Минулого тижня набула розголосу історія про нацгвардійця Валерія і його службового лабрадора Ермі, які їхали в тамбурі потяга з Києва до Чернігова. Їх не пустили до вагона, оскільки за правилами в "Інтерсіті", не можна перевозити тварин, вищих за 45 сантиметрів у холці. Підтримати бійця вирішила захисниця з Кіровоградщини Тетяна Дмитрук.
У соцмережі Фейсбук жінка опублікувала пост, що їй з чоловіком провідник не дозволив сісти на свої місця, бо мали з собою собаку. Подружжя разом з твариною їхали на підлозі у тамбурі 6 годин.
Тетяна Дмитрук телефоном розповіла Суспільному, що родом з селища Смоліне Кіровоградської області. З початку повномасштабної війни служить у Збройних силах України. Говорить, цей випадок трапився з нею декілька місяців тому. Тоді вони з чоловіком отримали відпустку та зібралися їхати додому. Купили квитки на Інтерсіті "Краматорськ-Київ". З зони бойових дій вирішили вивезти собаку.
"Під час виконання бойового завдання до наших розвідників прибився лабрадор. Він був у жахливому стані, з великими ранами, тому що його ображали інші собаки. Ми думали, що він не виживе. У вільний час завезли його у краматорську ветклініку, вилікували. Зробили усі обстеження та щеплення. Після цього вирішили вивезти собаку у Київ, бо в тих умовах, в яких ми перебуваємо на фронті, тварина не повинна жити. Там постійно лунають вибухи, яких він дуже боїться".
Тетяна купила квитки на потяг у першому класі, за них заплатила понад 2 тисячі гривень. Зі слів жінки, коли прийшли до вагона, провідник відмовився їх пускати з собакою у салон.
"Ми були дуже брудні, бо не мились декілька днів, і втомлені. Дуже хотілося якнайшвидше доїхати додому та відпочити. І тут провідник каже: "Ні, я вас з собакою до вагона не пущу". Від цих слів у мене на очах просто виступили сльози. Кажу йому, будь ласка, я не була вдома 7 місяців, не бачила рідних, батьків. Мені треба просто доїхати до Києва. Він з таким пихатим виглядом відповів: "Не дай боже я побачу, що ви сядете на свої місця, то одразу зійдете з цього потяга. В цей момент я розгубилася і мені вже було все одно, де їхати".
У тамбурі з собакою їхали 6 годин. Цю поїздку Тетяна називає найпекельнішою у своєму житті. Говорить, сидіти на підлозі увесь цей час було важко. З приводу цієї ситуації в Укрзалізницю не зверталась.
Коли я побачила, що така ж ситуація склалась з нацгвардійцем, то захотіла його підтримати. Я вважаю, такі ситуації треба висвітлювати. Люди не розуміють, що ти їдеш заморений, хочеш поспати не на кариматі чи у спальнику, не у підвалі, а у своєму теплому ліжку. Такого відношення я просто не очікувала. На фронті ми рідко бачимо цивільних людей. Я вважаю, що мають бути якісь зміни та лояльне ставлення до військових. Тим паче в інтерсіті "Краматорськ-Київ" здебільшого їздять українські захисники".
Що кажуть в Укрзалізниці
Ситуацію з перевезенням тварин на своїй сторінці у Фейсбук прокоментував керівник із пасажирських комунікацій "Укрзалізниці" Олександр Шевченко. За його інформацією, у потягах, зокрема, й інтерсіті, є чіткі правила для поїздок з тваринами. Водночас визнає, що нині варто внести зміни до чинних правил їх перевезення.
"У випадку зі службовими собаками та поїздами інтерсіті все ж є чіткі норми, продиктовані безпекою та комфортом всіх у салоні, включно з дітьми, алергіками і так далі. Але є й декілька "blind spоts" Сліпі плямиу правилах, де прийняття рішення по факту перекладено на провідника. Тому зміни назріли і громадянське суспільство справедливо нам про них нагадує".
Найближчим часом Укрзалізниця спільно з організацією порятунку тварин UAnimals напрацює оновлені правила перевезення тварин у потягах. Про це повідомили на Фейсбук-сторінці організації.
"Спільно оновимо деякі застарілі пункти правил проїзду в поїздах, аби вони стали більш інклюзивними для людей із тваринами. Організуємо соціальну кампанію, аби закликати пасажирів без тварин людяніше ставитися до пасажирів із тваринами", — йдеться у дописі.
Лабрадора, якого побратими назвали Фугас, Тетяна Дмитрук з чоловіком залишили собі. Коли подружжя перебуває на фронті, собака живе в її батьків у Смоліному на Кіровоградщині.
"У моїх батьків великий, приватний будинок, тому Фугасу у них комфортно. Батьки його обожнюють. Він у нас дуже класний та миролюбний пес".