися. Усього в цій справі 17 потерпілих. З червня минулого року, відколи у Кропивницькому цю справу розглядають у закритому режимі, допитали 13 потерпілих.

Про це Суспільному розповів адвокат Червінського Андрій Йосипов.

У Кропивницькому біля районного суду, за підрахунками Суспільного, до початку засідання зібралися 30 людей. Вони підтримують Романа Червінського під час судових засідань, які тривають в обласному центрі майже рік, розповіла кропивничанка Ніна Кодацька.

"Мені 73 роки, але я ніколи не здаюся та не здамся, і ми будемо боротися за кожного скривдженого. Чула за цей вибух у "Канатовому", тоді й почала цікавитись, що ж там трапилось насправді. Це мене теж підштовхнуло виходити на акції у підтримку Червінського".
Акція на підтримку Романа Червінського біля Кіровоградського районного суду. Суспільне Кропивницький

З червня минулого року рішенням Кіровоградського районного суду засідання у цій справі закриті. Під час них опитують потерпілих. 6 березня допитали двох, сказав прокурор Ярослав Гаврищук.

"Фактично вони надали ті покази, що й під час досудового розслідування, розповіли про свої ушкодження. Крім того, один з потерпілих підтвердив про прибуття Сил спеціальних операцій на аеродром "Канатове" та виконання певних завдань, про що я не можу розповідати в подальшому".

Колишній виконувач обов’язків командира частини Сил спецоперацій Роман Червінський вважає справу політично вмотивованою особисто проти нього.

"Я вважаю, що справа затягується і її можна було розглянути швидше, тому що всі відповіді потерпілих однотипні. Навіть четвертий потерпілий сказав, що повідомляв слідчому, що отримав свої травми через російську збройну агресію, однак він додав це у мою справу".

На думку адвоката Червінського Костянтина Глоби, заяви потерпілих не є повноцінною підставою для обвинувачення його підзахисного.

"Чергові двоє потерпілих повідомили, що ще на досудовому розслідуванні вони наполягали, що не є потерпілими від дій Червінського. Саме юридичного волевиявлення бути потерпілими у них не було, як на той момент, так і станом на сьогодні. Це важлива юридична складова".

З червня минулого року у цій справі допитали 13 потерпілих з 17, розповів адвокат Андрій Йосипов.

"Від одного з потерпілих ми почули, що слідчий скористався погіршенням його психологічного стану здоров’я. Нам було важко встановлювати пам’ятає він чи ні свій допит під час кримінального провадження. На сьогодні допитали 13 людей, ні від жодного з них ми не почули про наявність бажання бути залученими у якості потерпілих".

За інформацією адвокатів, наступне засідання відбудеться 20 березня. Якщо провину Червінського доведуть, йому загрожує до 12 років позбавлення волі, сказав прокурор.

Хто такий Роман Червінський

Роман Червінський народився 2 грудня 1974 років у Кам'янці-Подільському на Хмельниччині. Він працював у спецслужбах та розвідці, має звання полковника, відомий участю в кількох гучних операціях. Одна з них — затримання російських бойовиків ПВК "Вагнер" в липні 2020 року. В Україні ця операція мала кодову назву "проєкт "Авеню".

У липні 2020 року бойовики збиралися летіти над Україною на літаку турецьких авіаліній рейсом "Мінськ-Стамбул". Цей літак, за задумом української розвідки, мав примусово сісти в Києві начебто через погане самопочуття одного з пасажирів (насправді представника СБУ), і "вагнерівців" би затримали. Натомість в останній момент перед вильотом найманців заарештували в Білорусі й видали Росії. В Україні з цього приводу виник скандал.

Романа Червінського та його керівника в Головному управлінні розвідки Василя Бурбу звільнили з посад. В інформаційному полі України з’явився термін "вагнергейт" (гейт — суфікс, який використовують в англійській мові для назви політичних скандалів за аналогією з Вотергейтським скандалом в США 1972-1974 років). Червінський і Бурба в розмові з журналістами припускали, що був витік інформації від української влади, на рівні Офісу президента, через що операція провалилася.

У травні 2021 року при Верховній раді створили Тимчасову слідчу комісію для розслідування можливих протиправних дій влади в цій справі. 15 листопада комісія заявила, що не знайшла підтверджень витоку інформації. А 17 листопада проєкт Bellingcat оприлюднив розслідування, у якому йдеться про те, що президент Володимир Зеленський та голова його офісу Андрій Єрмак намагалися відкласти операцію на тиждень, що негативно вплинуло на її подальше проведення.

З початком повномасштабної війни Червінський повернувся на службу, та не в Головне управління розвідки, а в керівництво військової частини Сил спецоперацій Збройних сил України. Там він і долучився до операції з вербування російського пілота.

У чому СБУ звинувачує Червінського

Як повідомляє видання "Українська правда", ідея операції загалом належала цивільному айтівцю. Потім до її реалізації приєдналися працівники спецслужб, серед яких був Роман Червінський. Пілот начебто погодився на співпрацю й мав прилетіти на аеродром Канатове.

23 липня 2022 року організатори операції приїхали його зустрічати, але пілот не прилетів. Натомість російська армія почала обстрілювати ракетами. За словами начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації Андрія Райковича, тоді загинули двоє працівників відомчої охорони трансформаторної підстанції та військовий, поранень зазнали 19 людей. Крім того, були знищені два бойові винищувачі Повітряних сил ЗСУ, а злітна смуга зазнала значних пошкоджень.

За інформацією речника СБУ Артема Дехтяренка, Служба безпеки й Головне управління розвідки не давали своєї згоди на проведення цієї операції, тому Червінський діяв на власний розсуд. Російські спецслужби розкрили план українських організаторів, а пілот одночасно вів перемовини з Червінським і співпрацював з російськими спецслужбами. Саме таким шляхом, як стверджує СБУ, російські військові отримали дані про розміщення на аеродромі Канатове особового складу Повітряних сил ЗСУ та українських літаків.

СБУ висунула підозру Романові Червінському за частиною 5 статті 426-1 Кримінального кодексу України — "Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень в умовах воєнного стану", що карається позбавленням волі на строк від восьми до 12 років.

Що каже Червінський про звинувачення проти себе

Роман Червінський вважає справу сфальсифікованою. За його словами, всі свої дії він погоджував з керівництвом, усі заходи в межах операції санкціонували голова СБУ Іван Баканов та головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

На його думку, причина справи проти нього — політичне замовлення. Він вважає це помстою за "вагнерівців" — а саме через оприлюднення у 2021 році інформації про зраду на рівні Офісу президента.

Як Червінського випускали з кропивницького СІЗО

15 липня після восьмигодинного засідання у Кропивницькому апеляційному суді Романові Червінському змінили запобіжний захід. Суд погодився випустити ексрозвідника під заставу 9 мільйонів 84 тисячі гривень.

16 липня благодійний фонд лідера партії "Європейська солідарність" Петра Порошенка вніс потрібну заставу, але Червінського того дня не відпустили через оформлення документів.

Роман Червінський вийшов з СІЗО 17 липня.

Топ дня
Вибір редакції