Перейти до основного змісту

Військові з Кіровоградщини, які повернулися з полону, можуть отримати виплати та звільнитися зі служби

Військовослужбовці з Кіровоградської області, які повернулися з російського полону, можуть звільнитися зі служби та отримати одноразову й щорічну виплату. При цьому немає значення, коли саме військового звільнили з полону.

Про це Суспільному розповіла начальниця групи комунікацій обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) Поліна Кравченко.

31 грудня Володимир Зеленський підписав зміни до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Відтепер право на відстрочку від призову на військову службу матимуть цивільні, які були в полоні РФ, а також жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або повнорідний чи неповнорідний брат, чи сестра) загинули або зникли безвісти під час участі у бойових діях.

За інформацією Поліни Кравченко, при звільненні з полону військовий отримує одноразову допомогу у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби.

Додаткова відпустка

У випадку, коли військовослужбовець бажає продовжувати службу, він має право на 90 днів відпустки, яка не ділять на частини. Під час відпустки йому продовжують нараховувати зарплату, сказала начальниця групи комунікацій.

Одноразова та щорічна виплати

Звільнені з полону цивільні або військовослужбовці мають право на одноразову допомогу в розмірі 100 тисяч гривень.

Також передбачена виплата щорічної грошової допомоги для тих, хто був у полоні. Це 100 тисяч гривень за кожен рік перебування в полоні.

Що потрібно для виплат

Для отримання виплат потрібно, щоб був встановлений факт позбавлення свободи внаслідок збройної агресії РФ проти України, сказала Поліна Кравченко.

"Встановленням цього факту займається спеціальна комісія при Міністерстві національної єдності України. Комісії потрібно надати довідку про перебування в полоні. Її можна отримати в Національному інформаційному бюро. Запит потрібно направити на електронну пошту бюро: info@nib.gov.ua, або заповнити форму на сайті".

Правова допомога

Також звільнені з полону військові мають право на правову допомогу.

  • Первинна правова допомога — це отримання юридичних консультацій, допомога у написанні заяв, скарг.
  • Вторинна правова допомога — це складання документів, захист та представництво інтересів у судах тощо.

У Кропивницькому запрацювали двоє фахівців служби із супроводу ветеранів. Це державний проєкт, який реалізують у громадах за підтримки Міністерства у справах ветеранів. Такі помічники консультують з різних питань. До прикладу, як отримати статус і соціальні гарантії, пройти реабілітацію, здобути освіту, працевлаштуватися, започаткувати власну справу.

Місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Переселенці та військові можуть отримати інформацію, консультацію чи роз’яснення з правових питань, допомогу у складанні заяв, скарг, документів для звернення до суду, представництво інтересів у судах, органах місцевого самоврядування.

5 лютого 2025 року Україна та РФ провели обмін полоненими у форматі 150 на 150. Про це повідомив президент Володимир Зеленський у своєму Telegram. Суспільному відомо про п'ятьох звільнених військових з Кіровоградщини. Це Ігор Бодряга з села Красносілка Олександрівської громади та Сергій Захарян з Вільшанської громади, Микола Шаравара з Аджамської, Вадим Бондаренко з Кам'янецьої громади та Максим Вечерковський із села Рівне Новоукраїнського району.

У Кропивницькому рідні військових щотижня виходять на акцію "Не мовчи! Полон вбиває". Мета — привернути увагу влади до того, що їхні рідні перебувають у російському полоні або безвісти зникли.

Топ дня
Вибір редакції