Здорожчання уранового концентрату на світовому ринку – шанс для розвитку Кіровоградщини – ОВА

Новокостянтинівська шахта, що у Новоукраїнському районі Кіровоградщини. vostgok.com.ua

Після стагнаціїФаза економічного розвитку держав з ринковою економікою, для якої характерні певний спад ділової активності та кон'юнктури, незначне зростання безробіття та зниження цін. української урановидобувної галузі, викликаної низькою ціною сировини, яка тривала з 2018 року, нині є підстави сподіватись на відновлення ядерних технологій у Кіровоградській області.

Про них Суспільному розповів перший заступник очільника обласної адміністрації Павло Конопко.

Про здорожчання уранового концентрату

Ситуація в галузі, зі слів Павла Конопка, змінилась 2022 року. Вартість сировини, якщо порівнювати з 2018-2019 роками, збільшилась уп’ятеро – з 60-80 доларів за кілограм до 350-360 доларів.

"Це дає поштовх до відновлення ядерних технологій, адже це найдешевший спосіб генерації електроенергії. У нас в країні воєнний стан, тому ми відстаємо від решти світу, проте нарощуємо темпи. Нині вийшли на обсяги видобутку й переробки на рівень 2020 року".

Чотири уранові родовища на Кіровоградщині освоюють три шахти, одна з яких законсервована. Найпотужніша й найперспективніша, зі слів першого заступника голови ОВА – Новокостянтинівська в Новоукраїнському районі, з двома родовищами працює Інгульська шахта, що у кропивницькому районі, законсервована – Смолінська.

"Хочемо її розконсервовувати, бо є попит. Крім того, нашої сировини 15 атомним енергоблокам українських станцій вистачить на понад 100 років".

На 1 травня 2024 року на шахтах регіону видобули 100 тонн концентрату, до кінця року, за даними Павла Конопка, має бути понад 300 тонн.

"Це п’ята частина від запланованого концепцією галузі до 2030 року. Та вже, якщо порахувати, за чотири місяці цього року Кіровоградщина заробила для держави 36 мільйонів доларів".

Шахти потребують модернізації

Технології та процеси, які застосовують на уранових шахтах Кіровоградщини – це рівень 70-80 років XX століття, сказав перший заступник голови ОВА.

"Саме тоді галузь була на піку – на території України будували атомні електростанції. Те обладнання досі працює. Хоча маємо ще імпортну вживану техніку, яку купували за часів незалежності. Шахта "під ключ", тобто вартість будівництва з нуля такої шахти, наприклад, як Смолінська – п’ять мільярдів доларів. А в Смолінській шахті – мільйон тонн руди, це можна три роки видобувати. Тому ми за неї й боремось".

Нині основні фонди уранових шахт області виснажені на 80%, сказав Павло Конопко. За його даними, на реновацію потрібно чотири мільярди доларів.

Канадські партнери

Сировину з уранових шахт Кіровоградщини купує канадська компанія CAMECO. Нині Новокостянтинівська та Інгульська шахти працюють в три зміни.

"Відгуки про наш урано-оксидний концентрат хороші. Крім того, представники канадської компанії обстежили Новокостянтинівську шахту, здійснили техогляд й означили план технічних заходів для збільшення видобутку та оптимізації виробництва. Це затвердили в "Енергоатомі" та самій компанії. Нині розглядають питання інвестування. Адже лише переорієнтування на скіповий підйом у 4-5 разів збільшить виробництво".

Про відмову від російського ядерного палива

Ядерне паливо для українських АЕС виготовляють у Швеції, розповів Павло Конопко.

"Ми даємо сировину – урано-оксидний концентрат. Ядерне паливо з нього роблять на шведській філії американської компанії з виробництва ядерного палива. Ми з ними співпрацюємо з 2007 року. Відтоді, за 17 років, ми поступово повністю відмовились від ядерного палива російського виробництва. А наш концентрат у Швецію потрапляє через канадських партнерів. Але паливо може продукуватись і в Україні, хоча б частина компонентів. Про це ведуться перемовини".

Про борги

Нині на шахтах є зарплатна заборгованість за 4,5 місяці. У масштабі усього підприємства "Східний гірничозбагачувальний комбінат", три уранові шахти якого розташовані на території Кіровоградської області – це 500 мільйонів гривень, сказав перший заступник голови обладміністрації.

"Але ця заборгованість сформувалась до повномасштабного вторгнення, у період стагнації галузі. З 2022 року зарплату платять вчасно й у повному обсязі. Рахунки підприємства розблоковані, виконавчі провадження на рік зупинені. Таке рішення ухвалили на рівні президента й уряду, бо це стратегічна галузь. Щодо боргів, які лишились – зарплата, за енергоносії, за договорами та інше – загалом мільярдний борг – розглядаються різні механізми погашення, зокрема кредитна угода. Влітку все має відбутись".