Перейти до основного змісту

Лікар-онколог з Кропивницького просить скасувати в рецептах для паліативних пацієнтів обмеження на морфін

Ексклюзивно

Лікар-онколог з Кропивницького Андрій Гардашніков просить Національну службу здоров’я України скасувати в рецептах для паліативних пацієнтів обмеження на кількість таблеток морфіну. З його слів, нині через електронний рецепт може виписувати пацієнтам до 200 міліграмів морфіну – це не більше 20 пігулок на день. Такі обмеження, вважає, змушують пацієнтів страждати.

Андрій Гардашніков працює в обласному онкологічному центрі у Кропивницькому і щодня створює електронні рецепти для пацієнтів хіміотерапевтичного відділення, розрахованого на 80 ліжок, розповів він Суспільному.

З його слів, 15 січня помітив, що в медичній інформаційній системі створили обмеження на добову дозу знеболювальних пігулок морфіну. Раніше, сказав, такого обмеження не було.

"Якщо пацієнту вистачає для лікування больового синдрому трьох таблеток шість разів на день – це 18 таблеток, якщо пацієнту треба підняти на одну таблетку разову дозу – по чотири таблетки шість разів на день – це вже 24 на добу. І ми не можемо виписати такий рецепт, тому що медична електронна система його просто блокує. Це неправильно, тому що Всесвітня організація охорони здоров’я не обмежує максимальну дозу кількістю чи 20 таблеток на добу, чи 120".

За інформацією лікаря, вперше в Україні таблетки морфіну зареєстрували 12 років тому.

"З 2013 року внесли багато змін у чинне законодавство, яке дозволило грамотно використовувати морфін. Бо, на жаль, історія лікування болю "совєтською" медициною є ганебною. Призначали на ніч, двічі на день, у нас "кололи" людей. Але морфін швидко виводиться з організму, його треба призначати кожні чотири години. Якщо ми призначимо двічі на добу, він діяти не буде. Не травмуючи, не інвазивні методи введення препаратів. Нарешті нам дали право призначати їх без того, щоб збирати комісію на кожну зміну дози".
Андрій Гардашніков. Суспільне Кропивницький

Жителька міста Сміла Черкаської області Світлана Лукомська розповіла, що телефонувала на "гарячі лінії" Міністерства охорони здоров’я з проханням зняти обмеження на рецепт морфіну, бо її невиліковно хворий родич не витримує болю.

"Поки реакція достатньо скептична. У 2024 році на рак захворів мій дядько. Ми проходимо сім кіл пекла, бо діє обмеження на таблетки. Треба понад 40 таблеток. Що ми будемо робити при тому обмеженні?"

Андрій Гардашніков направив лист до Національної служби здоров’я, в якому просив пояснити причини обмеження. 23 січня отримав відповідь за підписом заступника голови Служби з цифрового розвитку Олександра Рябця. Далі – цитата.

"Добова доза морфіну може бути вище 200 міліграмів за умови контролю побічних реакцій та можливості надання невідкладної спеціалізованої допомоги…Наголошуємо, що в умовах амбулаторного лікування (без госпіталізації до лікарні – ред.) може бути складно забезпечити невідкладну спеціалізовану медичну допомогу при перевищенні добового дозування 200 міліграмів, що несе потенційні ризики для здоров’я та життя пацієнта".

Ця відповідь, зі слів лікаря, є непрямим підтвердженням того, що введене обмеження – це ініціатива саме Служби.

"І спроба виправдати дане рішення розмовою про те, що можуть бути ускладнення. Жодний лікарський засіб лікар не має право призначати, якщо немає ретельного контролю за станом пацієнта. Навіть, якщо це не морфін".

За підрахунками Андрія Гардашнікова, на день таблеток морфіну можуть потребувати від трьох до семи пацієнтів його відділення.

"Маю наполягти й підкреслити: навіть, якщо це один пацієнт в рік, не можу вважати, що держава має право миритися з тими стражданнями, які вона створює для такого пацієнта. У нас і так лікарі бояться призначати й підбирати адекватну дозу для знеболення наших пацієнтів. Ми й так живемо в еру хронічних катувань для паліативних пацієнтів".

Під час підготовки матеріалу Суспільне звернулося за коментарями до Міністерства охорони здоров’я та Національної служби здоров’я України з проханням пояснити, з яких причин ввели обмеження на таблетки морфіну для паліативних пацієнтів та чи планують скасувати ці обмеження. Там відповіли, що нададуть відповіді на інформаційні запити. Суспільне надіслало їх. Відповіді мають бути протягом п’яти днів.

Топ дня
Вибір редакції