У Кропивницькому справу Червінського розглядатимуть у закритому режимі. Допитають представників військового командування

Справу Романа Червінського у Кропивницькому розглядатимуть у закритому судовому засіданні. Таке рішення ухвалила колегія суддів Кіровоградського районного суду. Як свідків допитають колишнього Головнокомандувача Збройних сил Валерія Залужного, командувача Повітряних сил Миколу Олещука та інших представників вищого військового командування України.

Ухвалу колегії суддів оскаржити не можна, сказав під час засідання 20 червня головуючий суддя Ігор Гершкул.

"Судовий розгляд провести колегіально, у складі трьох суддів, в закритому судовому засіданні, викликавши до суду прокурора, потерпілих, представників потерпілих, захисників обвинуваченого. Клопотання сторони захисту про витребування документів і скарги слідчого задовольнити частково. Витребувати документи у командування Повітряних сил ЗСУ, повітряного командування "Центр", міністерства оборони, Нацагенства випробування космічних засобів. Відомості: чи здійснювалась інфрачервона повітряна розвідка з боку розгорнутих в напрямку України інформаційних розвідувальних систем Російських ЗС, аеродрому Канатове, в період часу з 1 до 31 липня 2023 року. Допитати в якості свідків Захарчука, Залужного, Олещука, Галицького, Бойка, Ганущака, Кривоножка, Балуха, Казаченка".

Справу проти себе Роман Червінський вважає сфальсифікованою.

"Сам план охорони і оборони – там передбачено, що тільки супутники покажуть, яка була розвідка. Але в той же час причина обстрілу – вони намагаються тепер сказати, що я повідомив комусь. Як ви всі знаєте, ніхто нікому нічого не повідомляв. Але є в цьому плані охорони і оборони вимоги, що літак під час війни має бути накритий маскувальною сіткою, або переставлятися що два дні, щоб він не потрапив під спостереження супутником. Це є норматив. Це і є причина обстрілу. А там ми з вами дійдем, знаєте, до чого – до шашликів і великого будівництва. Чому не було сіток на літаках? Тому що їх ніхто не фінансував. Так ми дійдем до кого – вини вищого командування. А так ми зупиняємось на етапі – який там план охорони, Червінський винен".

За словами адвоката Романа Червінського Андрія Йосипова, мета закритого судового розгляду – мінімізувати присутність преси.

"Взагалі зробити неможливою присутність преси, присутність публіки та осіб, які підтримують пана Романа".

Для засідання 20 червня обрали залу, де місця для всіх людей, які прийшли підтримати Червінського, не вистачало. Тих, хто намагався пройти, зупиняли працівники судової охорони.

Розгляд справи у Кіровоградському районному суді запланували на 25 червня.

Що відомо про справу розвідника Романа Червінського

Колишнього співробітника ГУР Романа Червінського (він один з організаторів операції із затримання російських бойовиків ПВК "Вагнер") у квітні 2023 року СБУ звинуватила у самовільній проваленій операції з вербування російського пілота, що призвело до обстрілу аеродрому "Канатове" в Кіровоградській області. За інформацією речника СБУ Артема Дехтяренка, Червінський діяв попри заперечення Служби безпеки проводити цю операцію та без згоди відповідних державних органів. У результаті російські спецслужби отримали дані про розміщення на аеродромі "Канатове" особового складу Повітряних сил ЗСУ та українських літаків. Це дало змогу армії РФ обстріляти летовище. Передбачене покарання — позбавлення волі на термін від восьми до 12 років.

Засідання у справі у Кропивницькому тривають з 12 квітня. До цього майже рік — у Києві.

Роман Червінський справу проти себе називає політичним замовленням. Вважає це помстою через оприлюднення у 2021 році інформації про зраду на рівні Офісу президента й зриву спецоперації щодо російських найманців приватної військової компанії "Вагнер". Звинувачення проти нього вважає сфальсифікованими. Каже – спецоперація була погоджена.