Перейти до основного змісту

"Історія окупації Кіровоградщини малодосліджена". В архіві підготували виставку до Дня визволення України від нацистів

28 жовтня відзначають День визволення України від нацистів. У державному архіві Кіровоградської області підготували виставку документів про життя українців після звільнення від нацистських окупантів.

Про це Суспільному розповів організатор виставки Дмитро Кобзар.

"На виставці представили документи на базі рішень виконкомів сільрад та обласної ради, в яких показали відновлення адміністративної діяльності виконавчої влади, соцзабезпечення населення та мобілізація".

Документ з архіву. Суспільне Кропивницький
"Початок Другої світової війни датується 1 вересня 1939 нападом на Польщу нацистської Німеччини, далі включенням інших країн: Франції, Великобританії, охопила майже весь світ", – розповів організатор виставки.

Окупація Кіровоградської області розпочалася у липні 1941 року, а 8 серпня вона була вже повністю окупована.

"Згідно з цими документами, можна дізнатися, наприклад, у доповідній записці мінно-саперних команд, що на теренах нашої області було на момент 1945 року 33 команди саперів та мінерів, які займалися розміновуванням. Тоді нараховувалося 108 інструкторів мінерів. І більше ніж тисяча учасників самих команд".

Кіровоградську область звільнили від нацистів 19 березня 1944 року.

"28 жовтня 1944 року для всієї України є визначною датою, оскільки в той самий день тодішня антигітлерівська коаліція змогла вийти на кордони України й тим самим звільнити її від нацистських окупантів. Друга світова війна завершилася 2 вересня 1945 року підписанням капітуляції Японії".

За словами організатора виставки, про післяокупаційне життя області розповідають постанови, рішення, розпорядження.

"Можемо побачити шифр для телеграфних донесень, кількість загиблих керівників команд при розмінуванні та зборі трофеїв, кількість загиблих бійців команд, яких окремо позначали та кількість постраждалих серед мирного населення".

Дмитро Кобзар вважає, що історія окупації Кіровоградщини досі малодосліджена.

"Українське населення, народ отримав втрати у роки Другої світової війни приблизно девʼять мільйонів осіб, серед них чотири мільйони мирного населення, два з половиною мільйони були відвезені й не повернулися назад із примусових робіт із Німеччини".

За інформацією організатора, виставка в архіві діятиме місяць.

Топ дня

Вибір редакції