У Кропивницькому приймають заяви до перших класів. Як батькам зрозуміти, чи готова дитина до школи

Хлопчик на підготовчому занятті у кропивницькому ліцеї. Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому другий тиждень приймають заяви до перших класів. Суспільне дізнавалось, як батькам зрозуміти, чи готова дитина до школи.

Кропивницькі школи розпочали приймати заяви до перших класів 10 квітня. Роблять це через відповідну електронну систему, яка працює з 2020 року, розповіла керівниця міського управління освіти Лариса Костенко.

За словами кропивничанки, матері майбутнього першокласника, Ірини Константінової, подати заяву на вступ попросила перша вчителька сина.

"Вчителька написала у батьківський чат, що треба подати заяву. Це недовго: увійшла в систему, ввела домашню адресу й потрібні дані".

Зі слів Ірини, сину у червні виповниться шість років, нині він відвідує дитсадок та раз на тиждень підготовчі заняття в ліцеї.

"До останнього мали сумніви — віддавати його в шість років чи почекати до семи. Вирішили – в шість. У садку психологиня тестувала дітей щодо готовності, про результати нам ще не говорили, але виховательки нам кажуть, що син метикуватий, комунікабельний, великих проблем з адаптацією до школи не має бути. Хоча є у групі діти, яких батьки ще на рік лишають в садку".

Як зрозуміти, чи готова дитина до школи

Психологиня з Кропивницького Інга Кузнєцова в коментарі Суспільному сказала, що готовність дитини до школи слід визначати індивідуально. Увагу слід звертати на інтелектуальну готовність, здатність долати складнощі, навички спілкування, мотивацію та фізичне дозрівання.

"Коли говорили про Нову українську школу і те, що дітей потрібно віддавати туди у шість років, йшлося про те, що перший клас буде ігровим, адже в цьому віці основним видом діяльності дитини є сюжетно-рольова гра. Ця гра дуже важлива для дозрівання особистості дитини, її готовності до школи, ініціативності й комунікабельності, які формуються в цьому віці й на все життя".

З її практики, не всі вчителі й не всі заклади дотримуються принципів Нової української школи, сказала психологиня.

"Дітей садять за парти, а про ігрову форму лише говорять. Там немає гри, яка б задовольняла потреби дитини".

Батькам радить дивитись на те, як організовані підготовчі заняття.

"Якщо там немає ігор, яких потребують дошкільнята, варто пошукати іншу вчительку, інший клас чи школу. Крім того, особливу увагу варто звертати на готовність хлопчиків. Вони дозрівають повільніше за дівчат, тому, на мою думку, батькам слід подумати над варіантом відвести його у перший клас у сім років".

Важливо, зі слів Інги Кузнєцової, зважати на мотивацію дитини до навчання.

"Чи хоче дитина йти до школи, чи розуміє навіщо це їй потрібно, чи подобається школа та процес навчання дитині, чи даються їй легко завдання, які відповідають її віку".

До тренду раннього навчання психологиня ставиться негативно.

"В чотири роки віддають у студії раннього розвитку. Там, знову ж таки, дитину саджають за парту і вчать рахувати, писати й читати. А в цьому віці геть немає мотивації вчитись, щобільше – це може негативно позначитись на її появу в шість-сім років".

Форма навчання має враховувати вікові особливості дитини.

"Більшість дітей у шість років не здатні концентруватись на чомусь одному протягом 45 хвилин – ділянка мозку, яка відповідає за увагу, не сформований, хребет не сформований достатньо, щоб подовгу сидіти на одному місці, особливо за партою".

У 90% випадків в шість років дитина повністю не готова до школи, сказала психологиня. Але, додала, є висока ймовірність, що, за правильної організації навчання у першому класі, дитину підготують до подальшого шкільного життя.

Тести шкільної готовності, які практикують психологи в дитячих садках та приватні психологи, допомагають батькам визначитись.

"Є сучасні нейропсихологічні тести, які показують, наскільки мозок дитини готовий. Це не про вміння писати й читати, а про увагу, пам’ять та мислення. До речі, вимога до батьків приводити в перший клас дитину, яка пише й читає – не коректна. Цьому мають вчити в школі. Особливу увагу слід звернути на дітей, які відносно пізно почали говорити, наприклад ближче до чотирьох років – їхньому мозку потрібен час дорозвинутись, у шість років рано везти таку дитину в школу".

У питаннях підготовки до першого класу батьки мають підтримувати дитину, а не тиснути на неї, вважає Інга Кузнєцова.

"У приватних студіях підготовки до школи часто задають домашнє завдання. І замість того, щоб гратися з однолітками надворі, дитина робить домашку. Це не відповідає віковим потребам, це тиск, це не сприяє мотивації. В ідеалі, в перший клас дитина має йти як чистий аркуш".

Надмірне, невідповідне віку, навантаження шкодить дитячій психіці, підсумувала психологиня.