"Ситуація на уранодобувному підприємстві "СхідГЗК" катастрофічна": учасники Конгресу місцевих влад Кіровоградщини

Новокостянтинівська шахта. Кіровоградська обласна рада

"Ситуація на уранодобувному підприємстві "Східний гірничозбагачувальний комбінат" катастрофічна. Це сказав директор обласного департаменту інфраструктури Володимир Кондратюк на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при президентові України від Кіровоградської області. Учасники конгресу з’ясовували, у якому стані урановидобувна галузь регіону та що з нею робити далі.

"СхідГЗК" — єдине урановидобувне й уранопереробне підприємство в Україні. Це один з 28 уранодобувних центрів світу (входить до першої десятки) й найбільший в Європі. На Кіровоградщині він має три шахти, які освоюють чотири уранові родовища. Найпотужніша й найперспективніша — Новокостянтинівська шахта в Новоукраїнському районі. З двома родовищами працює Інгульська шахта в Кропивницькому районі. Третя шахта — Смолінська — законсервована. Видобутку урану на цих шахтах має вистачити на сто років експлуатації усіх українських АЕС.

Про це журналістам Суспільному у травні розповів перший заступник начальника Кіровоградської ОВА Павло Конопко. Тоді він сказав, що вартість сировини (уранового концентрату), якщо порівнювати з 2018-2019 роками, на світовому ринку зросла уп’ятеро, Через це можна сподіватись на відновлення ядерних технологій в Кіровоградській області.

Новокостянтинівська шахта. Кіровоградська обласна рада

На засіданні ж Конгресу через три місяці пролунала інформація, що до поліпшення ситуації далеко. Бо шахти все ще мають нерозв’язані проблеми.

За інформацією Володимира Кондратюка, підприємство "Схід ГЗК" не виконує власний план на лютий–серпень 2024 року. Урановий концентрат виробляють в менших обсягах — понад 28 тонн в місяць замість запланованих 35 тонн. Борг по зарплатах зріс на 70 мільйонів гривень порівняно з лютим цього року і сягнув 290 мільйонів гривень. Загальна заборгованість підприємства перевищує 5 мільярдів гривень.

Не провели тендери на закупівлю обладнання для модернізації Новокостянтинівської шахти. Водночас є брак працівників. Їх потрібно 1285. При цьому людей, яких звільнили зі Смолінської шахти, не забезпечили роботою на Новокостянтинівській шахті, і вони нині шукають роботу на шахтах в інших областях України.

"Кіровоградська ОВА направляла неодноразові звернення до Офісу президента, Кабміну, Міністерства енергетики України щодо катастрофічної ситуації на підприємстві "Схід ГЗК". Ситуацію розглядали цього року на під час робочої поїздки до Кіровоградщини Володимира Зеленського 5 лютого 2024 року, і Кабмін отримав доручення з цього питання", — розповів Володимир Кондратюк.

8 лютого 2024 року прем’єр-міністр доручив Мінфіну, Мінекономіки, Кіровоградській ОВА, "Енергоатому", "Схід ГЗК" створити робочу групу щодо розв'язання питання фінансово-економічної стабілізації державного підприємства. Але Кіровоградську ОВА досі не ввели до складу цієї групи. І з лютого відбулося тільки одне її установче засідання.

За словами Володимира Кондратюка, усі це відбувається на тлі того, що загалом ціни на уран у світі зростають, і Україна мала б цим скористатися.

"Відбувається світовий ренесанс атомної генерації. Світові ціни на уран зростають. Але закупівельні ціни в бік збільшення "Енергоатом" не переглядає".
У Новокостянтинівській шахті. Кіровоградська обласна рада

Депутат обласної ради Валерій Кальченко також звернув увагу, що не виконується меморандум між НАЕК "Енергоатом" і канадською компанією САМЕСО. Його підписали в жовтні 2023 року, щоб модернізувати Новокостянтинівську шахту. За словами Кальченка, фактично реалізується тільки одна частина меморандуму — постачання урану в Канаду.

"А щоб допомогти по модернізації, то ми в цьому питанні чомусь мовчимо і наших партнерів не чіпаємо. Рік минув — навіть технічні питання сьогодні не вирішені. Причому я скажу, що спеціалісти САМЕСО написали все дуже грамотно. Тобто треба просто брати й вирішувати. Якщо немає грошей у держави – будь ласка, залучайте".

Голова обласної ради кількох минулих скликань Микола Сухомлин вважає, що треба оптимізувати витрати на Інгульській шахті. На його думку, можна здешевити вартість і піску, і шлаку, які потрібні для закладки пустот у шахті, якщо їх купувати на Кіровоградщині, а не возити з сусідніх областей. Пісок варто брати на селищі Кізельгур. Шлак — на Побузькому феронікелевому заводі. Він також вважає, що для Новокостянтинівської шахти, на яку в області найбільше нині сподіваються й там збільшують видобуток, потрібно будувати залізницю, бо звичайна дорога не справиться.

"Коли б ми там брали 100 чи 400 тисяч тонн, ми могли б використовувати дорогу загального користування, з Оникієвого до Кропивницького. Але зараз, коли ми хочемо вийти на видобуток мільйон тонн, то перетворювати нашу дорогу загального користування в технологічну дорогу — нераціонально. Натомість пропоную побудувати залізничну під’їзну колію. Минулого року вносили пропозицію — відповіді на сьогодні нема".

Також він вважає, що обов’язково потрібне нове обладнання, щоб підіймати руду з-під землі. Нинішні вагонетки не вмістять ті збільшені обсяги, які планують видобувати в області.

"Ми надали проєкти. Чому технічна рада "Схід ГЗК" не розглядає це питання і не дає роз’яснення обласній адміністрації щодо вжиття заходів? Щодо нестачі робочої сили. Цілий ряд шахт у Запорізькій, Дніпропетровській області закриваються. Є пропозиція, щоб виступити субпідрядниками на цих шахтах. Чому не укладаєте договори?"

Наприкінці всіх виступів начальник ОВА Андрій Райкович сказав, що за висновками Конгресу підготують чергові звернення до Кабміну і профільних міністерств (енергетики, фінансів, захисту довкілля, а також НАЕК "Енергоатом") щодо ситуації на уранових шахтах "Схід ГЗК".