У Кропивницькому займають чергу з п’ятої ранку у поліклініці, щоб пройти військово-лікарську комісію. Через черги військовозобов’язаних змінили графік роботи й збільшили кількість медпрацівників.
Про це Суспільному розповіла голова військово-лікарської комісії Катерина Полулях.
Медичну комісію військовозобов’язані зі статусом "обмежено придатний" мають пройти до 5 лютого. Це пов’язано зі змінами до законодавства (пункт шостий у тексті закону — ред.), у якому скасували статус "обмежено придатний до військової служби".
За словами Катерини Полулях, працюють шість днів на тиждень. Замість одного терапевта приймають троє. На суботу додали лаборантів.
"Нам потрібно приймати 50 людей на день. Ми приймаємо в півтора-два рази більше. Бувають дні, що приходять і 120 людей. Стараємось допомогти, але часто люди обурюються і нашою роботою незадоволені".
Час проходження медкомісії у кожного різний. У всіх беруть загальні аналізи, біохімію, перевіряють, чи немає гепатитів, роблять кардіограму. Також військовозобов’язаних оглядають хірург, ЛОР, окуліст, психіатр, терапевт, невропатолог.
"Якщо патологія, ми направляємо акт у відділення або поліклініку. Вони потім повертаються назад, тут ми вже пишемо згідно з актом висновок. Якщо важка патологія чи інвалідність, то ми ще направляємо документи у Вінницю, бо людина може бути непридатна до військової служби, і потрібно писати свідоцтво про хворобу. Це займає певний час", — розповіла Катерина Полулях.
За інформацією заступниці директора департаменту охорони здоров’я Наталії Горбенко, у Кіровоградській області працюють 22 військово-лікарські комісії. Вони розташовані на базі лікарень й укомплектовуються місцевими лікарями. Щоб дізнатися, до якої саме комісії прикріплена територія, потрібно звернутися в територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК). Також обстеження можна пройти в цілодобовому мобілізаційному центрі при ТЦК.
О 10:00 3 лютого у коридорі поліклініки у Кропивницькому на проходження військово-лікарської комісії за підрахунками Суспільного було щонайменше 70 людей. Валентин Кривцун розповів, що ходить сюди третій тиждень.
"До окуліста мене направили в четверту поліклініку. Там хлопці, які сьогодні були, на 26 лютого тільки проходять акти обстеження. Потім з тими актами треба прийти до секретаря, щоб він затвердив, там зайняти чергу. Я сьогодні особисто займав туди чергу о 5 годині ранку. І я був третім. Я в процесі бігаю, щоб мені підписали акти, виписали, перепідписали... Це треба не працювати. Я на роботу не ходжу".
У лікарні створили список і записують всіх охочих. За словами місцевого жителя Миколи, люди приходять о п'ятій ранку, щоб потрапити до лікарів. Склали три списки — до окуліста, терапевта й секретаря. У кожному до 80 людей.
Олександр Опанасенко військово-лікарську комісію проходить перший день.
"Я тут сімдесят дев'ятий. Зараз до хірурга, потім до невропатолога. Зараз замість мене працює мій напарник, я працевлаштований офіційно, але в нас немає такої можливості, що я просто не буду працювати й мені хтось оплатить цей день — це буде або безоплатний, своїм коштом, або … не знаю."
Кропивничанин Олександр розповів, що до терапевта не може потрапити третій місяць.
"Черга, багато людей, натовп. Усі обмежено придатні. Це такий час, що всі йдуть. Всі йдуть, бо всім треба".
За словами лікарки Анжеліни Білоконь, коли не було відвідувачів на проходження військово-лікарської комісії щодня приймали втричі менше людей. Тепер за годину можуть прийняти шістьох.
"Займають чергу і звечора, і зранку, до восьмої години. І люди чекають. Найбільше було 70 людей, а найменше — 20-25".
30 січня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, згідно з яким мають встановити нові строки проходження медкомісії для військовозобов’язаних, які мають статус "обмежено придатний" — до 5 червня (замість нинішнього 5 лютого). Про це 30 січня повідомила у своєму Telegram-каналі заступниця керівника офісу президента Ірина Верещук. За її словами, "до ухвалення вищевказаного закону ТЦК не застосовуватимуть штрафи до тих, хто не встигне пройти ВЛК до 5 лютого, та не оголошуватимуть їх у розшук".
За словами речниці Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Поліни Кравченко, щодо того, як діяти стосовно тих, хто не встигне пройти військово-лікарську комісію до 5 лютого, нині чекають роз’яснення.