Замість пшениці — соняшник і ріпак. На Кіровоградщині скоротили посіви на 30 тисяч гектарів

Ексклюзивно

У Кіровоградській області майже на 30 тисяч гектарів зменшили посіви озимої пшениці, якщо порівнювати з попереднім роком. Це пов’язане з рентабельністю пшениці – меншою, ніж у ріпаку та соняшника. Всього цьогоріч посіяли 311 тисяч гектарів озимої.

Про це розповіла Суспільному керівниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова.

За її словами, очікують отримати урожай пшениці менше на 300 тисяч тонн у порівнянні з попередніми роками.

"У середньому за три роки врожай ранніх зернових і зернобобових ми отримували два мільйони, зараз плануємо трошки менше, але побачимо більше вже до середини жнив. Площі озимої пшениці зменшуються вже другий рік поспіль. Це пов’язане з рентабельністю цієї культури, вона нижча, ніж технічні та олійні культури соняшник і ріпак".

Пояснила, в області споживають 8% зібраного врожаю, зменшення посівів озимої пшениці не вплине на її продовольчу безпеку.

Така ситуація і в Україні в цілому, де минулої осені посіяли чотири мільйони гектарів озимої пшениці порівняно з семи мільйонами 800 тисячами у 2021 році, сказала керівниця аналітичного відділу Українського клубу аграрного бізнесу Світлана Литвин.

"Ми маємо майже 24% окупованих українських земель, де у тому числі вирощувалася і озима пшениця. Нині в Україні спостерігається поступове скорочення посівних площ під зерновими культурами і збільшення площ під олійними. Це пов’язане з тим, що олійні культури простіше переробляти в України і експортувати".

Розповіла, зменшення посівних площ пшениці вплине на експортні потужності України, які будуть найнижчими за останні 10 років – 13 мільйонів тонн. Вважає, це не вплине на продовольчу безпеку держави.

"Ми очікуємо врожай пшениці близько 19,5 мільйонів тонн. Внутрішня потреба України становить 6-6,5 мільйонів тонн. Відповідно оця різниця піде на експорт. Експортний виторг безумовно впаде, однак при цьому аграрії будуть мати можливість отримати хоча б мінімальний прибуток".

Прогнозує, після зменшення посівних площ минулого року аграрії сіятимуть восени більше озимої пшениці.

Бобринець. На полі керівниця агрофірми Олена Крутько.

На полі агрофірми у Бобринці, де у попередні роки росла пшениця, тепер — горох. Не посіяли пшеницю вперше за 20 років, розповіла керівниця агрофірми Олена Крутько.

"Найбільш рентабельною культурою у нашому регіоні є соняшник, але сіяти соняшник на одному місці постійно неможливо, оскільки падає врожайність. Ми завжди перебивали пшеницею, нині — горохом. Через тиждень-два будемо його збирати.

Сказала, на сусідньому полі замість пшениці посіяли кукурудзу.

"Для того, щоб здешевити вартість кукурудзи, сіяли у цьому році без оранки та без дискування, кукурудзу вклали в необроблену землю. Результат нас поки що влаштовує".