До Кропивницького ЦНАПу щодня приходить сотня військовозобов’язаних оновити дані

За оновленням даних до Кропивницького центру надання адміністративних послуг звернулись тисяча військовозобов’язаних. Це від 18 травня, коли набув чинності закон про мобілізацію. Згідно з ним всі військовозобов’язані віком від 18 до 60 років мають уточнити облікові дані до 16 липня. До Кропивницького ЦНАПу щодня приходить сотня військовозобов’язаних.

Про це розповів Суспільному заступник директора центру Андрій Лаврусь.

Як військовозобов’язані оновлюють дані

При оновленні облікових даних військовозобов’язаного у держреєстрі формується витяг, розповіла адміністраторка Анна Шевченко. Його можна взяти в паперовому вигляді.

"У витягу є номер, який збігається з номером заяви, номер запису в єдиному державному реєстрі призовників, дані про територіальний центр комплектування, за яким перебуває людина, дані про наявність ВЛК та відстрочки, чи перебуває людина у розшуку, чи не перебуває. Тобто цей документ є тим, який підтверджує, що людина виконала норми закону".

Бувають випадки, коли витяг формується з неправдивими даними. Це пов’язано з тим, що в ньому була неправильна початкова інформація — та, яку містить реєстр "Оберіг".

"З реєстру "Оберіг" ми підтягуємо витяг. Траплялися випадки, коли у людині неправдиві дані по реєстру в ідентифікаційному коді. У такому випадку людину може просто не знайти по нашій базі. У таких ситуаціях ми пропонуємо людям звернутися у ТЦК для безпосереднього уточнення інформації там. Ми не вручаємо повістки, ми не запрошуємо до ТЦК. Це лише у випадку, коли потрібно уточнити дані".

За словами начальника відділу обласного тер центру комплектування Олега Мозоленка, окрім центрів надання адмінпослуг, уточнити облікові дані можна у терцентрах і онлайн — через електронний кабінет "Резерв+". Він пояснив, що закон, який ухвалили 18 травня, деталізує, як саме треба уточнювати дані, й визначає термін — 60 днів.

Юристка Євгенія Захарченко вважає: закон не спрощує процес уточнення. На її думку, нині оновлюють дані ті військовозобов’язані, які мають відстрочку від мобілізації або бронювання.

"Ті, хто може бути мобілізований, цим не скористаються, і воно не спростить їх облік. Тому що після цього обов'язково вийде направлення пройти ВЛК, а для цього треба з'явитися до ТЦК. А щодо тих, хто має відстрочку, й тих, хто має бронювання, то ТЦК, в принципі, і так обізнані. Тому я не бачу спрощення ні для громадян, ні для самого ТЦК. У нас, в принципі, всі пораховані вже давним-давно. У нас всі мають ідентифікаційні коди, у нас всі внесені в демографічний реєстр. Тому я не знаю, для чого дублювати ще якусь інформацію в "Резерв+".

Кропивничанин Володимир Сорокін розповів, що оновлював дані й онлайн, і через центр надання адмінпослуг.

"Я у "Резерв+" теж робив. І вирішив, щоб у мене було у паперовому вигляді".

Відповідальність за порушення правил обліку

Згідно з законом про мобілізацію, за порушення правил військового обліку у воєнний час передбачена відповідальність — адміністративна або кримінальна.

За статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення це штрафи від 17 до 25 з половиною тисяч гривень. Під ці порушення підпадають:

  • відмова від оновлення даних у ТЦК
  • надання неактуальних відомостей (наприклад, невідповідної адреси проживання чи контактного номера телефону)
  • несвоєчасна постановка на військовий облік
"Якщо людина не оплачує штрафи своєчасно (у визначений 15-денний термін), штраф збільшується, тобто з мінімального переходить в категорію максимального. Максимальний 25 тисяч 500 гривень. І також на людину подається звернення до Національної поліції для притягнення такої людини до кримінальної відповідальності", — роз’яснив Олег Мозоленко.

За ухилення від військового обліку за статтею 337 Кримінального кодексу можуть бути виправні роботи до одного року.

За ухилення від мобілізації настає кримінальна відповідальність за статтею 336. Вона передбачає покарання у вигляді від трьох до п’яти років ув'язнення, якщо буде рішення суду з цього приводу.

За словами Євгенії Захарченко, накладені стягнення можна оскаржувати.

"Це законно буде, якщо на тебе наклали стягнення, а ти його не оскаржив у суді. Ти маєш право на оскарження. Ми побачимо, якою буде практика. На сьогодні ми не можемо її оцінювати, тому що її, в принципі, немає. Щойно тільки набули чинності ці зміни до законодавства, ще судова практика не встигла сформуватися. Ми побачимо. Не виключено, що суд ставатиме на бік порушника".

Кропивничанин Андрій вважає штрафи невиправданими.

"Війна, я розумію. І закони деякі, може, не працюють. Це якби була війна, не можна підіймати тарифи, штрафувати. Негативно, звичайно ставлюся, бо люди бідніють".