Перейти до основного змісту

У листопаді після самовільного залишення до військових частин повернулись 25 військовослужбовців з Кіровоградщини

Ексклюзивно

У листопаді після самовільного залишення військових частин на службу добровільно повернулись 25 військовослужбовців з Кіровоградської області. Це відбулося після внесення змін до закону "Про військовий обов’язок і військову службу", які Верховна рада ухвалила 21 листопада. Згідно зі змінами, військові, які вперше самовільно залишили частини або дезертирували, можуть повернутися на службу без покарань.

Про це Суспільному розповіла радниця з комунікацій Державного бюро розслідувань Тетяна Сапьян.

За її словами, з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну та мобілізації, військові частини самовільно залишили дві тисячі жителів Кіровоградської області. Після того, як набули чинності зміни до закону, на службу повернулися 25 людей.

"У законі йдеться: якщо військовослужбовець повертається до своєї військової частини, то автоматично після цього розпочинається процес закриття кримінального провадження, якщо таке було".

Кримінальне провадження, пояснила, відкривають після самовільного залишення військовим частини.

"Військові це підслідність Державного бюро розслідування. Далі встановлюють місцеперебування військовослужбовця й причини залишення частини. Коли військового знаходять, проводять роз'яснювальну роботу і те, що передбачає досудове розслідування. Коли ж вже клопотання направили до суду, перед військовим, за сьогоднішніми умовами, стоїть вибір: він або просить суд повернути його у військову частину, або суд призначає йому покарання, передбачене Кримінальним кодексом України".

Військові, які вперше самовільно залишили частини або дезертували, можуть повернутися на службу без покарань. До ухвалення змін за це могли засудити до ув'язнення на строк від п’яти років, розповів прокурор Кропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону Андрій Гонтар.

"Відповідно до даних змін, військовослужбовців, які вперше самовільно залишили розташування військових частин або вчинили дезертирство, можуть звільнити від кримінальної відповідальності й вони можуть уникнути покарання у випадку, якщо вони з'являться до військової частини та заявлять про свій намір про подальше проходження служби. Але це треба зробити до 1 січня 2025 року".
Прокурор Кропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону Андрій Гонтар. Суспільне Кропивницький

За словами прокурора, таким військовим поновлять усі виплати та соціальні гарантії.

"Також ці військовослужбовці, крім того, що вони повинні повернутися до військових частин, мають поінформувати про це в Кропивницьку спеціалізовану прокуратуру або інші прокуратури за територіальним принципом, Державне бюро розслідувань, поліцію та військову службу правопорядку".

На думку юристки обласного центру "Ветеран" Олени Кочканян, відповідати за самовільне залишення частини мають не лише військові, а й їхні командири.

"Якщо людина мала підстави залишити частину за станом здоров'я, за сімейними обставинами чи частина не надавала їй належні рекомендаційні листи, направлення на лікування, то такі люди не повинні нести покарання, якщо в них підтверджені документально ці їхні дії. Але є й інша сторона медалі — це є ті люди, які просто залишили військові частини. Вони, я вважаю, повинні нести покарання".
Юристка обласного центру "Ветеран" Олена Кочканян. Суспільне Кропивницький

Кропивничанин Павло розповів, що його на військову службу мобілізували 1 березня 2022 року. Він служив у десантно-штурмових військах і на початку 2024 року самовільно залишив військову частину.

"Змусило непорозуміння з командуванням, важкий морально-психологічний стан".

Зі слів чоловіка, бажання повернутися на службу було, але зупиняла кримінальна відповідальність за самовільне залишення військової частини. Наступного тижня він повертається в армію та служитиме у Силах спеціальних операцій.

Топ дня

Вибір редакції