Мобілізація на Кіровоградщині: оновлення облікових даних, ВЛК та умовно-дострокове звільнення засуджених

Ексклюзивно

Військовозобов’язані Кіровоградщини оновлюють облікові дані й проходять військово-лікарські комісії. Суди в області розглядають клопотання засуджених про умовно-дострокове звільнення для мобілізації на військову службу. Три тижні тому, з 18 травня, набув чинності новий закон про мобілізацію. Як представники територіальних центрів, юристи та військовозобов’язані оцінюють зміни у законі про мобілізацію — у спеціальному репортажі Суспільного.

Юристка Євгенія Захарченко вважає: нині оновлюють дані ті військовозобов’язані, які мають відстрочку від мобілізації або бронювання.

"Ті, хто може бути мобілізований, не оновлюють. Тому що після цього треба з'явитися до ТЦК. А про тих, хто має відстрочку і бронь, ТЦК і так обізнані. Тому я не бачу спрощення ні для громадян (вони отримують направлення на ВЛК, яке треба отримати в ТЦК), ні для самого ТЦК. У нас, в принципі, всі пораховані вже давним-давно. Всі мають ідентифікаційні коди, всі внесені в демографічний реєстр. Тому я не знаю, для чого дублювати ще якусь інформацію в "Резерв+".

"Резерв+" – це електронний кабінет, де можна оновити дані, розповів начальник відділу обласного терцентру комплектування Олег Мозоленко. Усі військовозобов’язані мають це зробити протягом 60 днів до 16 липня. Також це можна зробити в терцентрах комплектування та у ЦНАПах.

Олег Мозоленко. Суспільне Кропивницький

43-річний кропивничанин Олександр Пянковський облікові дані оновив в міському центрі надання адмінпослуг. Вважає, два місяці для оновлення даних недостатньо.

"Практична ситуація показує, що ці строки зовсім нереальні. Тобто у військкоматі така черга, що туди просто потрапити неможливо".

Олександр Пянковський займається ремонтом і продажем комп’ютерів. Він не розуміє, чому категорія таких підприємців, як він, не має бронювання.

"До війни нас працювали три чоловіки, зараз я залишився сам, і мені допомагає син, який навчається. Категорія вчителів – це захищена категорія, якщо це держслужбовець — то теж є якісь преференції, а ФОП – незахищена категорія населення".

За новим законом є чотири категорії підприємств та організацій, які отримують бронювання працівників, пояснив Олег Мозоленко:

  1. державні установи
  2. підприємства, які виконують замовлення або завдання міноборони.
  3. підприємства, які займаються виготовленням продукції для ЗСУ
  4. підприємства, які займаються забезпеченням життєдіяльності населення і є критично важливими.

Юристка Євгенія Захарченко вважає, розробляючи закон, могли передбачити залучення до мобілізації військовослужбовців, які в 40-45 років пішли на пенсію, поліцейських, працівників прокуратури, СБУ, тобто людей, які вміють поводитись зі зброєю.

"На них витрачені непомірно великі бюджетні кошти. І хапати на вулиці людей, які абсолютно не вміють тримати автомат, я вважаю абсолютно недоцільним".

Євгенія Захарченко. Суспільне Кропивницький

За новим законом військовозобов’язаних поділили на категорії:

  • придатні,
  • придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК, навчальних центрах, медичних підрозділах,
  • тимчасово непридатні, які потребують лікування,
  • непридатні до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців,
  • непридатні до служби з виключенням із військового обліку.

Юристка Євгенія Захарченко вважає: висновки військово-лікарських комісій при визначенні категорій можуть бути суб’єктивними.

"Корупційна складова завжди присутня там, де є рішення, яке залежить від людини. Це було і в минулому порядку, і в теперішньому".

Кропивничанин Дмитро до роботи військово-лікарської комісії довіри не має.

"Я обмежено придатний був, а зараз мені потрібно проходити ВЛК, щоб стати або здоровим, або нездоровим. Будеш придатним і все".

Серед останніх змін у законах про мобілізацію — запровадження умовно-дострокового звільнення людей від відбування покарання для їх участі в обороні країни. Його ухвалила Верховна рада 8 травня.

Нині у Ленінському районному суді Кропивницького розглянули майже сотню клопотань про умовно-дострокове звільнення засуджених для мобілізації на військову службу. Клопотання до суду подають засуджений та адміністрація виправної колонії.

Дострокове звільнення, згідно з законом про мобілізацію, заборонене ув’язненим за зґвалтування, корупцію та держзраду.

31-річному Вадиму у червні минулого року Світловодський суд виніс вирок – п'ять років ув’язнення за крадіжку. На засіданні він та представник виправної колонії Роман Зиков був онлайн. За словами Романа Зикова, Вадим відбув покарання один рік та чотири місяці. Засуджений підтвердив у суді, що має бажання служити.

Вадиму змінили покарання у вигляді позбавлення волі на умовно-дострокове на три роки та вісім місяців для служби у ЗСУ за контрактом.

До засідання суду засуджений має пройти військово-лікарську комісію, говорить суддя Олена Лук’янова. За її словами, Вадим визнаний придатним до військової служби.

Після рішення суду засудженого доправлять до центру комплектування під вартою.

Бажання долучитись до війська інші ув’язнені, які клопотали про умовно-дострокове звільнення, у суді пояснювали так:

Дмитро: "Хочу захищати свою країну, бути корисним чимось".

Владислав: "Мати одна лишилася, брат старший воює другий рік. Я один лишився. Багато і так в житті поганого зробив. А там – що буде, те буде".

Зі слів прокурорки Ірини Вареник, звільнені на службу засуджені матимуть усі пільги та права, які передбачені для військових.