"Ні листів, ні дзвінків". У Кропивницькому відбулась акція-нагадування про полонених маріупольського гарнізону

У Кропивницькому відбулась акція-нагадування про полонених маріупольського гарнізону. Рідні бійців назвали її "Не мовчи. Полон вбиває". За підрахунками Суспільного, зібралися пів сотні людей – це члени сімей та знайомі військових з Кропивницького, Одеси, Житомира, Миколаєва та переселенці з Маріуполя, які нині через війну живуть на Кіровоградщині.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного Ірина Полулях.

Маріуполь живе в окупації два роки. Оборона міста тривала з 24 лютого 2022 року — 86 днів, 82 з яких у повному оточенні. 20 травня 22-го року гарнізон, який утримував завод "Азовсталь" у захопленому росіянами Маріуполі, отримав наказ — припинити оборону від вищого військового керівництва. Тоді президент Володимир Зеленський повідомив, що після боїв за Маріуполь у російському полоні опинились понад 2,5 тисячі українських бійців.
Акцію на підтримку військовополонених влаштували на центральній площі Героїв Майдану.

Учасники акції зібрались на площі Героїв Майдану. Вони тримають плакати з написами "Волю сталевим","Мрію обійняти сина", "Волю захисникам Маріуполя".

На акцію зібралися більше 50 людей.

Це акція-нагадування про військовополонених. Учасники хочуть, щоб їх почули в ООН та Організації Міжнародного Червоного Хреста, які можуть посприяти звільненню полонених. Про це розповіла співорганізаторка акції Жанна Зубрицька. Її син Володимир – боєць полку "Азов", у полоні два роки. Свій третій день народження жінка зустрічає без нього.

"Востаннє він подзвонив мені 26 травня 2022 року, якраз у мій день народження і сказав: "Мамо, я живий". – Тоді син вже перебував в Оленівці і його слова були для мене найкращим подарунком. З того часу немає більше ніяких звісток. Тому наша акція – це нагадування суспільству, міжнародним організація про те, що наші діти досі у полоні, їх катують. Ми хочемо, щоб кожна людина зрозуміла наш біль. Ми боремось за них та не зупиняємось".
Співорганізаторка акції Жанна Зубрицька чекає з полону 24-річного сина.

Кропивничанка Ольга Штурмак третій рік чекає з неволі сина. Вадим служив морським піхотинцем. Потрапив у полон 12 квітня 2022 року з заводу Ілліча у Маріуполі. Зі слів жінки, рік назад РФ через Червоного Хреста офіційно отримала підтвердження, що син перебуває у полоні

"Чекаємо, молимось. Ми звертались і в ООН, і в Червоний Хрест, і їздили в Женеву, але все безрезультатно. Хлопців з 36 бригади не повертають, їх засуджують довічно, на 27 років, 15 років. Ми бачили відео, коли їх брали в полон, як вони йшли живими. Але пішов третій рік і немає ні листів, ні дзвінків, жодної звістки у якому стані вони зараз. Знаємо, що їх утримують у колоніях, погано годують та не надають медичні послуги. 36 бригада – це наш біль".
Військовополонені Маріупольського гарнізону – це морпіхи, поліція, військові тероборони, прикордонники, бійці інших підрозділів.

Військовополонені Маріупольського гарнізону, це не лише азовці. Це – морпіхи, поліція, військові тероборони, прикордонники, бійці інших підрозділів, каже переселенець з Маріуполя Дмитро Дегтяр. Він понад два роки не бачив батька.

"Мій батько зараз перебуває в полоні. Він боронив "Азовсталь" до кінця і 17 травня 2022 року вони за наказом вийшли і опинилися в неволі. 27 лютого він прийняв рішення і записався до лав тероборони. З 1 березня Маріуполь почали дуже сильно обстрілювати і вони вже прийняли бій. Маю надію, що я повернуся разом з батьком у вільний український Маріуполь".

Тривала акція дві години. Зі слів Жанни Зубрицької, рідні азовців організовують її щотижня у різних містах.

Оборона Маріуполя

Російські війська зруйнували Маріуполь Донецької області. Місто перебувало в блокаді армії РФ із початку березня 2022 року. Голова Донецької обласної військової адміністрації Кириленко повідомив, що за час війни у Маріуполі загинули від 20 до 22 тисяч людей. Українській владі вдалось верифікувати 33 тисячі людей, яких російські окупанти примусово вивезли з Маріуполя на окуповану територію Донеччини або у РФ. Мер Маріуполя Бойченко повідомив, що інфраструктура міста внаслідок боїв пошкоджена на 90%. Місто було захоплене росіянами у травні 2022 року.

16 травня 2022 року командир "Азову" Денис Прокопенко, який перебував на "Азовсталі", повідомив, що наказ вищого військового командування для збереження життів особового складу виконано. Після цієї заяви ЗМІ повідомили, що з території заводу "Азовсталь" у Маріуполі виїхало 10 автобусів з українськими військовими.

Що відомо про звільнених оборонців "Азовсталі"

20 травня 2022 року, гарнізон, який утримував "Азовсталь" у захопленому РФ Маріуполі, отримав наказ — припинити оборону.

Президент Володимир Зеленський у червні 2022 року повідомив, що після боїв за Маріуполь у російському полоні опинились понад 2,5 тисячі українських бійців із заводу "Азовсталь", їхнім визволенням займається Головне управління розвідки Міноборони.

Україна 21 вересня 2022 року провела обмін полоненими. Він відбувся у Чернігівській області. Загалом з російського полону звільнили 215 українських військових, з них 108 — бійці "Азову", зокрема і командири. В обмін на 200 українських захисників Україна передала Віктора Медведчука.

В обмін на п'ятьох командирів Україна передала РФ 55 людей.

Українські захисники Денис Прокопенко "Редіс", Сергій Волинський "Волина", Святослав "Калина" Паламар, Денис Шлега, Олег Хоменко за процедурою екстракції потрапили до Туреччини під протекторат президента Ердогана.

8 липня 2023 року стало відомо, що до України повертаються командири захисників "Азовсталі", які перебували у Туреччині після російського полону: Денис Прокопенко, Святослав Паламар, Сергій Волинський, Олег Хоменко, Денис Шлега.