Перейти до основного змісту

Пекарні, піцерії, вирощування капусти. Цього року 28 ветеранів з Кіровоградщини отримали гранти на бізнес

Бізнес, відкритий за грантові гроші (пекарня і вирощування капусти). Суспільне Кропивницький

У Кіровоградській області за 2024 рік 28 учасників бойових дій та їхні родини отримали гранти на відкриття або розвиток бізнесу. Загальна сума — 12,5 мільйонів гривень. Це ветеранський компонент державної грантової програми "Власна справа".

Про це на брифінгу розповіла заступниця директора обласного центру зайнятості Наталія Невідома.

За її словами, дев'ять проєктів були від ветеранів і 19 проєктів від дружин ветеранів. Вони передбачають створення 51 робочого місця.

Загалом за півторарічний період дії програми на Кіровоградщині профінансували гранти для 34 ветеранів та їхніх родин на суму 15,3 мільйона гривень.

Хто в Україні може отримати ветеранський грант

У вересні 2024 року в державну програму внесли зміни. Головна новація — можливість отримати грант чоловікам і жінкам загиблих захисників. Тепер грантерами можуть бути:

  • ветеран (ветеранка) або людина з інвалідністю внаслідок війни;
  • чоловік або дружина ветерана (ветеранки) або людини з інвалідністю внаслідок війни;
  • чоловік або дружина ветерана (ветеранки), який пропав безвісти;
  • чоловік або дружина загиблого або померлого ветерана (ветеранки).
"Якщо ветеран загинув або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби, а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби під час воєнних конфліктів, в тому числі на території інших держав", — уточнила Наталія Невідома.

Розмір ветеранського гранту

Грант до 250 тисяч гривень можуть отримати учасник бойових дій, людина з інвалідністю внаслідок війни або член родини за умови створення одного робочого місця.

На суму до 500 тисяч гривень можна претендувати учасникам бойових дій, людині з інвалідністю внаслідок війни або членам їхніх родин за умови, якщо створять два нові робочих місця.

Один мільйон гривень може одержати учасник бойових дій або людина з інвалідністю внаслідок війни, якщо вона на дату подання заяви є зареєстрованим фізичною особою-підприємцем не менше одного року й бере на себе зобов'язання створити чотири робочих місця. При цьому є умова — співфінансування ветераном 30% вартості проєкту.

"Також обов'язковою умовою є працевлаштування на повну тривалість робочого дня із встановленням заробітної плати не нижче мінімальної. Окрім цього, отримувач гранту повинен провадити діяльність сім років, і наймані працівники повинні працювати не менше шести років. Це також зміни, які були введені у вересні цього року", — розповіла представниця служби зайнятості.

На що можна витратити ветеранський грант

На обладнання, купівлю транспортного засобу, сировини, матеріалів, оплату послуг, пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності, оплату оренди приміщення, рекламу, придбання програмного ліцензійного забезпечення, придбання франшизи.

"За деякими з напрямків є певні обмеження, тобто, наприклад, на сировину, матеріали й оплату послуг можна витратити не більше 70% від грантової суми, рекламні послуги не більше 25%", — сказала Наталія Невідома.

За її інформацією, на Кіровоградщині ветерани і їхні родини вирощують сільськогосподарські рослини, облаштовують свиноферми й ферми з креветками. Відкривають олійню, швейне виробництво, пекарні, піцерії, крафтові крамнички з виробів з гіпсу і воску, салони краси, аптеки.

Є проєкти й з Кропивницького, і з сіл. Наприклад, олійня й підприємство з вирощування креветок розташовані в селах. А грантові крамниці й кав'ярні — у Кропивницькому.

"До прикладу, цікавий проєкт був з вирощування капусти. Це прив'язка до погодних умов, до сезонності. І грантери так вболівали за те, щоб вчасно отримати рішення, отримати кошти, бо були зав'язані, зрозуміло, на вчасній висадці. Від цього залежали прибутки", — розповіла Наталія Невідома.

Як скористатися ветеранським грантом

  • подати заявку через Дію;
  • додати до неї бізнес-план (шаблон можна завантажити на порталі Дія);
  • пройти співбесіду онлайн з комісією регіонального центру зайнятості;
  • зареєструватися як ФОП;
  • після позитивного рішення впродовж 20 робочих днів звернутися до ощадбанку або ПриватБанку;
  • відкрити рахунок й укласти договір про надання мікрогранту і чекати надходження коштів.

Якщо відмовили в отриманні гранту

Приклади відмов ветеранам на Кіровоградщині є. Перша причина — непогашені кредити або заборгованість по них. Якщо ж банк ухвалив позитивне рішення, то комісія може відмовити через непрозорі або сумнівні результати проєкту.

"Як правило, таке виникає тому, що, можливо, трошки бракує навичок у складанні бізнес-плану і досить важко спрогнозувати на три чи на сім років свою діяльність. Тому люди допускають певні помилки", — пояснила Наталія Невідома.

Щоб цього уникнути, можна звернутися за консультацією до офісів "Зроблено в Україні" або до будь-якої філії центру зайнятості. Там допоможуть скласти бізнес-план і подати заяву.

Також інформація про гранти є на сайті служби зайнятості й у Дії. Телефон для довідок: +38 (093) 478 70 81.

Топ дня

Вибір редакції