"Третій рік війни, а людям потрібно звикати". Чи підтримали кропивничани ініціативу вшанування загиблих на війні

В центрі міста перекрили рух транспорту. Суспільне Кропивницький

З 17 серпня у Кропивницькому почали зупиняти рух транспорту вулицею Велика Перспективна о 9:00, щоб вшанувати загиблих на війні з РФ українців. Відповідне рішення ухвалив виконавчий комітет міської ради. Зупиняти машини й зупинятись самим під час загальнонаціональної хвилини мовчання закликали містян в усіх мікрорайонах. Суспільне дізнавалось, чи підтримали кропивничани цю ініціативу.

Рух Великою Перспективною поліцейські перекрили на проміжку між вулицями Преображенська та Шевченка, з динаміків на будівлі міської ради звучав метроном, містян запрошували доєднатися до вшанування.

Кореспонденти Суспільного під час хвилини мовчання були на трьох вулицях в різних мікрорайонах Кропивницького.

В центральній частині, на розі вулиць Великої Перспективної та Шевченка, де рух перекрили, зупинились і машини, і перехожі. Сусідніми вулицями продовжували їздити машини й ходити люди. На площі Героїв Майдану, вздовж дороги, стояли містяни з плакатами та прапорами, які закликали вшанувати загиблих на війні.

Жінки з плакатом-закликом вшанувати пам'ять загиблих на розі вулиць Велика Перспективна та Шевченка (праворуч) та решта учасників вшанування на Площі Герої Майдану (ліворуч), Кропивницький, 17 серпня 2024 року. Суспільне Кропивницький

На вулиці Академіка Тамма в мікрорайоні "Радій" під час хвилини мовчання приватні автомобілі й перехожі не зупинялись, не зупинилась і маршрутка №8. Комунальних автобусів та тролейбусів о 9:00 там не було.

На вулиці Вокзальна в мікрорайоні Ковалівка не зупинялись ані водії, ані пішоходи. Громадського транспорту о 9:00 на ділянці між Ковалівським мостом і провулком Училищний не було.

Начальник міського управління розвитку транспорту та зв’язку Віктор Житник в коментарі Суспільному сказав, що про зупинку транспорту домовились з усіма перевізниками.

"Було декілька нарад з керівниками підприємств, без водіїв. Але ж в рішенні виконкому прописали, що водії мають п'ять хвилин — з 8:58 до 9:03 — щоб зупинитись і вшанувати полеглих. Можливо, ви бачили водія маршрутки саме на тій ділянці дороги, де заборонена зупинка і він шукав відповідне місце, щоб зупинитись".

В комунальних автобусах і тролейбусах, зі слів Віктора Житника, лунав аудіозапис хвилини мовчання, на задньому склі наклеїли постери із запрошенням водіїв зупинитись і доєднатись до вшанування.

Постер на кропивницькому тролейбусі. Суспільне Кропивницький

Кропивничанин Олександр вшановує полеглих на війні з РФ щодня. З його слів, робив це до того, як з 8 серпня ініціювали загальноміське вшанування.

"Третій рік повномасштабної війни, а людям потрібно звикати до такого. Парадокс. Зупиняються, знаю, лише тут, де перекрили рух. Сподіваюсь, такий формат вшанування Героїв у нас стане нормою, як у багатьох інших містах".

Співініціаторка загальноміського вшанування полеглих на війні українців, керівниця благодійного фонду "Полк Святослава Хороброго" Яна Пшеніцина сказала, що ініціативу підтримали у соцмережах, на центральну площу міста 17 серпня вийшли родини загиблих захисників, проте реакція деяких водіїв була неоднозначною.

"У центральній частині міста почали зупинятися пішоходи та водії. Ми вдячні всім. Були й такі, хто зупинився навпроти площі ще до початку хвилини мовчання. На перекритих перехрестях реагували по-різному: частина водіїв завертали у провулки або розверталися. І це сумно. Сподіваємось, їм стане соромно і вони таки почнуть зупинятися та вшановувати полеглих".

Щоб усе місто зупинялось під час хвилин мовчання, потрібно про це оголошувати — як це роблять біля будівлі міськради, вважає Яна Пшеніцина.

"Знаємо, що мають долучитися ряд бізнесів, зокрема супермаркети й кав'ярні, щоб озвучувати хвилину мовчання по внутрішньому та зовнішньому радіо".

Перекриватимуть рух в центрі міста під час загальнонаціональної хвилини мовчання щодня.