"Цей прапор символ нашої незламності". У Кропивницькому зберігають стяг із Донецького аеропорту

У музейно-меморіальному комплексі 3-го окремого полку спецпризначення імені князя Святослава Хороброго в Кропивницькому зберігають синьо-жовтий стяг із Донецького аеропорту. Цей прапор на території аеропорту був до 4 жовтня 2014 року, коли останній боєць полку покидав територію летовища.

Про це розповів Суспільному військовослужбовець 3-го полку спецпризначення із позивним Єроха.

"Цей прапор дуже багато пережив. Він дуже дошкуляв бойовикам і набридав. І вони постійно намагалися його збити – артобстріли, зі стрілецької зброї. Але прапор, як і наші бійці, витримав весь натиск, і до кінця оборони аеропорту він залишився з нашими бійцями. Це символ нашої незламності, наших бійців та героїзму".

За словами військовослужбовця, 7 квітня 2014 року проросійські сили проголосили "Донецьку народну республіку". З цього дня спецпризначенці захищали летовище. Прапор 7 квітня 2014 року вивісили на балконі старого терміналу Донецького аеропорту.

"Це мотивація. Тому що хлопці прокидалися зранку бачили цей прапор, вони розуміли, що аеропорт тримається завдяки їм. На початку жовтня під час виводу прапор зняли і він прибув до нашого полку. Так, він пошкоджений, але він залишився, можна сказати, живим. Стяг бачив руйнації, смерть і перемогу над смертю. На ньому – сліди від куль та осколків".

Спецпризначенець розповів, що до повномасштабного вторгнення прапор підіймали двічі на рік над плацом – на День державного прапора і на річницю виходу з Донецького аеропорту. Зараз у цілях безпеки цю традицію призупинили.

Прапор з Донецького аеропорту зберігають у Музейно-меморіальному комплексі 3-го окремого полку спецпризначення імені князя Святослава Хороброго. Суспільне Кропивницький

Історія синьо-жовтого стяга

Кольори державного прапора України походять від герба Галицько-Волинського князівства, розповів завідувач Регіонального центру наукових історико-краєзнавчих досліджень Артем Безшкуренко.

"Активне використання жовтого та синього ми можемо спостерігати в Козацько-гетьманську добу. Вперше синьо-жовтий прапор з’явився на львівській ратуші в червні 1848 року. У 1905 році і революції в Російській імперії починається поширення синьо-жовтого прапора на теренах Наддніпрянщини".

Українська Народна республіка і Західноукраїнська Народна республіка використовували синьо-жовтий стяг, як державний символ.

"Бійці Української повстанської армії, члени Організації українських націоналістів активно використовували жовто-синю символіку. Рухівці використовували синьо-жовтий прапор під час своїх мітингів".

За словами історика, після відновлення незалежності України прапор в Кропивницькому на центральній площі підняли у вересні 1991 року.

"У Конституції, стаття 20 закріплено, що Державним символом України серед іншого є і прапор, це дві рівновеликі паралельні смуги синього та жовтого кольорів. Синій колір у геральдиці є зображенням неба, жовтий — колосся пшениці".

В Україні свято встановили згідно з указом президента Леоніда Кучми "Про День Державного прапора України" від 23 серпня 2004 року. У 2009 році Президент Віктор Ющенко вніс до Указу зміни, заснувавши щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні.

Що відомо про оборону Донецького аеропорту

Оборона Донецького аеропорту продовжувалася 244 дні. Бої тривали з вересня 2014 року. Останній день оборони – 23 січня 2015-го. За оборону летовища на межі людських можливостей, військових, які його захищали, назвали «кіборгами». За даними українського проєкту “Книга пам'яті полеглих за Україну”, під час оборони Донецького аеропорту загинули сто українських військових. З них шестеро з Кіровоградської області.