Новий закон про мобілізацію: що зміниться з 18 травня та що чекає жителів Кіровоградщини

18 травня набуває чинності новий закон про мобілізацію. Його зареєстрували у Верховній раді торік 25 грудня. З того часу народні депутати запропонували понад чотири тисячі правок до закону. 11 квітня Верховна рада у другому читанні ухвалила законопроєкт №10449 про мобілізацію. За тиждень його підписав президент Володимир Зеленський. Які зміни відбулися у законі та як його оцінюють колишні та чинні військові, цивільні і юристи – у спеціальному репортажі Суспільного.

"Потрібно міняти систему. Ловити людей – це повна… "

Вранці 24 лютого 2022 року Ігор Козуб виїхав з Кропивницького до Києва. Там, у Михайлівському соборі, збиралися члени громадської організації "Українська добровольча армія", до складу якої він входить. Їх задача була — обороняти центр міста. Так для 65 річного кропивничанина почалась війна.

Воював у Херсонській та Донецькій областях, був поранений та контужений. Торік у грудні демобілізувався.

Ігор Козуб вважає, що закон про мобілізацію потребував змін.

"У нас держава висить над прірвою. Треба постійно, щоб люди "заходили". Розумієте? Має бути ротація. Але це мають бути люди прокачані, вмотивовані, підготовлені. Це не має бути насильство. Це має бути, грубо кажучи, договір. Людина повинна вибрати. Скажи, яку ти хочеш частину, яка у тебе спеціальність?"
Ігор Козуб з донькою Софією. Ігор Козуб

Ігор Козуб вважає потрібним нововведенням у законі про мобілізацію створення з 18 травня електронного кабінету військовозобов’язаного. За новим законом, військовозобов’язаний повинен зареєструвати свої дані — номер телефону, електронну пошту та фактичну адресу проживання — у трьох доступних форматах: у територіальному центрі комплектування, через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет.

"Потрібно міняти систему цю всю нашу, — сказав Ігор Козуб. – ТЦК по-іншому до цього ставитися. Ловити – це повна… Ми живемо в час диджиталізації. Коли в нас є "Дія", що ви ловите? Запросили, в "Дію" скинули..."

"Чи є протрузія хребта причиною не воювати? Привід – так, причина – ні"

Дитячий лікар за спеціальністю, учасник Євромайдану Олександр Ябчанка зі Львова захищає Україну з перших днів повномасштабної війни. Нині він командує ротою "Гонор" батальйону "Вовки Да Вінчі".

"З одного боку, я — людина геть не військова, а з іншого — ментально був готовий до того, що якщо наважиться Путін на повномасштабне вторгнення, то я розумів, поруч з ким я воюватиму".

Воював на Київщині, Чернігівщині, Донбасі.

"Ми останні виходили з Бахмута. Нас завели, щоб прикрити відхід наших частин. Нас ще деколи називають "пожежним" батальйоном, бо коли треба було закривати якусь там "дірку", там ми це робили".
Олександр Ябчанка. Олександр Ябчанка

Олександр Ябчанка вважає, що новий закон про мобілізацію ухвалили із запізненням.

"У війні важливим є темп. І темпи мобілізації, так виглядає, у росіян вищі ніж у нас. Тому перше, що мене влаштовує, що закон нарешті ухвалений. Перше, що мене не влаштовує — що він ухвалений лише зараз".

Військовий впевнений, що триває війна на виснаження, що російська армія намагається знищити Україну.

"Вовки Да Вінчі", за його словами, поповнюють свої ряди за допомогою рекрутингу, роблять це успішно.

"Оскільки тепер мобілізація стане обов’язковішою, бо з’явилися ще додаткові інструменти примусу, то ми маємо величезне сподівання, що громадяни усвідомлять, що у нас просто немає іншого виходу, аніж боротися проти агресора. У тому законі, що я бачу, я хотів би помилитися, все ж інструмент примусу недостатній. Поповнення потрібне поза сумнівом".

Олександр Ябчанка вважає правильною норму закону про те, що визнані обмежено придатними повинні пройти переогляд протягом року, а ті, хто отримав II чи III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року, крім військовослужбовців, мають пройти повторний медогляд.

"Давайте на власному прикладі. У мене протрузії трьох відділів хребта: шийного, грудного й поперекового. Це діагностовано і, повірте, це сильно дискомфортно. От побігаєш день у бронежилеті — так спина болить, що… Чи є це причиною не воювати? Привід – так, причина – ні".

"Перелік захворювань, за якими визначатимуть придатність до служби, мене вразив"

За новим законом військовозобов’язаних поділять на категорії:

  • придатні;
  • придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК, навчальних центрах, медичних підрозділах;
  • тимчасово непридатні, які потребують лікування;
  • непридатні до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
  • непридатні до служби з виключенням із військового обліку.

Найважче буде доводити непридатність, вважає юристка Євгенія Захарченко.

"Лікарі закривають очі, коли до них приходять люди зі скаргами. Але вони пишуть "придатний" і ставлять печатку. Ми це бачимо. Для того, щоб довести, що це була помилка, треба провести медичну експертизу. Медичну експертизу проводять такі самі лікарі. Треба незалежну шукати. Де в нашій країні можна знайти медичну установу, яка є незалежною від державних грошей, від коштів НСЗУ, мені важко сказати".

Міністерство оборони України у наказі від 27 квітня опублікувало перелік захворювань, за якими визначатимуть придатність до військової служби.

"Мене дуже вразив цей список, — прокоментувала юристка. – Вони вважають, що, наприклад, онкозахворювання, якщо вони не спричинили серйозного розладу здоров’я, не є підставою, щоб визнавати непридатним на деякий час. Там багато — і захворювання крові, і захворювання інших систем, які під великий сумнів ставлять можливість людини повноцінно виконувати обов’язки".

"ФОПи жодним чином не підпадають під бронювання"

За новим законом, уряд має до 18 травня визначитися з новим порядком бронювання. Нині це відбувається в ручному режимі державними структурами, сказала Євгенія Захарченко.

"Бронювання розподіляється кабміном та обласними адміністраціями, які вважають, що ці підприємства мають бути броньовані, а ці – ні. Наприклад, ФОПи. Вони взагалі жодним чином не підпадають під бронювання. Їхні працівники — наймані особи, за яких сплачують податки, чим би вони не займалися, не можуть бути віднесені до критичної чи якоїсь важливої інфраструктури, яка підтримує державу в такий складний час".

Це є порушенням принципу справедливості та рівності усіх перед законом у своїх правах та обов’язках, вважає юристка.

"Вивчаю закон. 82 сторінки"

Юрію 50 років. Він військовозобов’язаний. Попросив не називати його прізвище. Сказав, що вивчає новий закон про мобілізацію.

"Я дивився у форматі Word – 82 сторінки. Він починається так: статтю таку-то доповнити такими-то реченнями, а статтю таку-то викласти у такій редакції. І там дуже довго розбиратися з ним".

Для себе звернув увагу на те, що змінюються правила вручення повісток. Тепер це зможуть робити не лише працівники ТЦК, а й СБУ, служби зовнішньої розвідки, представники органів місцевого самоврядування, керівники підприємства, установи, організації та навчальних закладів, управителі багатоквартирних будинків. Як і раніше, повістку вважатимуть врученою, якщо людина отримала її особисто.

Юрій сказав, якщо отримає повістку, то піде у військо. Також підтримує оновлення даних військовозобов’язаного через електронний кабінет, бо вважає це зручним сервісом.

Кіровоградський ТЦК поки не надає роз'яснень до нового закону

Суспільне звернулось за роз’ясненнями щодо змін у законі про мобілізацію в обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Надіслали інформаційний запит 13 травня. За словами заступника начальника терцентру Івана Шевчука, відповідь нададуть до кінця травня.

З 18 травня усі військовозобов’язані протягом 60 діб мають оновити свої дані в ТЦК: адресу проживання, номери засобів зв’язку, електронну пошту, за її наявності, та інші персональні дані.