Цього тижня, 20 серпня, у Кропивницькому відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при президентові України. Обговорювали такі теми: навчальний рік, опалювальний сезон, енергонезалежність, пошук житла для переселенців і джерела наповнення бюджетів, співпраця громад Кіровоградщини з країнами світу. Цей конгрес — третій в Україні цьогоріч за участі президента. Мета – обговорити проблеми регіонів на всіх рівнях влади й напрацювати механізми їхнього вирішення, сказав заступник керівника Офісу президента Олексій Кулеба. Про результати конгресу для Кіровоградської області й України в цілому – у спеціальному репортажі Суспільного.
Учасниками Конгресу стали майже 200 представників різних гілок влади – це урядовці, міністри, очільники компаній і відомств, керівники громад і областей, представники країн Європейського союзу. Онлайн участь брали майже півтори тисячі.
Навчальний рік
"Перше – це можливості державних програм в енергетиці, щоб всі громади максимально створили альтернативні джерела енергозабезпечення, друге – підготовка закладів освіти, щоб могли працювати офлайн, бажано, з самого початку навчального сезону. Щоб міста і громади зробили максимум в облаштуванні укриттів. Щоб були забезпечені шкільними автобусами", — сказав президент України Володимир Зеленський.
Завдання на цей рік – учні мають навчатися очно – в школах. Головна умова для цього — наявність укриттів, сказав міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.
"Маємо на увазі і дошкільну, і середню, і вищу освіту. Ми і представники центральної влади, і місцевої всі зосереджені на тому, щоб максимальна кількість школярів пішла очно до школи. Ми пішли на те, щоб суб’єкти господарювання надали школам відповідні укриття, за цей час зробили ремонти, укріплення укриттів, під школами або поряд зі школами".
Підготовка до опалювального сезону
Обговорюючи підготовку до опалювального сезону, представникам місцевих влад розповіли про можливості кредитування будівництва альтернативних джерел енергії, щоб менше залежати від відключень електрики. Ціну газу для населення не змінюватимуть до травня наступного року, сказав міністр енергетики Герман Галущенко.
"Ціна яка є, така і залишиться для проходження опалювального сезону".
Голова правління компанії "Нафтогаз України" Олексій Чернишов повідомив, минулу зиму в Україні використовували виключно український газ.
"У нас такі ж самі плани на цей рік. Це важливо, тому що ціна газу в Європі нині перевищує 450 доларів США. Наявність українського газу дає можливість нам не підвищувати ціни на нього в цьому опалювальному сезоні. Також у нас діє мораторій, який не дає можливість це зробити. Це не дає приводу ставитись до газу, як дешевого чи дармового. Я закликаю громади дбайливо ставитись до використання природного газу, під час формування об’ємів підприємств теплокомуненерго, це необхідно для того, щоб заощаджувати і виходити на нові показники".
Мета конгресу – обговорити проблеми країни і як їх вирішити, розповів заступник керівника Офісу президента Олексій Кулеба.
"В одному місці концентрується вся влада, яка є в нашій країні. Це непростий формат, але тим не менш він дуже важливий саме для представників органів місцевого самоврядування, ми намагаємось дати їм можливість задавати питання напряму, те що їх хвилює в громадах саме сьогодні".
Представники громад та міністерств підписали меморандуми про співпрацю.
До кінця року мають створити фонд майна
У Кіровоградській області мають створити фонд майна, яке можна використовувати під житло для переселенців.
Нині в Україні – чотири мільйони 600 тисяч людей, які через війну Росії з Україною покинули домівки й мають статус внутрішньо переміщених осіб. Три мільйони 600 тисяч з них – після повномасштабного вторгнення. Ті, хто не може самостійно придбати чи винаймати житло, проживають у місцях тимчасового проживання. У Кіровоградській області таких місць 82. До кінця року в області мають зробити інвентаризацію будівель, які не використовують, сказала віцепрем'єр-міністерка Ірина Верещук.
"Ні держава, ні міжнародні організації, ні громади не мають ресурсу, щоб забезпечити таку кількість переселенців житлом. Ми розпочали інвентаризацію. Ви ходите і живете у громадах, ви бачите, наскільки є багато майна, яке безгосподарне. Наприклад, садочки й школи, які не використовуються, але могли б використовуватись під житло для переселенців, гуртожитки, ліцеї навчальних закладів, колишніх коледжів, інших форм власності, які сьогодні передані фонду держмайна, "Укрзалізниці". У нас дуже багато майна, яке має юридичного власника, але фактично є безгосподарним. Ми хочемо з різних джерел – фонду держмайна, Міністерства освіти і науки, які є найбільшими держателями, Мінінфраструктури, а в його особі "Укрзалізниці" змусити, спонукати, переглянути свою політику щодо майна, яке не використовується".
Інвентаризація земель різної форми власності
Нині в Україні 23% земель не внесені до земельного кадастру. Це майже 10 мільйонів гектар сільськогосподарських угідь. На території Кіровоградської області це від 500 до 700 тисяч гектарів. Наслідки – недоотримання податків, розповів очільник міністерства аграрної політики Тарас Висоцький.
"Це землі різних форм власності і приватної, і комунальної, це рілля, але також сінокоси, багаторічні насадження чи пасовища. Така ситуація актуальна для кожного регіону. Нещодавно запроваджене мінімальне податкове зобов’язання, яке говорить про те, що з кожного гектара землі певний мінімум, він сьогодні близько тисячі гривень, має сплачуватись в місцеві бюджети. Якщо земля не облікована, її не бачить податкова служба, немає зафіксованого власника і немає кому виставити квитанцію цього мінімального податкового зобов’язання. Якщо земля не облікована комунальної власності, є велика ймовірність що вона обробляється "вчорну". На ній все вирощується, але ніхто з цього нічого не платить. Внесення цих земель в кадастр надає можливість винести на аукціон і почати отримувати легальні платежі. До прикладу, на сьогодні на аукціонах в середньому завершується плата близько 11 тисяч гривень за один гектар в рік. Ми розуміємо, що фактично хтось при цьому заробляє, а місцеві бюджети і громади втрачають".
Міністерка економіки Юлія Свириденко сказала, коли армія фінансується виключно з власних надходжень, то треба шукати додаткові методи, яким чином ці надходження можна отримати.
"Ми дуже вдячні нашим партнерам за надану підтримку — це 37 мільярдів євро в цьому році. Але це підтримка, яка спрямовується виключно на перекриття бюджетного дефіциту і не може бути спрямована на підтримку безпеки сил, на сектор безпеки і оборони".
На кожен гектар землі має йти певне навантаження, яке дозволить громадам мати додатковий ресурс, вважає голова асоціації об’єднаних територіальних громад Олександр Корінний.
Меморандум, щодо ефективного управління земельними ресурсами, це дуже болюче і сенситивне питання для всіх сказав заступник керівника офісу президента Олексій Кулеба.
"Важливо, що це відбувається у Кропивницькому, це край хліборобів, аграрний край. Якщо виконають всі домовленості, викладені в меморандумі, ми протягом року, додатково, в місцеві бюджети, для територіальних громад, залучимо 28 мільярдів гривень".
Співпраця громад Кіровоградщини з країнами світу та кадрові рішення
Уряд запроваджує нову посаду в обласних військових адміністраціях. Це буде заступник із питань європейської інтеграції та міжнародної технічної допомоги. Знайти претендентів на цю посаду від Кіровоградщини для залучення міжнародної допомоги у громади області мають за два місяці.
Будь-яка людина може претендувати на цю посаду, сказала віцепрем’єр-міністерка з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.
"Вимоги: досвід роботи з донорами, знання іноземної мови, а також досвід роботи і управління з грошами європейського союзу. Ця людина буде займатися тільки питаннями євроінтеграції, і міжнародної технічної допомоги".
Інших кадрових рішень у Кіровоградській області в Офісі президента поки не планують, сказав Олексій Кулеба.
"Мені здається, тут досвідчена, компетентна людина і нам зараз дуже важливо, щоб в кожній області людина, яка продовжує політику президента мала такі критерії – людини компетентної, професійної, авторитетної в регіоні".
Сказав, про перші результати рішень, ухвалених під час конгресу, можна буде говорити в наступному році.