У Кіровоградській області змінили назви 13 географічних об'єктів, що пов'язані з Російською імперією та СРСР. Йдеться про заповідне урочище, п'ять водосховищ, чотири річки та три джерела. Перелік перейменованих об'єктів містить додаток до постанови уряду від 17 січня 2025 року №49, яка набрала чинності з моменту публікації. Постанова означає, що на місцевому рівні умови закону не виконали.
Про це Суспільному розповіла спеціалістка відділу юридичного забезпечення Кіровоградської обласної ради Лілія Іванова.
Як відбувається перейменування географічних об’єктів
За інформацією юристки обласної ради Лілії Іванової, закон "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" зобов’язує місцеві адміністрації та органи місцевого самоврядування перейменувати відповідні географічні об'єкти, прибравши показчики, інформаційні таблички та вивіски зі старими назвами упродовж пів року від дати, коли закон набув чинності (27 липня 2023 року — ред.).
Ухвалена урядом постанова, зі слів юристки облради, означає, що на місцевому рівні умови закону не виконали. При цьому вона враховує пропозиції громадськості, науковців та рекомендації Українського інституту національної пам'яті.
"У разі невиконання юридичними особами, політичними партіями та іншими об'єднаннями громадян вимог законодавства, вони мають припинити діяльність. За потреби, їхню діяльність забороняють через суд".
На перейменування витрачають як бюджетні гроші, так і гроші з інших джерел фінансування, не заборонених українським законодавством:
- якщо перейменування ініціювала місцева влада — витрачають гроші з бюджету громади;
- якщо перейменування ініціював уряд чи інший орган виконавчої влади — витрачають гроші з держбюджету, передбачені на фінансування його діяльності;
- якщо перейменування ініціювало підприємство (установа, організація чи громадяни України) — витрачають гроші місцевих бюджетів чи ініціаторів.
Відповідно до статті 177 Конституції України, Кабінет міністрів в межах своєї компетенції видає постанови та розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
"У громаді немає водойм зі статусом водосховищ"
У переліку перейменованих на Кіровоградщині об'єктів є Єлизаветградківське та Пушкінське водосховища, розташовані на території Олександрівської громади Кропивницького району, які перейменували на Гайдамацьке та Оситнязьке відповідно.
Секретар селищної ради Тетяна Половенко розповіла, що місцева влада має перейменовувати географічні об'єкти на своїй території, та у випадку з водосховищами, які мають завдання перейменувати виникла колізія, адже документального підтвердження існування цих водосховищ в Олександрівській громаді немає.
"У громаді є водойми, більшість з них — ставки, але жодного зі статусом водосховища. Тому ми не маємо юридичних важелів виконати постанову про перейменування. Загалом же, в рамках виконання Закону про декомунізацію, в громаді перейменували 89 вулиць і 19 провулків, а ще селище Єлизаветградка — на Гайдамацьке, хоча наша пропозиція, ухвалена на сесії селищної ради у грудні 2023 року, була інша — Єградівка. Проте парламентський комітет її не врахував".
Вулиці, провулки та селище в Олександрівській громаді перейменували у 2024 році, а пам'ятних знаків, пам'ятників та гасел, що символізують імперську політику, які потребують демонтажу, за даними Тетяни Половенко, в громаді немає.