Ряднинки, обруси, свитки. В Олександрійській громаді на Кіровоградщині зібрали колекцію зразків домашнього ткацтва

Усі ці вироби робили на домашніх верстатах. Олена Мітюріна

В Олександрійській громаді Кіровоградської області зібрали колекцію виробів ткацтва. Там є предмети одягу, килимові доріжки, обруси (скатертини), налавникиПокривала на лави, веретиПокривала на стіни й меблі. Ці всі речі майстрині ткали вдома, на ткацьких верстатах.

Про це Суспільному розповіла молодша наукова співробітниця Олександрійського міського музейного центру імені Антоніни Худякової Олена Мітюріна.

За її словами, частина речей була з попередніх років. Деякі принесли місцеві жителі у 2024 році.

До прикладу, килимову доріжку подарувала олександрійка Ніна Кохнюк. Її родина продавала батьківську хату в селі Димине, і там була ряднина — посагМайно, гроші, що їх дають батьки або родичі нареченій, коли вона виходить заміж. її матері. Вік виробу орієнтовно 80-90 років.

"Доріжка має чотири метри на 80 сантиметрів. Вона вовняна, зроблена з саморобної пряжі, пофарбована природними та аніліновими барвниками. Це дуже гарний виріб. Там понад 10 кольорів, великі квіти".
Килимова доріжка з родини Ніни Кохнюк. Олена Мітюріна

Орнаменти на доріжках і налавниках. Олена Мітюріна

З усієї колекції ряднинки (килимові доріжки) — найпізніші вироби. Їх у селах ткали до середини 20 століття, а подекуди й пізніше. Використовували для цього простіші верстати — з двома педалями.

"Це останнє, що ткалося, і їх з візерунками вже майже не робили. А ось налавники й верети ткалися щонайменше на чотирипедальних верстатах. І це по самому виробу видно. Дуже цікаво роздивлятися саме плетіння ниток. Тобто давнина є саме в веретах і налавниках", — розповіла Олена Мітюріна.

Упродовж літа в музеї демонстрували виставку ткацтва, і для неї своїми виробами тимчасово поділився музей з села Захарівка Великоандрусівської громади. Один з таких експонатів — вовняна свитка віком 120 років. За словами Олени Мітюріної, такі експонати зараз важко знайти.

"Вони майже ніде не збережені. Якщо навіть вони десь і лежали по горищах, то люди ще на них сушили, наприклад, цибулю. І їх сильно їсть міль. А в захарівського музею їх дві, коричнева і сіра. Вони дуже класні. І такі кольори, до речі, характерні для нашого краю. У нас не було білих свит, як на Західній Україні. Також ми привезли звідти різноколірну крайку. Це такий жіночий пояс".
Ліворуч — свита, праворуч — крайка. Олена Мітюріна

Домашнє ткацтво на території Кіровоградщини існувало до середини 20 століття. Далі воно поступилося фабричним тканинам і виробам.

За словами Олени Мітюріної, домоткані вироби Олександрійського повіту можна побачити в музейних залах Олександрії. Ті, що належать до місцевих фондів, демонструються постійно. Речі з Захарівки побудуть до кінця жовтня.

Також вона просить не викидати старовинні килими й свитки зі старих хат, а по можливості ділитися ними з музеями.