"Підпал під час воєнного стану можуть розцінити як диверсію". На Кіровоградщині почастішали загоряння сухої трави

У 2024 році в Кіровоградській області побільшало пожеж. Їх зареєстрували 1135. Торік за цей період було 810. У більшості випадків горіли суха трава і сміття.

Про це розповів під час брифінгу виконувач обовʼязків начальника управління служби з надзвичайних ситуацій в області Олексій Родіонов.

За його словами, цього року трапилося 673 займання сухих рослин і сміття. Головна причина — необережне поводження з вогнем й підпали (659 випадків). Також були сім випадків самозаймання. У п’яти випадках загорілося через військові дії. І було два випадки пустощів з вогнем.

На одній з таких пожеж загинула людина — пенсіонер 1948 року народження. Це сталося 21 травня у селищі Листопадове Новомиргородської громади. Горіли суха трава й очерет.

10 червня біля села Ганно-Леонтовичеве Устинівської громади зайнялася суха трава. Вогонь знищив понад гектар поля, де росли ранні зернові.

Горіли посіви на полі, Кіровоградщина, 2024 рік. Управління ДСНС в Кіровоградській області

26 травня зайнялося сміттєзвалище в Кропивницькому. Його гасили дві доби вісім пожежних машин й 23 рятувальники.

"Пожежі на сміттєзвалищах можна характеризувати такими негативними явищами, як суспільний резонанс серед населення й негативний вплив на довкілля. У повітря виділяється велика кількість токсичних речовин, забруднюються ґрунт та водойми", — сказав Олексій Родіонов.

І за навмисний, і за ненавмисний підпали є адміністративна й кримінальна відповідальність.

Що відомо про штрафи за спалювання сухої трави

  • За самовільне спалювання рослинності або її залишків (стаття 77 з приміткою 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення) — штраф від 3060 до 12 240 гривень. Якщо це посадовець, то сума варіюється від 15 300 до 30 600.
  • За знищення й пошкодження вогнем лісу або поля (стаття 245 Кримінального кодексу) — штраф від 91 800 тисяч гривень до 153 тисяч гривень і обмеження та позбавлення волі від двох до п'яти років.
  • Якщо ці дії спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки — позбавлення волі від п'яти до десяти років.
  • Підпали під час воєнного стану (стаття 113 Кримінального кодексу України) можуть прирівняти до диверсії й позбавити волі на 15 років або ув'язнити довічно з конфіскацією майна.
Відповідальність за пожежі. Управління ДСНС в Кіровоградській області

Цього року штрафи виписали 16 людям. З них п’ятеро порушили пожежну безпеку в лісах.