Житель села Аджамка Кропивницького району Кіровоградської області Сергій Даниш – власник однієї з понад 4,5 тисячі пасік у регіоні. З його слів, бджільництвом він займається 22 роки, і 2024-й став найважчим роком для бджолярів за час його пасічникування. Суспільне дізнавалось, скільки меду зібрав пасічник цього року, що вплинуло на урожайність та яка на нього ціна.
Нині Сергій Даниш закінчує літні роботи на своїй кочовій пасіці на 180 вуликів й готує бджіл до зимівлі.
"Збираю гнізда, утеплюю їх. Є окремі рамки на зиму. Цей рік був найважчим для бджолярів за час мого пасічникування: засуха велика, виділення нектару дуже слабе через спеку. Щоб добре виділявся нектар, потрібні дощі й тепло. А дощів не було, тому соняшник за 5-6 днів згорав".
Зі слів пасічника, він має кочову пасіку – це 180 вуликів. У попередні роки збирав мед три-чотири рази за сезон, цьогоріч – один раз. Весняного меду, сказав, не було через холодну погоду.
"Ріпак, хоч і цвів, але зовсім не виділяв (нектар – ред.), акація трішки виділяла, але я не відкачував, бо ті хто відкачав, потім змушені були підгодовувати бджіл цукровим сиропом. Один раз викачував цього року – різнотрав’я із соняшником вийшло".
Погода вплинула на урожайність меду – його Сергій Даниш зібрав майже дві тонни, зберігає в діжках по 300 кілограмів. У минулі роки збирав до дев’яти тонн за сезон.
"Ціна змінилася в гірший бік. Під час відкачування цьогорічного меду оптова ціна була 43-45 гривень за кілограм, нині – 53-55. Того року була 60- 65 й вище".
Зібраний мед, сказав, поки не продавав, бо не влаштовує ціна.
"З огляду на низький врожай вважаю її замалою. Влаштує, мінімум, 70-75 гривень за кілограм Це здебільшого мед мішаний – соняшник з різнотрав’ям. Він вже повністю задубів, бо соняшник швидко кристалізується, а в цьому році ще швидше – через спеку".
Кіровоградська область – лідер в Україні за кількістю пасік
Цього року Кіровоградщина перехопила в Миколаївщини лідерство в Україні за кількістю пасік. За інформацією з єдиного державного реєстру потужностей первинного виробництва меду, в регіоні зареєстрували 4733 пасіки, сказала речниця Держпродспоживслужби в області Наталія Шевченко.
"Загальна кількість бджолосімей, які утримують на цих пасіках – 242 тисячі 817. Це найбільші показники в Україні".
У попередні роки Кіровоградщина займала друге місце за кількістю зареєстрованих пасік.
Мед здорожчає
За словами голови обласної спілки пасічників Андрія Варави, ціна на мед підвищуватиметься, бо його, через прохолодний початок літа й аномальну спеку, зібрали вдвічі менше, ніж торік.
"Цього року ціна на мед склалася в межах 55-57 гривень, але я бачу з тижня у тиждень тенденцію до зростання ціни. І це радує".
Торік, сказав, кілограм меду коштував 45 гривень.