Бронювання в критичній інфраструктурі. Як це відбувається на Кіровоградщині на прикладі водіїв громадського транспорту

Ексклюзивно

У Кропивницькому не вистачає водіїв громадського транспорту. Нині на комунальному підприємстві "Електротранс" працюють 140 водіїв тролейбусів і автобусів. Має бути на пів сотні більше. Однією з причин нестачі водіїв є війна та її наслідок — мобілізація. Замінити мобілізованих немає ким.

Про це Суспільному розповів заступник керівника Василь Осіпов.

Чи бронюють водіїв комунальних автобусів і тролейбусів

За словами Василя Осіпова, до лав ЗСУ з тролейбусної колони "Електротрансу" пішли троє чоловіків, з автобусної — семеро. Нині в обох колонах дефіцит водійського складу — 25%. З водіїв тролейбусів працює 78 замість 102, які передбачені за штатом. З водіїв автобусів — 62 замість 90. Щодня на вулиці виїжджають 32 тролейбуси й 30 автобусів.

"Електротранс" є суб’єктом критичної інфраструктури. Це дає право отримати бронювання від мобілізації для половини військовозобов’язаних працівників. На підприємстві військовозобов'язаних понад півтори сотні.

"Ми направили документи на бронювання на початку травня. У нас військовозобов’язаних було (якщо не помиляюся) 157. Десь чоловік 80 зараз на розгляді", — розповів Василь Осіпов.
Василь Осіпов. Суспільне Кропивницький

Кропивничанин Віктор Сімейко п’ять років працює водієм тролейбуса. Має 54 роки. Він військовозобов’язаний. Сказав, якщо отримає повістку, піде захищати Україну.

"Оновили дані в військкоматі. Я в резерві. Можуть мобілізувати в будь-який час".
Віктор Сімейко. Суспільне Кропивницький

51-річний водій автобуса Анатолій Середа не знає, чи потрапить до списків заброньованих, але до мобілізації готовий.

"Ну, нічого страшного. Ми вивозили людей з Маріуполя, Бердянська, нічого, живі, здорові".
Анатолій Середа. Суспільне Кропивницький

Суспільне поцікавилося думкою пасажирів. Кропивничанка Альбіна Слободяник щодня користується громадським транспортом.

"Треба 100%, щоб хлопці працювали, бо не буде в країні нікого тут. Я розумію, що треба воювати, але треба ж комусь і працювати".

Місцевий житель Віктор Пекур вважає графік роботи водіїв напруженим.

"Їм теж треба відпочивати, так як вони працюють з перевезенням людей. Це велика відповідальність. Тому думаю, має бути великий запас водіїв. Де ж їх брати? Може, жінок тоді вчити — автобуси, тролейбуси міські? Думаю, вони з цим справляться".

На це Василь Осіпов сказав, що жінки водіями в "Електротрансі" працюють. Їх 28. Ще одна навчається. За його словами, сподівалися взяти на місце мобілізованих переселенців, які нині живуть в громаді. Але охочих одиниці.

Також він додав, що якщо люди й звертаються, то цікавляться, чи є бронювання.

"Людина, яка приходять влаштовуватись, хоче мати як би офіційне завірення, що вона потрапляє під бронювання".

Чи бронюють водіїв маршруток

Окрім комунального транспорту, кропивничан щодня перевозять 170 маршруток шістьох приватних підприємств. Їх теж законодавство після недавніх змін відносить до критичної інфраструктури, розповів начальник міського управління транспорту Віктор Житник. І, відповідно, вони можуть бронювати половину військовозобов'язаних працівників. Але для цього приватним перевізникам потрібно окремо подати документи до ОВА, щоб їхнє підприємство офіційно визнали критичною інфраструктурою. Потенційно це може бути кожне підприємство-перевізник — і комунальне, і приватне.

"Саме змінами до 76 постанови вже передбачено будь-яку форму власності. Якщо підприємство або ФОП забезпечує саме перевезення на маршрутах міста (тобто громадський транспорт), вони підпадають теж під це визначення. До речі, ще два місяці тому таких змін не було, і у них не було абсолютно підстав навіть звертатись до облдержадміністрації за визначенням і отриманням такого статусу", — сказав Віктор Житник.

За його словами, нині мають звернення одного з шести приватних перевізників Кропивницького щодо визнання підприємства критично важливим.

Віктор Житник. Суспільне Кропивницький

Кропивницьке підприємство-перевізник "Укравтоінвест" має 55 маршруток й обслуговує маршрути № 8 і 5 у Кропивницькому, розповів керівник Ігор Найдич. За його словами, на початку повномасштабної війни було 65-67 водіїв. З них 35 % (а це 23 людей) пішли захищати країну. Тому по маршруту №5 виїжджає щонайбільше 20-22 машини, по маршруту №8 20-21. Зі слів керівника, бронювання водії не мають.

"Ми були дуже б задоволені, якби дали якусь преференцію водіям маршрутного таксі, тому що вони, на мою думку, являються критичною інфраструктурою. Але нас чомусь не визнають такою. Але ми забезпечуємо життєдіяльність нашого міста. Я думаю, це основний критерій, по якому ми маємо бути визнані", — сказав керівник.
Ігор Найдич. Суспільне Кропивницький

На маршруті №8 водієм працює 56-річний Роман Прядко. Як військовозобов’язаний, пройшов військово-лікарську комісію.

"Ну, а хто буде захищати? Як не ми. Зараз он молодь пішла ненавчена, їх же навчили. Ми ж таки пройшли і армію, знаємо трохи багато що. У мене син теж пройшов і АТО, і аеропорт. І поранений, і контужений. І племінники. І багато друзів. Ось один зять воює. Другий воює. Куми воюють. І роками такі як я. На рік менші, старші. Чого я буду ховатися? Мати в першу чергу сказала: "Синок, як треба — то треба йти". Я кажу: "Мама, я і сам знаю".
Роман Прядко. Суспільне Кропивницький

Який механізм бронювання працівників критичної інфраструктури

Визначають відповідність критичності в обласній державній адміністрації, розповіла директорка обласного департаменту економічного розвитку та торгівлі Наталія Ревенко. Підприємство має відповідати не менше трьом критеріям, визначеним постановою Кабміну 76, і трьом критеріям, визначеним розпорядженням голови ОВА. Умовами є:

  • лист-клопотання підприємства про те, щоб його розглянули і, можливо, надалі визначили його критично важливим;
  • відсутність заборгованості по зарплаті;
  • відсутність заборгованості по сплаті податків і платежів до всіх рівнів;
  • чисельність не менше семи людей на підприємстві;
  • середня заробітна плата не менше 12 тисяч 73 гривні;
  • лист-клопотання територіальної громади про те, що це підприємство справді є критично важливим для забезпечення життєдіяльності громади;
  • наявність звірки з ТЦК.
Наталія Ревенко. Суспільне Кропивницький

Перевірені документи щотижня виносять на розгляд комісії. До неї входять 32 члени. Це чотири заступники голови ОВА, перший заступник голови обласної ради, керівники всіх структурних підрозділів, представники державної податкової служби, центру зайнятості, статистики, митниці, пенсійного фонду, комендатури й ТЦК.

"Комісія ухвалює рішення не про визначення критичної важливості, а про відповідність критеріям. На підставі рішення комісії складається протокол. Після того, як протокол буде підписаний, ми готуємо проєкт розпорядження начальника ОВА. Після його підписання працівник департаменту економіки вводить це розпорядження до порталу ДІЯ, де воно автоматом підтягується, і тоді вже через ДІЮ можна бронювати працівників".

Наталія Ревенко додала, що коли начальник ОВА підписує розпорядження, його скеровують на підписання в Мінекономіки, Міноборони, СБУ, контррозвідку. Завдяки цьому у разі якщо через ДІЮ підприємство не вдається підтягнути, можна піти паперовим шляхом — через наказ Міністерства економіки. І тільки після цього відбувається процес бронювання.