Керівник обласного риболовецького клубу Сергій Бученков нарахував сотню мертвих рибин у річці Грузька на Кіровоградщині. Що сталось, з’ясовують Державна екологічна інспекція Придніпровського округу та Державне агентство меліорації та рибного господарства.
Мертву рибу вздовж берега помітив 27 липня, розповів Суспільному рибалка Олександр Яковенко. Він зняв відео та повідомив керівника обласного риболовецького клубу.
Тоді, зі слів Сергія Бученкова, нарахував 100 мертвих рибин білого амура, плітки та хижої риби.
"Було дуже багато мертвої щуки, судака, окуня – хижа риба першою відчуває, що з водою щось відбувається. Сьогодні риби менше, бо частину з’їли качки, решта потонула".
Причиною загибелі риби може бути низький рівень кисню у воді, вважає іхтіолог Державного агентства меліорації та рибного господарства Андрій Бірюков.
"Вміст рівню кисню у цій водоймі повинен бути не менше ніж чотири міліграми на дециметр кубічний. Коли аномальна спека, рівень може бути менше десь на два міліграми на дециметр кубічний води. Потрібно провести лабораторний аналіз та дослідження води".
Щоб запобігти мору риби під час спеки, потрібно насичувати воду киснем, сказав іхтіолог. Для цього треба збільшити рівень води.
"Це регулюється дамбою — підйомом або зниженням рівня води".
Щоб з’ясувати причину загибелі риби, представник Державної екологічної інспекції Сергій Галь взяв зразки води для лабораторного дослідження. Воно триватиме п'ять-сім днів.
Візуальне обстеження, з його слів, свідчить про мор риби через задуху, причиною якої могли стати перепад температури та зміна погодних умов.