Кіровоградська обласна військова адміністрація отримала чотири звернення від підприємств регіону про видачу довідок, які дають змогу облаштувати когенераційні установкиОбладнання, яке працює на газовому паливі та виробляє електричну й теплову енергію. в рамках державної програми збільшення потужностей генерації електроенергії. Програма діє менш як два тижні.
Про це під час брифінгу розповіла директорка обласного департаменту житлово-комунального господарства Ольга Довжук.
За її словами, це дані на 31 липня, програма почала працювати 20 липня.
"Усі звернення стосуються когенераційних установок, які хочуть ввести в експлуатацію до початку опалювального сезону. Одне з цих чотирьох звернень – від комунального підприємства, решта – від привітного бізнесу".
Назви підприємств керівниця департаменту не назвала.
Про програму збільшення потужностей генерації електроенергії
Програму, зі слів Ольги Довжук, розробили Офіс президента спільно з урядом.
"Міненерго опрацювало ключові технології розподіленої генерації та резервного електропостачання. На основі цього визначили, що максимально швидко можна будувати когенераційні та газотурбінні установки. На другому місці – сонячні електростанції з накопичувачами".
Відповідно до висновків міністерства, уряд спростив отримання споживачами необхідного устаткування, будівництво та облаштування, підключення до електричних, газових та теплових мереж, контроль виконання цих рішень.
"На період дії воєнного стану скоротили перелік документів, необхідних для будівництва та розміщення газопоршневих та газотурбінних установок, зокрема когенераційних: не потрібна містобудівна документація, відповідні умови та обмеження забудови земельної ділянки, звіт про експертизу проєктної документації, право на виконання будівельних робіт, оцінка впливу на довкілля. Це значно економить час".
Крім того, згідно з рішенням уряду, не потрібно використовувати єдину державну електронну систему у сфері будівництва, схем теплопостачання й відведення земельної ділянки, будівництво генерації може відбуватись паралельно з розробкою проєктної документації, а експлуатація може здійснюватися без сертифіката про прийняття в експлуатацію, пояснила керівниця департаменту.
"Використання земельної ділянки треба погоджувати з її власником, обласною військовою адміністрацією та відповідним органом місцевого самоврядування".
За словами Ольги Довжук, спростили й умови приєднання до мереж: кількість документів, які потрібно надати оператору системи розподілу електроенергії, зменшили з семи до двох, а термін видачі й погодження технічних умов скоротили з десяти до двох днів.
"Потрібні лише довідка від обласної військової адміністрації про потребу термінового приєднання електроустановок та графічні матеріали із зазначенням місця розташування цих установок".
Погодження приєднання до газових мереж скоротили з трьох до одного місяця, зменшили й кількість необхідних для цього документів.
"Державна інспекція енергетичного нагляду України слідкуватиме за зловживаннями у цій сфері, за обґрунтованістю відмов, працюватиме спеціальна гаряча лінія для відповідних звернень".
Про пільги та кредитування будівництва об’єктів генерації
Програму кредитування також затвердив уряд, сказала директорка департаменту. З 20 липня державні банки України кредитують населення та бізнес.
- Для населення передбачені безвідсоткові кредити на встановлення сонячних панелей із системами накопичення. Відсотки покриватиме держава. Сума кредиту – до 480 тисяч гривень на термін до десяти років.
- Для малого та середнього бізнесу розширили можливості державної програми доступних кредитів під 5-7-9% за напрямком будівництва й облаштування газотурбінних, газопоршневих та біогазових генераційних установок. Сума кредиту – до 150 мільйонів гривень до десяти років.
- Великий бізнес може отримати в кредит від 150 мільйонів гривень на 5-7 років, а кредитна ставка на перший рік становить 13,5%. Подальшу відсоткову ставку мінекономіки, уряд та банки узгоджуватимуть щороку.
"Спростили й процедуру закупівлі обладнання для генерації: державні та комунальні підприємства зможуть закуповувати обладнання без проведення тендерів, та все одно треба буде звітувати про закуплене через систему Prozorro".
Крім того, сказала, скасували ввізне мито та податок на додану вартість на енергообладнання та комплектуючі до нього, спростили процедуру ввезення його в Україну.