Укриття не відповідає будівельним нормам. У Помічній на Кіровоградщині можуть закрити школу

У місті Помічна Новоукраїнського району Кіровоградської області батьки протестують проти закриття однієї з трьох місцевих шкіл. Ліцей, в якому навчається 371 учень, можуть закрити через невідповідність укриття будівельним нормам. Суспільне дізнавалось, чи планують закрити школу й будувати укриття.

Заступник начальника обласного управління з питань цивільного захисту Костянтин Дружинін сказав, що у новому навчальному році школи можуть будувати лише протирадіаційні укриття, а використання укриттів на перших поверхах заборонили.

"Відповідні зміни до Державних будівельних норм діють з 1 листопада 2023 року. З 1 вересня в усіх закладах освіти укриття мають бути лише у підвальних та цокольних приміщеннях".

Яке укриття є у школі

Укриття у школі облаштували 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення РФ. Зробили це на першому поверсі будівлі. Вікна зовні заклали будівельними матеріалами, стіни укріпили. Тоді законодавство дозволяло це робити, пояснив голова громади Микола Антошик.

"Витратили мільйон 700 тисяч гривень на це укриття. І були раді. А потім змінилося законодавство. Ми не знали, що зміниться законодавство й заборонять використовувати перші поверхи".
Укриття у помічнянському ліцеї облаштували на першому поверсі будівлі.

Зі слів голови, мають ділянку та розробили проєкт підземного укриття, під який потребують підтримки з державного бюджету чи інвестицій.

"Укриття на 240 людей, обладнане меблями, туалетом. Експертиза перевірила, що воно відповідає сучасним вимогам".
Ділянка, де є можливість збудувати укриття на 240 людей.

Будівництво, сказав, коштуватиме 38 мільйонів гривень. Річний бюджет Помічної – 120 мільйонів. За словами голови, міськрада зробить усе можливе, аби школу не закрили.

"Якщо це з бюджету громади фінансувати, то треба нічого не робити в місті, тільки фінансувати це укриття. Ніколи не порушували питання на сесії, ні від кого я не чув, що в когось була ініціатива про закриття однієї з найкращих шкіл".

Доки не можуть збудувати нове укриття, звернуться до Асоціації міст України та Кабміну, щоб використовувати наявне укриття, сказав Микола Антошик. Крім того, шукатимуть інвесторів та проситимуть гроші в держави.

"Викладемо лист, аргументувавши тим, що ми далеко від зони бойових дій і треба використовувати те, що маємо".

Батьки школярів проти закриття школи й переведення дітей в інші заклади

У школі навчається 371 учень. Серед батьків проведи опитування щодо навчання з укриттям, яке мають на першому поверсі, розповів директор Олег Баранов.

"100% батьків згодні прийти працювати, щоб діти навчалися у нашій школі і перебували у нашому укритті".
Батьки школярів підтримують навчання з наявним у ліцеї укриттям.

Обговорити питання потенційного закриття школи 20 червня у міську раду, за підрахунками Суспільного, прийшли 40 батьків школярів та вчителів.

За словами заступниці директора ліцею Олени Луцевич, у школі немає підвалу, де б можна було облаштувати укриття.

"Переживаємо через свою роботу, за наших дітей. Ми боїмося, що закриють наш навчальний заклад".

Батько одинадцятикласниці Олександр Пузир розповів, що не хоче переводити доньку до іншої школи та на дистанційне навчання.

"Перша школа – за 3,5 кілометра. Частину дітей переводять у другу школу. Велика проблема у тому, що у нас залізниця. І як би дітей не возили, вони все одно будуть йти через залізницю".