У Кропивницькому двоє працівників поскаржились на спеку під час роботи. Які норми та відповідальність

Ексклюзивно

У Кропивницькому цього літа регіональне управління держпраці отримало дві скарги від працівників на спеку під час роботи. Вони стосуються температури в приміщеннях.

Про це розповів Суспільному начальник відділу відділу гігієни праці Сергій Олексієнко.

Як закон контролює температуру в приміщеннях

За інформацією Сергія Олексієнка, для різних видів праці передбачені різні показники температури повітря. Якщо вона понад 28 градусів тепла, то сумарна тривалість робіт не повинна перевищувати 4-5 годин за зміну. Якщо температура вища за 35 градусів, тривалість робочого часу має становити 15-20 хвилин із відпочинком щонайменше 10 хвилин. Відповідно роботодавцям рекомендують стежити за тривалістю перерв працівників.

Також серед рекомендацій:

  • встановлення жалюзі й встановлення світловідбивних плівок на вікнах
  • оптимізація роботи й відпочинку, перенести виконання роботи на ранок або вечір, чергування роботи з відстоюванням (якщо йдеться про маршрутки)
  • налаштування природної вентиляції й кондиціювання

Водночас ці норми мають рекомендаційний характер. Тобто відповідальності за порушення температурних режимів законодавство не визначає. Якщо ж є скарга, то роботодавцям рекомендують усунути порушення.

Чи є температурний режим для транспорту

Речниця Держпродспоживслужби Наталія Шевченко уточнила, що вимоги щодо температурних режимів є тільки для приміщень. Для громадського транспорту немає.

"Відповідно до затверджених постановою Кабміну в 1997 році правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту не зазначено вимог до температури, яка має дотримуватись в громадському транспорті. Це стосується як літнього, так і зимового періоду".

Водночас якщо є скарги, то роботодавцям також рекомендують усувати порушення.

Ігор Найдич очолює підприємство "Укравтоінвест". За його словами, дотримуються майже всіх порад, щоб витримати температурний режим у маршрутках, за винятком кондиціонування. На вікна чіпляють плівки й штори. Салони вентилюють. Водіям радять ставати в тінь на кінцевій зупинці.

"Я в галузі перевезень з 2001 року. Така аномальна спека другий рік поспіль. Виходи знаходимо дуже прості. По кондиціюванню, думаю, це зайве. Тому що ці транспортні засоби технічно непристосовані до такого перероблення".

Олександр Омельяненко працює на маршруті №5. Для охолодження повітря він облаштував своє робоче місце вентилятором. Пасажирів у салоні охолоджує повітря з люка і відкритих вікон.

"Найвища температура, коли мені довелося працювати, була 36-37 градусів. Ми зобов’язані відпрацювати чотири з половиною години, потім стати на відпочинок на дві години й знову продовжувати працювати. Машини теж не витримують, бо перегрівається двигун".

Пасажирка Наталія Ісаченко сказала Суспільному, що спека більше впливає на водіїв, ніж пасажирів.

"Ми, пасажири, приїхали, вийшли, недовго. А водію от як цілий день? Ну, завдяки відкритим люкам, то ще можна, якщо сісти ззаду. А що ж, їхати потрібно все одно".

Загалом на цьому маршруті щодня працюють 20 водіїв. За інформацією Ігоря Найдича, скарг на спеку у маршрутках ні від них, ні від пасажирів цього літа не отримували.