Олександрія та Світловодськ на Кіровоградщині два роки повномасштабної війни прожили у статусі "непрозорих" міст

Олександрія, якщо порівнювати з 2022 роком, показала майже той самий рівень прозорості, Світловодськ опинився серед 20 міст, які продемонстрували регрес. Колаж: Суспільне Кропивницький

Два роки поспіль міста Олександрія та Світловодськ Олександрійського району Кіровоградської області перебувають у категорії "непрозорих" міст. Такими є результати дослідження стану прозорості міст під час повномасштабної війни в рамках відповідної програми від Transparency International Ukraine.

Про це Суспільному розповіла аналітикиня програми, співавторка дослідження Юлія Сисоєва.

Про програму

Transparency International Ukraineакредитоване українське представництво глобального руху, що комплексно підходить до розробки та впровадження змін задля зниження рівня корупції. Представництво діє в Україні з 2012 року, а програма "Transparent cities/Прозорі міста" — з 2017-го, "воєнне" дослідження проводять два роки. Результати другого такого дослідження презентували 17 квітня 2024 року. У 2023 році аналітики, крім 70 міст, додатково оцінили десять муніципалітетів, наближених до лінії фронту. За словами аналітикині, міста замість балів отримували статус "прозоре", "частково прозоре" чи "непрозоре".

Загальний рівень прозорості 80 муніципалітетів у 2023 році становив 42,3%, у 2022-му, коли досліджували 70 міст, він становив 37,5%.

Аналітики програми досліджували інформацію про роботу органів місцевого самоврядування, комунальне майно та землю, доступ та участь, реагування на виклики війни, електронні інструменти та антикорупційну політику.

Річний прогрес Олександрії у виконанні індикаторів – 1%

За даними Юлії Сисоєвої, місцева влада повністю виконала 13 з 50 індикаторів прозорості. Аби потрапити до категорії "частково прозорих" міст, Олександрії не вистачило 14%.

Результати за сферами

1. Інформація про роботу органів місцевого самоврядування.

Рівень виконання індикаторів Олександрією – 33,3% (середній рівень виконання досліджуваними містами – 47%). Повністю реалізували індикатори, що стосувалися оприлюднення рішень міської ради, виконавчого комітету та розпоряджень міського голови, відповідності проєктів порядку денного питанням, які фактично розглядають на засіданнях чергових сесій ради та засіданнях виконкому.

"При цьому протягом 2023 року не оприлюднили актуальний перелік наборів відкритих даних, перелік головних розпорядників бюджетних грошей, квартальні та піврічні звіти про виконання бюджету, дані про заплановані ремонти, будівництва та видалення зелених насаджень. Крім того, не звітував у 2023 році й міський голова Олександрії".

2. Комунальне майно та земля.

Рівень виконання індикаторів Олександрією – 20% (середній рівень виконання досліджуваними містами – 34,6%). Повністю виконали індикатор, що стосувався оприлюднення переліку земельних ділянок або прав на них, щодо яких ухвалили рішення про проведення земельних торгів.

"Натомість містяни не мали змоги ознайомитися із актуальними переліками об’єктів нерухомого та рухомого майна, що перебуває в комунальній власності, реєстром договорів про оренду земельних ділянок, переліком земельних ділянок, що пропонують для передачі у власність громадян та юридичних осіб або для надання у користування, зокрема під забудову, відомостями про житлові приміщення у власності громади, даними квартирного обліку, інформацією про рекламні засоби та конструкції".

Переліки об’єктів майна, яке вирішили передати в оренду, були доступні лише в електронній торговій системі Prozorro.Продажі, але не на сайті орендодавця.

3. Доступ та участь.

Рівень виконання індикаторів Олександрією – 28,6% (середній рівень виконання досліджуваними містами – 30,8%). Повністю виконали два з семи індикаторів, які стосувались трансляцій пленарних засідань ради та засідань виконавчого комітету.

"Натомість трансляцій засідань постійних комісій не відбувалось, не анонсували засідання ради, виконкому та комісій. Немає й спеціальної версії офіційного сайту міськради для людей з порушеннями зору".

4. Реагування на виклики війни.

Рівень виконання індикаторів Олександрією – 72,2% (середній рівень виконання досліджуваними містами – 56%).

"Повністю реалізували індикатори щодо наявності оновленого переліку укриттів, інформування про роботу бізнесу в умовах воєнного стану, належного представництва переселенців в Раді з питань внутрішньо переміщених осіб та оприлюднення інформації про неї, розробки Програми економічного та соціального розвитку міста, яка враховує воєнні та повоєнні виклики".

Серед недоліків – робота комісії, яка розглядає питання про надання компенсації за пошкоджену нерухомість: в Олександрії її створили, але не опублікували інформацію про її місцезнаходження та порядок роботи. Крім того, серед восьми членів немає представників громадськості, що не відповідає відповідній постанові уряду.

5. Електронні інструменти.

Рівень виконання індикаторів Олександрією – 25% (середній рівень виконання досліджуваними містами – 34,4%). У місті функціонує лише інструмент подачі містянами електронних звернень, натомість немає можливості подачі електронних петицій. Крім того, система електронної реєстрації з можливістю відстежувати рух у черзі доступна для дитсадків, але не шкіл, міськрада не запропонувала містянам систему електронної реєстрації заяв на житло, не розробили й онлайн-інструмент для подачі заяв на отримання послуг у міських установах соцдопомоги. Не влаштовували 2023 року електронних аукціонів для продажу прав на розміщення сезонної торгівлі й тимчасових споруд.

6. Антикорупційна політика.

Рівень виконання індикаторів Олександрією – 25% (середній рівень виконання досліджуваними містами – 27,2%). 2023 року місто отримувало гуманітарну допомогу, проте у містян не було можливості ознайомитися ані з узагальненими принципами та критеріями розподілу, ані з річним звітом про типи та обсяги отриманої допомоги.

"Другий індикатор сфери перевіряв, чи подавали міський голова, секретар та керуючий справами виконкому електронні декларації в період, коли цього не вимагало законодавство, до 12 жовтня 2023 року. Виявилося, що в цей період міський голова Сергій Кузьменко та секретар міськради Вікторія Косяк добровільно подали е-декларації за попередні роки".

Світловодськ — у двадцятці міст з річним регресом прозорості

За інформацією аналітикині, річний регрес Світловодська становив 10%. Місцева влада повністю виконала вісім з 50 індикаторів прозорості.

Результати за сферами

1. Інформація про роботу органів місцевого самоврядування.

Рівень виконання індикаторів Світловодськом – 16,7%. Повністю реалізували один індикатор – стосовно оприлюднення рішень міської ради, виконавчого комітету та розпоряджень міського голови. На сайті міської ради публікували протоколи засідань ради, а протоколи засідань виконкому та постійних комісій не публікували. Річний звіт міського голови доступний у форматі презентації, але його не анонсували.

"Та протягом 2023 року не оприлюднили актуальний перелік наборів відкритих даних, перелік головних розпорядників бюджетних грошей, квартальні та піврічні звіти про виконання бюджету, дані про заплановані ремонти, будівництва та видалення зелених насаджень".

Крім того, у проєктах порядку денного засідань ради не було точних переліків та назв проєктів рішень у сфері землі – такі питання маркували загальною фразою "Питання врегулювання архітектурно-земельних відносин".

2. Комунальне майно та земля.

Рівень виконання індикаторів Світловодськом – 15%. Повністю виконали лише індикатор, що стосувався даних квартирного обліку. Переліки об’єктів майна, які вирішили передати в оренду, були доступні лише в електронній торговій системі Prozorro.Продажі, але не на сайті орендодавця.

"Містяни не мали змоги ознайомитися з актуальними переліками об’єктів нерухомого та рухомого майна, що перебуває у комунальній власності, переліками об’єктів майна, які можуть бути приватизовані та які не підлягають приватизації, реєстром договорів про оренду земельних ділянок, переліком земельних ділянок, що пропонують для передачі у власність громадян та юридичних осіб або для надання у користування, зокрема під забудову, переліком земельних ділянок або прав на них, щодо яких вирішили провести земельні торги, відомостями про житлові приміщення у власності громади, інформацією про рекламні засоби та конструкції".

3. Доступ та участь.

Рівень виконання індикаторів сфери Світловодськом – 14,3%. Повністю реалізували один індикатор – пов’язаний з доступністю офіційного сайту міськради для людей з порушенням зору. При цьому не анонсували й не транслювали засідання міськради, виконкому та постійних комісій.

4. Реагування на виклики війни.

Рівень виконання індикаторів сфери Світловодськом – 42,9%. Повністю виконали індикатори щодо наявності оновленого переліку укриттів, належного представництва переселенців в Раді з питань ВПО, розробки Програми економічного та соціального розвитку міста, яка враховує воєнні та повоєнні виклики.

"Недоліки: відсутність актуальної інформації про роботу бізнесу в умовах воєнного стану, розділ "Інформація для ВПО" на офіційному сайті міськради 2023 року не оновлювали, не актуалізували й інформацію про отримання компенсацій за тимчасове розміщення переселенців, а усі документи, що стосувалися роботи Ради з питань ВПО, завантажували на сайт не в момент свого ухвалення, а як реакція на дослідження "Прозорих міст" – в січні 2024 року".

5. Електронні інструменти.

Рівень виконання індикаторів сфери Світловодськом – 20%. У місті функціонують інструменти реагування на скарги та звернення громадян – онлайн-форма на сайті, viber-bot та telegram-bot. Але міська влада не запропонувала жителям громади систему електронної реєстрації заяв на житло, не розробили онлайн-інструмент для подачі заяв на отримання послуг у міських установах соціальної допомоги, не працює система електронної реєстрації в комунальні заклади освіти з можливістю відстежувати рух у черзі. Крім того, 2023 року влада міста не влаштовувала електронні аукціони для продажу прав на розміщення сезонної торгівлі та тимчасових споруд.

6. Антикорупційна політика.

Рівень виконання індикаторів сфери Світловодськом – 25%. 2023 року місто отримувало гуманітарну допомогу, та містян не ознайомили з принципами й критеріями розподілу та річним звітом про неї.

"Щодо подачі електронних декларацій міським головою, секретарем та керуючим справами виконкому до 12 жовтня 2023 року, коли цього не вимагало законодавство - е-декларації за 2021-2022 роки подала лише тодішня керуюча справами виконкому Тетяна Головачова".

Рекомендації аналітиків щодо посилення прозорості

Аналітики рекомендують міським радам Олександрії та Світловодська забезпечити якісний доступ містян до публічної інформації, давати можливості для моніторингу роботи влади, налагодити комунікацію з громадянами, залучити містян до процесів ухвалення рішень, сказала Юлія Сисоєва.

Для цього слід:

 • анонсувати засідання ради, виконкому, постійних комісій та громадської комісії з житлових питань;
 • щороку актуалізувати перелік наборів відкритих даних;
 • оприлюднювати квартальні та піврічні звіти про виконання бюджету;
 • публікувати титульні списки на проведення ремонту, будівництва, реконструкції та благоустрою;
 • залучити громадськість до роботи комісії з розгляду питань щодо надання компенсацій за пошкоджені об’єкти нерухомого майна й поширювати її рішення;
 • оприлюднити принципи та критерії розподілу гуманітарної допомоги, а також звіти про отриману допомогу;
 • опублікувати переліки об’єктів майна, що перебуває в комунальній власності;
 • поширити реєстр договорів про оренду земельних ділянок;
 • оприлюднити перелік земельних ділянок, що пропонують для передачі у власність громадян та юридичних осіб або для надання у користування;
 • поширювати актуальні відомості про житлові приміщення у власності громади;
 • проводити електронні аукціони для продажу прав на розміщення сезонної торгівлі та тимчасових споруд;
 • забезпечити використання систем електронної реєстрації з можливістю відстежувати рух у черзі закладами дошкільної та середньої освіти;
 • розробити онлайн-форму для подачі заяв на отримання послуг в міських установах соціальної допомоги.
"Окремо ми рекомендуємо Олександрійській міськраді зареєструватися в Єдиній системі місцевих петицій та почати належним чином розглядати петиції, а Світловодську – організувати трансляції засідань ради та виконавчого комітету".