Влітку активізуються змії. Які є на Кіровоградщині та як з ними поводитись

Ексклюзивно
Гадюка звичайна. sheplis.com.ua

На території Кіровоградської області можна зустріти три види отруйних змій. Це гадюки степова, звичайна та Нікольського. Зазвичай гадюк розпізнають за зигзагоподібним візерунком на спині, невеликими розмірами й вертикальною формою зіниць. Їхня кількість у регіоні невелика, і людей вони кусають тільки, щоб себе захистити.

Про це Суспільному розповів біолог Віталій Гулай.

За його словами, не можна чітко сказати, яка саме кількість цих плазунів живе на Кіровоградщині. Ніхто їхній спеціальний облік не веде. Але, за спостереженнями науковця, зустрічаються вони тут рідко.

"Ми при наукових обстеженнях вивчали ці види, і коли нам потрібно було відловити екземпляри, щоб поміряти їхні довжини й визначити стать, провести спостереження, то не так просто було їх спіймати. Коли гадюки помічають людину, намагаються втекти".

Степова гадюка зустрічається в степу, переважно в балках, у сухих місцях. Через це якщо вона й кусає, то пастухів на пасовищах. Також Віталій Гулай бачив цю змію поблизу населених пунктів на Кіровоградщині, але про випадки, щоб вона з'являлася в селах і містах й кусала там людей, йому не відомо.

Гадюка степова. Facebook/Slobozhanskyi National Nature Park

Гадюка степова. Facebook/Slobozhanskyi National Nature Park

З іншими двома гадюками на Кіровоградщині більша імовірність зустрітися. Гадюка звичайна і гадюка лісостепова (інша назва — Нікольського) живуть у лісах й на узліссях.

Також вони можуть на зиму шукати собі прихисток і заповзати в льохи й підвали до людей у селах поблизу лісу. Ці змії справді можуть кусати людей — наприклад, під час відпочинку в лісі. Але це також рідко трапляється.

Гадюка Нікольського. Facebook/Slobozhanskyi National Nature Park

Що робити при зустрічі зі змією?

Біолог говорить, що гадюки самі намагаються уникати людей й тим більше не переслідують їх. Тому коли людина бачить змію, найкраще, що можна зробити, — це дати їй можливість відповзти. При цьому не наближатися й не робити різких рухів.

"Гадюки не полюють на людей і спеціально не нападають. Бо люди чомусь думають, що коли змія переповзає дорогу, то потрібно зриватися, бігти й намагатися її знищити сапкою чи лопатою, перерубати навпіл просто через те, що це змія. Єдина причина нападу гадюки, — це її самозахист. Ці тварини живляться мишоподібними гризунами й комахами. Тому, якщо так можна сказати, мотивації кусати людей вони не мають".

Окрім цього, у Кіровоградській області можна зустріти водяного й звичайного вужів. Це також змії, але неотруйні. Вони довші й тонші за гадюк. Вужі також можуть вкусити людину, але при цьому просто травмують шкіру, розрізаючи її зубами.

Вуж звичайний (видно характерні жовті "вушка" на голові). sheplis.com.ua

Є на Кіровоградщині декілька видів полозів і мідянка. Але вони неотруйні, і за кілька років спостережень науковець в Кіровоградській області зустрів тільки кілька екземплярів цих змій.

Мідянка (неотруйна змія). Facebook/Slobozhanskyi National Nature Park

Чи є випадки, коли змії кусали людей в Кіровоградській області й Україні?

Головна санітарна лікарка Кіровоградщини Надія Оперчук розповіла Суспільному, що, за її даними, за останні п’ять років люди не зверталися до лікарень Кіровоградської області через укуси змій.

В Україні є такі випадки. У квітні й травні 2024 року 31 людина звернулася до лікарів через ураження зміїною отрутою. Серед них троє дітей віком до 17 років. 12 випадків зареєстрували в Закарпатській області, по п’ять — у Полтавській і Львівській, по одному — в Одеській та Чернівецькій, чотири — у Житомирській, три — у Дніпропетровській області.

Гадюка степова. Facebook/Slobozhanskyi National Nature Park

Що робити, коли вкусила змія?

За словами Надії Оперчук, укус змії не такий небезпечний, як ускладнення, які він може викликати. Підвищений ризик мають люди з хронічними захворюваннями й індивідуальною реакцією.

Тому при укусах змії людину за можливості потрібно якнайшвидше відправити до лікаря.

Якщо відстань далека, то можна самостійно надати домедичну допомогу, але потім все одно доправити до лікарні:

  • перемістити людину в зручне положення, забезпечивши мінімум рухів
  • звільнити місце укусу від взуття, одягу чи прикрас
  • при перевезенні до лікарні зафіксувати руку чи ногу в піднесеному положенні за допомогою шини чи підручних засобів
  • місце укусу обробити антисептичним розчином і накласти пов’язку, що злегка здавлює кінцівку
  • можна дати 1-2 таблетки від алергії, якщо вони є

При цьому є речі, які заборонено робити. При укусі гадюки потрібно:

  • не висмоктувати отруту (це може призвести до алергічної реакції й набряку верхніх дихальних шляхів у людини, яка це робить)
  • не накладати джгут (це може викликати локальний некроз тканин і гангрену в укушеної людини)
  • не припікати рану (це не допоможе нейтралізувати отруту, яка глибоко проникає під шкіру, а лише завдасть болю людині)
  • не пропонувати алкоголь (він тільки прискорить кровообіг і швидше поширить отруту в організмі