Льотну академію з міста Кропивницький офіційно відділили від Національного авіаційного університету, що в Києві. Вона тепер має новий статус — Українська державна льотна академія. Сергія Неділька призначили виконувачем обов’язків ректора.
Про це Суспільному розповів Сергій Неділько.
За його словами, 5 листопада 2024 року Міністерство освіти і науки видало наказ на призначення його виконувачем обов’язків ректора від 7 листопада. Також від 7 листопада заклад має свідоцтво про реєстрацію як Українська державна льотна академія. Тепер його керівник має зареєструвати статут Української державної льотної академії з правом юридичної особи.
Своєю чергою, Національний авіаційний університет тепер матиме назву державний університет "Київський авіаційний інститут". Як повідомляють на сайті університету, заклад собі повернув історичну назву.
За словами Сергія Неділька, новий статус означає насамперед розвиток академії. Вона має стати одним з центрів авіації в Україні.
"Авіація має особливе значення для всіх сфер — і для оборони, і для безпеки, ідля всього розвитку країни. Але до цього виходило так, що якісь сили знищували авіацію, не давали розвиватись. Тепер ситуація змінилась, і зараз, коли об'єднуються університети, для академії, навпаки, зробили виняток. Вирішили, що вона повинна мати бурхливий динамічний розвиток — розвиток, як кажуть, у рази. За моєю інформацією, держава вирішила, що ми повинні зайняти передові позиції".
В академії розвиватимуть і пілотований, і непілотований напрямки (дрони). Планують готувати пілотів для літаків, за висловом Сергія Неділька, next generation. Окрім цивільної авіації, також займатимуться державною авіацією — для поліції, Нацгвардії, прикордонників.
"Це означає всі види авіацій сьогодні. Значно зросте кількість персоналу, викладачів. Звісно, що вони повинні вийти на рівень нових сфер і нових горизонтів. По-перше, оскільки ми — міжнародний навчальний заклад, то обов’язковим є знання англійської мови. По-друге, тепер вони тепер повинні освоїти і викладання для державної авіації. І також ми створюємо ці умови і і вже розпочинаємо підготовку по різних напрямках для безпілотників".
Загалом кількість викладачів і курсантів (разом з іноземними) має зрости усемеро разів. За словами Сергія Неділька, це приблизні розрахунки на три роки після закінчення війни. До прикладу, під час війни зріс інтерес з боку країн Латинської Америки.
Що відомо про льотну академію й НАУ
- Національний авіаційний університет заснували в 1933 році як Київський авіаційний інститут (КАІ). З 2000 року він отримав назву НАУ.
- Авіаційний виш у Кропивницькому існує з 1951 року. Більшість часу він мав назву "льотне училище". У 1993 році йому надали статус Державної льотної академії України. З 2011 року академія стала підпорядковуватися НАУ. Їй присвоїли назву "Кіровоградська льотна академія Національного авіаційного університету". З 2018 року з назви прибрали слово "Кіровоградська".
- У червні 2023 року колектив Льотної академії ухвалив рішення клопотати про відокремлення від НАУ. Перед цим на брифінгу в липні заступник директора академії Михайло Сорока сказав, що такий статус академії за всі ці роки призвів до занепаду навчального закладу — єдиного в Україні, який має багаторічний досвід підготовки пілотів для цивільної авіації.
- 13 жовтня 2023 року Кабмін видав розпорядження "Про реорганізацію Національного авіаційного університету", щоб поділити його на державний університет "Київський авіаційний інститут" та Українську державну льотну академію. Відтоді триває реорганізація.