Два роки тому, в ніч на 29 липня, на окупованій території Донецької області в колонії №120 в селищі Оленівка, де Росія утримувала українських полонених, пролунав вибух. Перед тим в барак, який був знищений вогнем, перевели групу українських військових. Серед них були двоє військових з Кіровоградської області: Богдан Хомовський та Ярослав Отрок.
Про це повідомляє платформа пам’яті "Меморіал".
Богдан Хомовський
"Азовець" Богдан Хомовський з позивним Danger народився та виховувався в родині істориків в селі Дмитрівка Кіровоградської області. Його мама Наталія Хомовська розповіла, Богдан не служив в армії, бо його комісували за станом здоров’я. Та коли він у 2018 році пішов в "Азов", вирвав сторінку з діагнозом з медичної картки. До цього рішення навчався в Миколаївському аграрному університеті.
"Запальним був, але, разом з тим, дуже домашнім. В університеті провчився рік і два місяці, а потім сказав, що не його це. Він спілкувався зі своїм другом дитинства, який був в "Азові" від початку його заснування, і я зрозуміла, що він дуже загорівся".
Батько Богдана Юрій, розповів, син любив природу та риболовлю, проводити час з донькою. Її качечку для купання носив з собою, як талісман.
Востаннє мама розмовляла з сином 17 травня 2022 року, в день виходу українських військових з "Азовсталі":
"Сказав, що вони вимушені виходити. Ухвалили рішення здатися в полон. На другий день після теракту російська сторона виклала списки. Думаю, їх підготували заздалегідь. Ті, хто вижив в Оленівці та зміг вибратися з полону, говорять про те, що хлопців відбирали на той барак за списками".
З часу теракту, до того, як батькам підтвердили збіг ДНК, минуло майже дев'ять місяців.
Наталія береже молитву українського націоналіста, яку мав їй син:
"Перший пункт: "Здобудеш українську державу або згинеш у боротьбі за неї". Страшно було читати ці слова, бо розуміла – так вихований мій син. Я дуже боялась за його життя і розуміла, що він готовий на все заради того, щоб стримати ворога".
На момент загибелі воїну було 26 років.
Ярослав Отрок
"Азовцю" Ярославу Отроку з позивним Фірст на момент загибелі був 21 рік. Він жив у селі Млинок Онуфріївської громади Кіровоградської області. З підліткового віку брав активну участь у діяльності багатьох українських молодіжних організацій – від Пласту до Нацкорпусу. У 18 років Ярослав вступив до "Азову".
З 2021 року навчався у Київському національному університеті імені Шевченка на філософському факультеті за спеціальністю "Політологія".
"Я думаю, що основне – це світло, яке він випромінював, освітлюючи своєю присутністю мій життєвий шлях. Його надихаючого світогляду, в якому поєднувалися безмежна доброта і твердість переконань, мені вистачить на все моє життя, щоб робити правильні вчинки і правильні вибори", – сказала його дружина Олександра.
Майже через рік після теракту, у липні 2023-го, із загиблим змогли попрощатися в Кременчуці на Полтавщині, де він жив останніми роками.
Що відомо про теракт в Оленівці
Як повідомили Суспільному в Офісі генпрокурора, станом на 25 липня 2024 року слідство триває, підозри у справі не оголошували. За даними росіян, загинуло понад 50 українських захисників, кількість поранених невідома. За даними Офісу генпрокурора України, поранень зазнали 130 людей.