Перейти до основного змісту

Спонукало запровадження ринку землі. У кропивницькому університеті вчитимуть, як вести агробізнес

У Центральноукраїнському національному технічному університеті, що у Кропивницькому, відкрили нову спеціальність – "Економіка агробізнесу та ринок землі".

Про актуальність спеціальності та хто може її здобути, в етері Українського радіо Кропивницький розповіли завідувач кафедри економіки, підприємництва та готельно-ресторанної справи університету Володимир Зайченко та завідувач сектору економічних досліджень та аналізу науково-інноваційного потенціалу Інституту сільського господарства Степу Національної академії наук Юрій Кернасюк.

Зі слів Володимира Зайченка, спеціальність навчатиме, як вести агробізнес, адже від того, як українці користуватимуться землею, залежатиме доля харчового ринку та продовольча безпека країни.

"Своїми знаннями кваліфіковані спеціалісти – магістри й дорадники – ділитимуться з селянами. Тому що людям, які працюють на землі, займаються вирощуванням та переробленням, немає часу шукати інформацію про те, як аналізувати ринок землі, писати бізнес-плани, де і як отримати пільговий кредит, подати заявку на отримання гранту, як юридично вирішити ці питання. Університет буде готувати таких спеціалістів".

Юрій Кернасюк сказав, що фахівці нового рівня мають бути готовими відповідати на глобальні виклики, які стоять перед сільським господарством.

"Це глобальна кліматична криза, зміна світових підходів до ведення сільського господарства, екологічно відповідальне сільське господарство. Я маю на увазі кліматично- та вуглецевонейтральне сільгоспвиробництво, перехід до безвідходної економіки, коли усі ресурси максимально ефективно використовуються без завдання школи навколишньому середовищу".

Відкрити нову спеціальність, зі слів завідувача кафедри університету, спонукало запровадження в Україні ринку землі, яке викликало багато юридичних та екологічних питань.

"Є сільгоспвиробники, які розорюють прибережні смуги, знищують лісосмуги, що збільшує викиди вуглецю. І майбутні спеціалісти будуть врегульовувати ці питання на законодавчому рівні. Тому що потрібно підвищувати свідомість громадян".

За словами представника академії наук, фахівці, яких випускатиме університет, вмітимуть критично мислити, продукувати нові ідеї з розвитку агробізнесу та практично їх втілювати, працювати в команді, створювати ефективні агропроєкти та управляти ними.

"Закони не виконуються, тому що немає інституціональної дисципліни. Модель ведення сільського господарства, яка існувала у нас 20 років, вичерпала себе. Зараз формується економіка знань, інформаційна, цифрова, яка вимагає інших підходів до управління. Сенсом життя людини має бути збереження й передача наступним поколінням найціннішого ресурсу – землі та води".

До підготовки фахівців залучатимуть Інститут Степу, агровиробників, юристів земельного права, які надаватимуть практичні поради щодо розв'язання проблем галузі, сказав Володимир Зайченко.

Щоб вступити на магістратуру, за його інформацією, потрібно отримати рівень бакалавра з будь-якої спеціальності, скласти єдиний вступний іспит з іноземної мови й тест загальної компетенції. Навчання на спеціальності "Економіка агробізнесу та ринок землі" триватиме два роки. Планують набрати 30 студентів.

Топ дня
Вибір редакції