Перейти до основного змісту

У Кропивницькому планують збільшити вартість проїзду в автобусах, тролейбусах та маршрутках

Доповнено

У Кропивницькому планують збільшити вартість проїзду в автобусах, тролейбусах та маршрутках. Виконавчий комітет міської ради оприлюднив на своєму сайті проєкти, в яких вказали граничну вартість проїзду для кожного перевізника.

Про це під час брифінгу 7 листопада розповів керівник управління транспорту Віктор Житник.

Нині пасажирів у Кропивницькому возять тролейбуси та автобуси комунального підприємства "Електротранс" та маршрутки шести приватних перевізників.

Вартість проїзду у тролейбусах

Пропонована вартість проїзду — вісім гривень замість чинних з грудня 2021 року шести. Це має зменшити обсяги додаткового фінансування перевізника з місцевого бюджету, йдеться у проєкті.

Необхідність перегляду тарифу на перевезення пасажирів тролейбусом виникла через збитковість комунального підприємства-перевізника "Електротранс", йдеться в аналізі регуляторного впливу до проєкту рішення виконкому від начальника міського управління транспорту Віктора Житника.

"Нині грошей у вигляді плати за проїзд недостатньо для виплат заробітної плати, енергоносіїв для ремонтів та технічного обслуговування тролейбусів, тягових підстанцій, контактної мережі".

Відповідно до представленого підприємством "Електротранс" розрахунку, економічно обґрунтовані витрати на перевезення пасажирів тролейбусами у 2024 році становлять 199 мільйонів 921 тисячу 600 гривень за тарифу дев'ять гривень шість копійок.

Вартість проїзду в автобусах

Пропонована вартість проїзду — десять гривень замість чинних з грудня 2021 року семи.

Перегляд тарифу також пояснили збитковістю перевізника. Це комунальне підприємство "Електротранс", збитки якого за 2022 рік становлять 37 мільйонів 759 тисяч гривень, за 2023 рік — 27 мільйонів 391 тисячу, за перше півріччя 2024 року – 39 мільйонів 755 тисяч, йдеться в аналізі регуляторного впливу до проєкту рішення виконкому від начальника міського управління транспорту та зв'язку.

"Чинний тариф на проїзд в автобусі не відшкодовує витрати Електротрансу на перевезення пасажирів міським автомобільним транспортом повною мірою. Часткове розв'язання цієї проблеми можливе шляхом підвищення вартості проїзду в автобусах".

Відповідно до представленого підприємством розрахунку, економічно обґрунтовані витрати на перевезення пасажирів автобусами у 2024 році становлять 174 мільйони 888 тисяч 400 тисяч гривень за тарифу 14 гривень дві копійки.

Вартість проїзду в маршрутках

Цим видом перевезень у Кропивницькому займаються шість приватних перевізників. Пропонована вартість проїзду — 15 гривень замість чинних з грудня 2021 року десяти, йдеться в аналізі регуляторного впливу до проєкту рішення виконкому по кожному перевізнику від начальника міського управління транспорту та зв'язку.

"Проєкт рішення підготовлений з метою приведення тарифу на перевезення пасажирів міським автомобільним транспортом до економічно обґрунтованого рівня. Ухвалення цього регуляторного акта та встановлення економічно обґрунтованого розміру тарифу надасть можливість вчасно виплачувати заробітну плату, сплачувати податки, оновлювати основні засоби виробничого процесу".

Економічно обґрунтований тариф, за словами заступника голови обласної асоціації перевізників Дмитра Вінницького, становить 15 гривень 80 копійок. Це середнє значення розрахунків шести приватних перевізників, які надали управлінню транспорту. Собівартість перевезення, з його слів, збільшилась на 50% з розрахунку на один кілометр.

"Розрахунки по підприємствах різняться в межах десяти копійок. У тариф вкладають, зокрема, пальне, запасні частини, заробітну платню".

Вартість пального, якщо порівнювати з вартістю часів попереднього розрахунку тарифу, зросла на 50%, сказав Дмитро Вінницький.

Пропозиції, зауваження та обговорення

Зауваження та пропозиції до проєктів регуляторних актів щодо вартості проїзду в автобусах та тролейбусах прийматимуть по 30 листопада, в маршрутках — по 6 грудня у письмовому вигляді за адресою управління транспорту та зв’язку Кропивницької міської ради: вулиця Велика Перспективна, 41, кабінет 405. Телефон управління: 0522 35 83 13, електронна адреса: transport@krmr.gov.ua.

Протягом місяця триватиме обговорення, сказав начальник управління транспорту Віктор Житник.

"Очікуємо від громадян або суб’єктів господарювання обґрунтовані зауваження або пропозиції до цих актів. Це об’єктивна реальність, вже немає підстав у міської ради не погодити перевізникам, комунальному підприємству їхні розрахунки стосовно підвищення вартості проїзду. Це оптимальний варіант, щоб транспорт працював на тому рівні, на якому ми його бачимо на маршрутах міста".

Зі слів начальника управління, на комунальному підприємстві тариф залежить від вартості електроенергії та дизельного пального.

"Заробітна плата й паливно-мастильні матеріали або електроенергія — це, за питомою вагою для електротранспорту, інколи доходить до 90% собівартості. Якщо зараз, то це майже 12 гривень за кіловат. У 2021 році цей показник був на рівні чотирьох гривень з урахуванням вартості передачі електроенергії. Дизпаливо, середній рівень — 55-56 гривень за літр, а у тарифі 2021 року — 26 гривень".

За місяць, сказав, проведуть громадські обговорення щодо підвищення вартості проїзду, дату яких визначать наступного тижня. Далі проєкти має розглянути виконком, та це буде не раніше грудня.

Що з приводу підвищення тарифів на проїзд сказали кропивничани, з якими поспілкувалось Суспільне

Кропивничанка Валентина Ворона чула про намір підвищити вартість проїзду в місті. Вона вважає, що під час повномасштабної війни робити цього не варто.

"Хоча б на цьому рівні залишалось, щоб не підіймати далі. Людям дуже тяжко виживати. Податки підіймають, все підіймають. Навіть десять гривень для мене дорогувато, а сім – якраз".

Переселенка з Донецької області Анастасія Купалкіна назвала чинний тариф доступним для містян, підвищення ж вважає недоречним.

"Для людей це буде дуже важко. В складній такій ситуації в країні, як зараз, не підіймаються ані зарплати, ані пенсії, на цей час це нормальна вартість".

Кропивничанка Оксана підтримує підвищення тарифів.

"Потрібно підвищувати, оскільки дорожчає все – пальне, продукти. Я розумію, що зарплати та пенсії лишаються такі самі. Я чула, автобуси – десять гривень, тролейбус – вісім гривень, маршрутне таксі – 15. Це нормально".
"Бензин дорожчає, геть усе дорожчає, їм (перевізникам, водіям – ред.) теж якось виживати потрібно. Дорогувато, але що робити", – сказала жителька Кропивницького Людмила.

Водій Микола Бордіян працює на автобусному маршруті №111 комунального підприємства "Електротранс". З його слів, щодня автобус переповнений пенсіонерами, які мають право на безплатний проїзд.

"Двері не зачиняються від пасажирів, тільки яких (пільгових категорій – ред.). У народу грошей і так немає, куди ще змінювати (тариф – ред.)".

Водій маршрутки №134 Олег вважає, якщо вартість проїзду підвищать тільки для маршруток, а на комунальному підприємстві лишать без змін, то у приватних перевізників буде відтік пасажирів.

Топ дня

Вибір редакції