У Кіровоградській області діє програма для жінок, які мають бізнес або хочуть його відкрити. Це естонсько-український проєкт. Жінок підтримують навчанням і мінігрантами на власну справу.
Про це розповіла в етері Українського радіо Кропивницького керівниця програми "Нові можливості для українських жінок та молоді в Кіровоградській області" Вікторія Талашкевич.
За її словами, цей проєкт втілюють разом з колежанками з Таллінна — з естонським центром гендерних досліджень. Ця методика успішно зарекомендувала себе в Естонії, і її впроваджують в Україні.
"Це коли жінки, які прагнуть або розвивати власний бізнес, який вже є, або створити його, офіційно зареєструвати, об'єднуються у команди по п'ять-шість дівчат і підтримують одна одну, надихають, діляться ресурсами, разом ставлять цілі й спілкуються, чи вдається цих цілей досягти", — розповіла Вікторія Талашкевич.
Окрім такого спілкування й взаємопідтримки, на проєкті відбуваються семінари, де учасницям розповідають про менеджмент, фінанси, оподаткування, просування в соціальних мережах, створення проєктів за допомогою комп’ютерних програм. Також є можливість отримати мінігранти.
"Учасниці програми матимуть можливість написати не дуже складний бізнес-план й розповісти, на що їм потрібен цей грант. Він незначний — 500 євро. Але, до прикладу, пані Ольга, яка навчалась минулого року, після нашої програми отримала грант уже в три тисячі євро від Червоного Хреста і відкрила власну салон-студію. Тобто все йде такими маленькими кроками: щось у нас, щось в інших програмах. Є безвідсоткові кредити, які дає держава", — сказала Вікторія Талашкевич.
За її словами, перша хвиля була літом і восени. Там було 32 жінки, і з них 10 зареєстрували бізнес вперше. Це були творчі майстерні (наприклад, надання послуг зі скрапбукінгуВид рукодільного мистецтва, що полягає у виготовленні й оформленні сімейних або особистих фотоальбомів.), випічка хліба, створення сиру, пастили, надання психологічної підтримки й реабілітації.
"Тобто різні товари й послуги. І що цікаво, частину рішення про те, хто отримає з дівчат грант, ухвалюють і самі дівчата. Тобто спочатку оцінює журі, яке ми запрошуємо, а далі ще оцінюють і надають свою підтримку дівчата-учасниці".
За словами Вікторії Талашкевич, нині триває друга хвиля проєкту. Вона об'єднала 36 жінок. Зокрема, учасницями проєкту стали Світлана Сидоренко і Тамілла Асрієва. Обидві — з медичною освітою й обидві мають власний бізнес. Але види підприємництва обрали різні.
Тамілла Асрієва народилася в Баку в Азербайджані й у 1990 році разом із сім'єю переїхала до Кропивницького через конфлікт у Нагорному Карабасі. Має 19 років загального медичного стажу. Працювала у різних відділеннях онкодиспансерів Кропивницького й Полтави. Також була лікарем невідкладних станів. У 2016 році викладала в Донецькому медуніверситеті на кафедрі анатомії. При цьому міряла мати власний бізнес у медичній сфері.
"Я завжди мала ціль і мрію — створити своє таке місце і коло безпеки для людей, які цього потребують. Мені хотілось, щоб люди, які переступають поріг медичного закладу, почувалися в безпеці й у комфорті. Щоб вони бачили усміхнені обличчя, приємний персонал, кваліфікованих лікарів. Бо не всюди я бачила таке ставлення. А це важливо, щоб зберегти їх і психоемоційне, і фізичне здоров'я".
У липні 2024 року вона відкрила клініку сімейної медицини в Кропивницькому. Там надають первинну й частково вторинну медичну допомогу — тобто є можливість взяти аналізи на місці й провести лабораторні дослідження. Первинна медична допомога (прийом у сімейного лікаря й педіатра) безоплатна. Її фінансує Національна служба здоров'я України. Усім охочим відкривати бізнес лікарка радить не боятися складнощів.
"Знаєте, є така цитата: "Почніть робити, що можете, почніть робити те, що неможливо, і ви здивуєтесь тому, що ви робите неможливе. На цьому проєкті ми встановлюємо цілі й маленькими кроками йдемо до них. І навчаючись, стаємо краще, краще і краще. Повернувшись у минуле, я б, напевно, знову б сказала цитатою: "Йдіть туди, де страшно". Взагалі не бійтесь виходити в зону комфорту. Я знаю, про що я говорю, тому що я виходила з зони комфорту неодноразово й жодного разу про це не пожалкувала".
Світлана Сидоренко за освітою лікарка-вірусологиня й хоче розвиватись у сфері організації простору. П'ять років тому натрапила на сторінку в Instagram, яка її захопила.
"І так само випадково я там виграла курс з організації простору свого будинку. Він йшов досить тривало, десь пів року. І потім я побачила результат і зрозуміла різницю життя "до" і "після". Зараз діти мої виросли, і, здається, прийшов час реалізувати себе в роботі".
За спостереженнями Світлани Сидоренко, для Кропивницького така послуга нова. В Україні — Києві, Дніпрі — організатори простору працюють щонайменше дев’ять років.
"Мені здається, що це дуже важливо зараз — давати той спокій, який відчуваєш, коли навколо тебе організований простір. І я також хочу сказати про страхи. Всі бояться. Але треба боятись і робити".
За словами Вікторії Талашкевич, друга хвиля проєкту завершиться в квітні.