11 лютого Верховна рада проголосувала за виділення одного мільярду доларів на закупівлю двох ядерних реакторів для Хмельницької атомної електростанції (АЕС). Реактори російського виробництва будуть купувати у Болгарії. У другому читанні та в цілому рішення підтримали 269 депутат із 336 присутніх на голосуванні. Суспільне проаналізувало, як проголосували представники Кіровоградської області у парламенті.
Підтримали законопроєкт представники фракції "Слуга народу" Олександр Дануца, Ігор Мурдій та Юрій Кузбит, Богдан Торохтій з депутатської групи "Партія "За майбутнє" та Олег Воронько з депутатської групи "Відновлення України".
Позафракційний депутат Олесь Довгий та Олег Тарасов з фракції політичної партії "Слуга народу" були відсутні під час парламентського засідання.
Повністю результати поіменного голосування про підтвердження поправки №268 до проєкту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності №11392 можна переглянути тут.
Потреба в реакторах
Реактори використають для добудови 3 та 4 енергоблоків Хмельницької атомної електростанції.
Для 3 та 4 енергоблоків "Енергоатом" планує закупити ядерні реактори типу ВВЕР-1000. Їх виробляє Росія. "Енергоатом" купуватиме їх у Болгарії, де в 1990 році призупинили будівництво АЕС Белене. Як повідомили в компанії, це "знайома в Україні радянська розробка" та "Україна здатна сама обслуговувати ці реактори", і не купуватиме для цього компоненти та деталі у Росії.
Для того, щоб на Хмельницькій АЕС розпочали будівництво 3 та 4 енергоблоків, Верховна рада має проголосувати за урядовий законопроєкт про проєктування та будівництво енергоблоків на ХАЕС. Лише після цього Енергоатом може почати добудову енергоблоків.
Заступник голови комітету з питань енергетики Олег Семінський сказав, що нині Україна щорічно витрачає понад 600 млн доларів на імпорт електроенергії. Добудова ХАЕС допоможе зберегти ці кошти та генерувати більше електрики всередині країни.
Що відомо про добудову Хмельницької АЕС
У квітні 2024 року Кабінет міністрів подав до Верховної ради законопроєкт щодо будівництва 3 та 4 енергоблоків Хмельницької АЕС. Міненерго повідомляло, що реалізація проєкту здійснюватиметься виключно коштом "Енергоатому" із залученням кредитних можливостей і без використання грошей з державного бюджету України.
Будівництво двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС розпочали наприкінці 80-х років минулого століття, а припинили в 1990 році через накладений Верховною радою України мораторій. Та потім будівництво відновили й вирішили добудувати 5 та 6 енергоблоки.
В "Енергоатомі" повідомляють, що 3 енергоблок зможе забезпечити енергосистему України ще на 1 гігават потужностей електроенергії. У липні 2024 року у Нетішині готувались до добудови 3 та 4 реакторів: встановлювали обладнання, готували містечко для працівників, завозили техніку.