Найдавніші рослини на планеті. Кропивничанка Галина Суржок розповіла про вирощування папороті

Ексклюзивно
Папороть. Галина Суржок

Папороть — одна з найдавніших рослин на землі. Вона існує 400 мільйонів років. Папороті не мають квітів і насіння й розмножуються спорами, як гриби, або через кореневище. Кропивничанка Галина Суржок розповіла Суспільному, що в неї на подвір’ї ці рослини ростуть упродовж 20 років. Збереглися найперші, 20-річні екземпляри.

Галина Суржок папороті любить з дитинства.

"Це доволі цікава й загадкова, навіть можна сказати, містична рослина. Я довго хотіла завести її у своєму саду. І взагалі якщо в когось є мрія, наприклад, пройтися Парижем до Ейфелевої вежі. То в мене це — якнайбільше перебувати в Карпатах, де тече вода й росте багато папороті й взагалі зелені".
Садова папороть у дворі Галини Суржок. Галина Суржок

Папороть наприкінці квітня. Галина Суржок

Найкраще папороть садити ранньої весни — коли молоде листя ще скручене й тільки збирається розпускатися. Якщо посадка відбувається в інший час, то рослину можна зміцнити, зрізавши з неї верхівку.

"Тобто потрібно залишити невеликий штурпак (5-10 сантиметрів), який дасть краще розвинутися корінню. Інакше рослина всією своєю вегетативною масою тягнутиме вологу й поживні речовини. Тому я все вгорі прибираю, зрізую й саджаю тільки корінець", — розповіла кропивничанка.
Папороть поряд з квітами. Галина Суржок

За словами Галини Суржок, папороть любить ті самі природні умови, що й в прадавні часи. Їй краще рости на тінистих і вологих ділянках, де немає прямих сонячних променів.

"Родичі папороті — мохи — ростуть там, де волога й каміння. Папороть теж таке полюбляє. Їй не дуже подобається відкрите сонце. На сонці вона підгоряє. Водночас не під кожним деревом папороть ростиме. До прикладу, вона не любить горіх. Їй краще під фруктовим деревом. Можливо, це не сто відсотків. Але є такі спостереження".
Папороті краще ростуть у тіні, під фруктовими деревами. Галина Суржок

Кропивничанка не підживлює папороть, але інколи її проріджує через густоту. Шкідників за 20 років у цієї рослини не бачила.

"Папороть має повзучий підземний корінь і може вилізти навіть там, де ви її не чекаєте. Вона зазвичай займає великі площі, бо розростається. У мене росте навколо озерця в дворі. Я бачу, що їй там подобається".
Папороть росте біля озера. Галина Суржок

Папороть залишається зеленою до жовтня. Потім верхівка потроху починає жовтіти й обламувати. За словами Галини Суржок, ця рослина, починаючи засихати, все одно залишається красивою, і деякі квітникарі її не зрізують на зиму. Навесні папороть проростає й знову зеленіє все літо.