Менінгококова інфекція: як захиститись. Пояснення кропивницької санлікарки

Ілюстративне фото. Суспільне Кропивницький

Менінгокок — інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом. Викликається бактерією Neisseria meningitidis. Як вберегтися від хвороби і чому ця інфекція небезпечна, розповіла Суспільному головна санітарна лікарка Кіровоградської області Надія Оперчук.

Бактерія Neisseria meningitidis часто виявляється в носоглотці, не викликаючи захворювання — безсимптомне носійство, пояснила санлікарка. Проте бактерії можуть викликати інвазивну менінгококову інфекцію, яка є основною причиною менінгіту. Хвороба часто прогресує швидко, з летальним результатом у 8–15% випадків.

Симптоми менінгококової інфекції

Основними клінічними ознаками менінгококової інфекції є менінгітзапалення захисних оболонок головного або спинного мозку людини і сепсиспроявляється у вигляді значного запалення та без лікування призводить до смерті.. Менше поширені — артритзапальне ураження суглобів і пневмоніяодна з форм гострої респіраторної інфекції, що впливає на легені.

Менінгіт супроводжують такі симптоми: гарячка, головний біль і напруження потиличних м’язів. Досить часто наявні сплутана свідомість, нудота, блювота, світлобоязнь.

Менінгококовий сепсис: гарячкою і геморагічним висипом. Часто супроводжується септичним шоком, порушенням згортання крові та важкий загальний стан.

Менінгококову інфекцію можуть діагностувати під час огляду хворого і подальших лабораторних досліджень: змивів з носової частини горла, мокротиння, крові, спинномозкової рідини.

Спалахи менінгококової інфекції рідкісні, але можуть виникнути в місцях, де масово збираються люди або проживають разом. До прикладу, у гуртожитках, у військових казармах, місцях компактного проживання біженців, сказала Надія Оперчук.

Профілактика хвороби

З метою раннього виявлення та встановлення діагнозу, головна санітарна лікарка радить хворим з ознаками ГРВІ своєчасно звертатися до лікаря. Зменшити перебування у місцях з великим скупченням людей, особливо, де є хворі на ГРВІ. Часто провітрювати приміщення. Вести здоровий спосіб життя, перебувати на свіжому повітрі не менше двох-трьох годин на добу, вживати вітамінізовану їжу. Користуватися індивідуальним посудом.

В Україні щеплення від менінгококової інфекції належить до рекомендованих. За даними санлікарки, у світі щороку реєструють 300 000 – 500 000 випадків менінгококової інфекції, з яких 30 000 – 50 000 завершуються летально.

Найвищий рівень захворюваності спостерігається у дітей раннього віку, на другому місці підлітки і молодь.

У Кіровоградській області у 2022, 2023 та з початку 2024 роках випадки менінгококової інфекції не реєстрували. Востаннє у 2021 році у 14-річної дитини з Олександрійської громади. Цей випадок закінчився одужанням, хвороба дитини мала важкий перебіг.

В Україні у 2023 році зареєстрували 154 випадки менінгококової інфекції, проти 98 за 2022 рік. За три місяці 2024 року зростання захворюваності продовжується: зареєстрували 60 випадків, це на шість випадків більше ніж за три місяці 2022 року.

Серед хворих на менінгококову інфекцію 73% – діти до 17 років.