"Проїзд у кропивницьких маршрутках має коштувати не менше 15 гривень". Перевізники подали свій розрахунок тарифу

Ексклюзивно

У Кропивницькому приватні перевізники подали розрахунок тарифу на проїзд у маршрутках, який вважають економічно обґрунтованим. Нині проїзд коштує десять гривень. Згідно з розрахунками перевізників має коштувати не менше 15 гривень.

Про це Суспільному розповів заступник голови обласної асоціації перевізників Дмитро Вінницький.

З його слів, щодня у Кропивницькому на маршрути виїжджають 170 маршруток. У місті шестеро перевізників. Тариф не змінювали три роки. Свої розрахунки в міське управління транспорту приватні перевізники подали вперше за рік.

"Понад 50% тарифу – пальне, яке здорожчало і продовжуватиме дорожчати, решта – загальновиробничі витрати, зокрема заробітна плата й належне технічне забезпечення".

Ціна на пальне, сказав, постійно змінюється.

"Використовуємо газ. Він був по 40 гривень, потім здешевшав до 26-28, а зараз знову дорожчає, бо підвищують податки й акцизний збір на пальне. Якщо порівнювати з минулим роком – майже 40% здорожчання. Запчастини, якщо порівнювати з 2021-початком 2022 року – деякі позиції подорожчали від 60 до 120%".

Дмитро Вінницький вважає, що економічно обґрунтований тариф має бути понад 15 гривень.

"Згідно з розрахунками він становить 16 гривень 15 копійок. Але, думаю, прийнятний на сьогодні, якщо рівень цін на такому ж рівні залишиться – 15 гривень. Крім того, є певні обставини, як і у всій державі, які не дають змогу повністю укомплектувати транспорт водіями".

Щодня на маршрути у Кропивницькому виходять 62 тролейбуси та автобуси комунального підприємства "Електротранс". За інформацією головної економістки підприємства Наталії Короленко, щодо компонентів тарифу – електроенергія становить майже 30%, для автобусів майже 27% тарифу становить пальне, понад 30% – заробітна плата.

"У 2021 році, на момент затвердження тарифу, електроенергія коштували 4,4 гривні разом з розподілом, нині ж загальна вартість одного кіловата перевищує десять гривень. Дизпаливо було по 27, а нині платимо 55 гривень за літр. І ще стоїть питання збільшення акцизу".

З міського бюджету на пільгові перевезення комунальному підприємству виділяють 160 мільйонів гривень. Нині чекають на розрахунок економічно обґрунтованого тарифу на проїзд в автобусах та тролейбусах, сказав начальник міського управління транспорту Віктор Житник.

"Заборони на підвищення вартості проїзду немає у державі. Наразі приватні перевізники подали свої розрахунки. Я їх всі проаналізував, і якби було обґрунтовано, я б їм не робив зауважень. Поки ж це не обґрунтовано. Регуляторна політика вимагає, щоб ми висвітлили розрахунки для громадського обговорення".

Зі слів Віктора Житника, на корегування тарифу перевізники мають три місяці. Потім, після громадського обговорення, розрахунки передадуть на розгляд виконавчого комітету міської ради.