4 вересня у Кропивницькому суд продовжив дію обов’язків по запобіжному заходу розвіднику Роману Червінському строком на 60 діб. Засідання у закритому режимі відбулось у Кіровоградському районному суді.
Про це повідомила кореспондентка Суспільного Ірина Полулях.
За її інформацією, біля суду о 10:00 зібрались 30 людей, які підтримують розвідника Романа Червінського. Серед них – Микола Бердник. Він вважає, що звинувачення щодо нього безпідставні.
"Ми з моєю родиною підтримуємо його. Він відданий Україні, він працював, воював, робив все для блага нашої держави".
Судові засідання відбуваються у закритому режимі. Таке рішення Кіровоградський суд ухвалив 20 червня. Роман Червінський вважає, що справа проти нього сфальсифікована.
"Не розумію цих суддів, вони, мабуть, втратили відчуття якоїсь реальності. Не розуміють, що у цій війні ми боремось за демократичні цінності. Закриті засідання дозволяють їм поводити себе зухвало і цинічно, тому що в залі немає людей".
На засіданні 4 вересня мали розглядати обвинувальний акт, очікували на 17 потерпілих у справі, розповів адвокат Костянтин Глоба.
"Жоден потерпілий не з’явився, як і минулого разу. Суд на початку засідання відзначив, що сьогодні вони не перейдуть до розгляду справи, не буде зачитуватися обвинувальний акт. Суд самовільно, без заслухування думки сторін, визначив, що розглядатиметься лише питання продовження дії обов’язків по запобіжному заходу".
Адвокат Андрій Йосипов сказав, що вони заявляли відвід прокурору.
"Ми маємо підтвердження того, що судді апеляції звернулися до Вищої ради правосуддя зі скаргою. А також чітко сказали під час судового засідання прокурору, що його вказівки, які він надає своїм оперативним підрозділам, мова йде про СБУ, мають відповідати вимогам закону".
Прокурор Віктор Кобець клопотання сторони захисту назвав безпідставними. Про це він сказав не на камеру.
"До суду майже від всіх потерпілих надійшли заяви про небажання брати участь у засіданні. Попередні заяви сторони захисту, що один з них відмовляється від свого статусу, не підтвердилися".
Строк дії обов’язків Роману Червінському продовжили на 60 діб. Перерву у засіданні оголосили до 30 вересня.
"Він не може відлучатися з місця свого проживання та має повідомляти про зміну місця перебування суду".
Що відомо про справу розвідника Романа Червінського
Роман Червінський перебував під вартою з квітня минулого року. Йому оголосили про підозру в справі щодо обстрілу російськими військовими аеродрому "Канатове" у Кіровоградській області у липні 2022-го року. За даними начальника обласної військової адміністрації Андрія Райковича, тоді загинули троє людей, 19 – поранених.
Колишнього співробітника ГУР Романа Червінського (він один з організаторів операції із затримання російських бойовиків ПВК "Вагнер") у квітні 2023 року СБУ звинуватила у самовільній проваленій операції з вербування російського пілота, що призвело до обстрілу аеродрому "Канатове" в Кіровоградській області. За інформацією речника СБУ Артема Дехтяренка, Червінський діяв попри заперечення Служби безпеки проводити цю операцію та без згоди відповідних державних органів.
У результаті російські спецслужби отримали дані про розміщення на аеродромі "Канатове" особового складу Повітряних сил ЗСУ та українських літаків. Це дало змогу армії РФ обстріляти летовище. Передбачене покарання — позбавлення волі на термін від восьми до 12 років.
Засідання у справі у Кропивницькому тривають з 12 квітня. До цього майже рік — у Києві. У липні цього року Червінський вийшов з Кропивницького СІЗО.
Роман Червінський справу проти себе називає політичним замовленням. Вважає це помстою через оприлюднення у 2021 році інформації про зраду на рівні Офісу президента й зриву спецоперації щодо російських найманців приватної військової компанії "Вагнер". Звинувачення проти нього вважає сфальсифікованими. Каже – спецоперація була погоджена.