У Кіровоградській області за десять місяців 2024 року на водіїв, які сіли за кермо у стані сп'яніння, склали 4030 протоколів. У 2023 році поліцейські оформили 4235 таких протоколів.
Про це Суспільному розповів речник патрульної поліції області Дмитро Поперешняк.
Відповідальність за керування у стані сп’яніння
В Україні є адміністративна й кримінальна відповідальність для нетверезих водіїв.
Адміністративна відповідальність настає для всіх людей, якщо поліція доводить у суді, що вони були за кермом напідпитку. Тоді штрафують за статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Нині діють такі штрафи:
- за частиною 1 (керування транспортним засобом в стані сп'яніння або відмова від проходження огляду на стан сп'яніння) — 17 тисяч гривень з позбавленням права керування на один рік;
- за частиною 2 (повторне протягом року керування в стані сп'яніння) — 34 тисячі гривень з позбавленням права керування на три роки з оплатним вилученням машини чи без такої або адмінарешт на 10 діб з оплатним вилученням машини чи без такого);
- за частиною 3 (третє та наступні протягом року керування в стані сп'яніння) — 51 тисяча гривень з позбавленням права керування на 10 років та конфіскацією машини або адмінарешт на 15 діб з позбавленням права керування на 10 років та конфіскацією машини).
Якщо ж нетверезий водій спричинив аварію з травмованими й загиблими, то за це настає кримінальна відповідальність за статтею 286-1 Кримінального кодексу "Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту під час кермування в стані сп’яніння".
Тут загрожує позбавлення волі:
- за частиною 1 (якщо є травмований з ушкодженням середньої тяжкості) — ув’язнення на строк до трьох років;
- за частиною 2 (якщо є тяжке тілесне ушкодження) — позбавлення волі на строк від трьох до восьми років;
- за частиною 3 (якщо є загиблий) — від п'яти до 10 років;
- за частиною 4 (кілька загиблих) — від семи до 12 років.
У Державному реєстрі судових рішень журналісти Суспільного знайшли інформацію, що в Кіровоградській області за 2024 рік нетверезим водіям винесли 21 вирок за спричинення аварій з травмованими й загиблими.
Також у 2024 році у судах Кіровоградської області розглянули 5337 справ про адміністративні правопорушення — з приводу оштрафування водіїв, яких поліція піймала напідпитку.
За даними першого заступника начальника департаменту патрульної поліції України Олексія Білошицького, минулого року в Україні поліцейські зафіксували та оформили 151 396 випадків керування з ознаками алкогольного або наркотичного сп'яніння.
За 2022 рік було 134 тисячі випадків.