Перейти до основного змісту

Повідомлення про "брудну хмару": чи фіксують погіршення якості повітря на Кіровоградщині

Місто Кропивницький. Суспільне Кропивницький

У соціальних мережах й медіа шириться інформація про "брудну хмару", яка рухається Україною. У Кіровоградській області підвищення забруднення не зафіксували. Це інформація на 13 лютого.

Про це Суспільному розповіла синоптикиня Кіровоградського обласного центру з гідрометеорології Вікторія Виноградова.

"У Кіровоградській області перевищення гранично допустимих концентрацій забруднювальних речовин не зафіксували".

Також заміри повітря роблять в обласних центрах контролю та профілактики хвороб. За інформацією головної державної санітарної лікарки Кіровоградщини Надії Оперчук, в області моніторинг здійснюють двічі на день за основними показниками: діоксид азотуПарниковий газ, який потрапляє в атмосферу шляхом спалювання продуктів викопного палива., сірчистий ангідридБезбарвний газ з різким характерним подразнювальним запахом., пил, сажа, формальдегід Безбарвний легкозаймистий газ, який при кімнатній температурі має характерний задушливий та подразнюючий запах; має високу хімічну реакційну здатність, є легкозаймистим, може утворювати вибухонебезпечні суміші в повітрі.та оксид вуглецюОксид вуглецю утворюється у результаті неповного згорання природного газу..

"На 13 лютого працівники Центру провели додаткові вимірювання якості повітря у місцях масового перебування жителів Кропивницького. За результатами перевірки перевищення гранично допустимих концентрацій забруднювальних речовин не зафіксували", — розповіла Надія Оперчук.

За її словами, якщо ситуація зміниться, жителям повідомлять.

У разі погіршення якості повітря потрібно:

  • мінімізувати перебування на вулиці, особливо дітям, літнім людям і вагітним;
  • використовувати на вулиці захисну маску або респіратор;
  • уникати фізичних навантажень на відкритому повітрі;
  • щільно зачиняти вікна й двері й обмежити використання вентиляційних систем, що забирають повітря з вулиці;
  • проводити вологе прибирання у приміщеннях;
  • уникати куріння й вживання алкоголю;
  • споживати достатню кількість рідини (2-3 літри на день).
Працівниці обласного центру контролю й профілактики хвороб моніторять показники повітря за допомогою портативного обладнання. Кіровоградський обласний ЦКПХ

На Facebook-сторінці Українського гідрометеорологічного центру 11 лютого пояснили, що інформація про "брудну хмару" не відповідає дійсності.

"Не фіксують пил в атмосфері над Україною, і умов для його надходження з інших регіонів найближчими днями немає".
Дані від сервісу Ventusky. Facebook/Український гідрометеорологічний центр

За інформацією синоптиків, інформація про "брудну хмару" з'явилася на сервісі Ventusky, який дає не реальні показники, а моделює прогноз на основі глобальних баз даних. До прикладу, сервісу потрібно знати, де розташовані заводи й теплові електростанції — основні джерела викидів у повітря. Ця база оновлюється раз на кілька років. В Україні вона не оновлювалася з 2014 року з міркувань безпеки. Це означає, що Ventusky досі вважає активними підприємства, які нині зупинилися або зруйновані через війну.

"Як видно на карті Ventusky, система досі вважає, що працюють Азовсталь, Новокаховський електромашинобудівний завод та інші підприємства, які вже не функціонують. Саме біля них Ventusky прогнозує перевищення діоксиду сірки та азоту найближчими днями, хоча реальних джерел викидів там більше немає. Подібна ситуація по всій Україні. Алгоритми продовжують показувати фіктивні викиди".

В Українському гідрометеорологічному центрі пояснили, що найбільш правдивими є фактичні вимірювання з наземних постів (ними користуються, зокрема, обласні центри з гідрометеорології) й супутниковий моніторинг.

Топ дня
Вибір редакції