Тиждень – ПЦУ, тиждень – УПЦ. В одній із церков Кіровоградщини релігійні громади домовились про почергові богослужіння

Ексклюзивно

У селі Перегонівка Голованівського району Кіровоградської області представники релігійних громад Православної церкви України та Української православної церкви домовились про почергові богослужіння в одній церкві. Це перший такий випадок у регіоні. Суспільне дізнавалось, кому належить будівля храму і як домовлялись.

Релігійна громада села Перегонівка однією з перших заявила про своє бажання перейти до ПЦУ. Це відбулося одразу після отримання Томоса про автокефалію, сказав начальник обласного управління комунікацій з громадськістю Віталій Останній.

Рішення про перехід до ПЦУ у Перегонівці ухвалили в січні 2019 року, за рік зареєстрували, розповів голова сільради Володимир Козак.

"24 січня 2019 року на своєму зібранні фактично одноголосно – були присутні понад 150 людей, троє з яких утримались, декілька були проти – громада проголосувала за перехід парафії до ПЦУ".

Попри це, за словами голови сільради, досі храм використовувала виключно громада УПЦ.

"У результаті зустрічей, довгих словесних баталій та довгих переговорів на даному етапі дійшли згоди – щоб не накаляти ситуацію, щоб і парафіяни, які нині підтримують УПЦ, і більшість, які бачать себе в ПЦУ, могли мирно співіснувати. Будуть здійснювати почергово богослужіння у цьому храмі – одна неділя для одних, інша неділя – для інших".
Голова Перегонівської сільради Володимир Козак. Фото: Суспільне Кропивницький

Архієпископ Кропивницький і Голованівський Православної церкви України Марк сказав, що рішення про почергові богослужіння ухвалили жителі села.

"Якщо громада вирішила, що тут спільно можуть молитися і віряни московського патріархату, і наші – я не маю нічого проти. Декілька років ми не вчиняли ніяких дій, бо не могли сюди призначити священника. Цього року ми внесли зміни у державний реєстр, відповідно, закріпили священника за цією парафією, який буде тимчасово виконувати тут своє служіння – до того часу, як сюди не буде призначено на постійній основі священника ПЦУ".
Архієпископ Кропивницький і Голованівський ПЦУ Марк біля храму у Перегонівці, 18 лютого 2024 року. Фото: Суспільне Кропивницький

Позицію релігійної громади Української православної церкви телефоном прокоментував благочинний Новоархангельського округу Василь Музика. З його слів, почергові богослужіння запропонували вони.

"Якісь великі свята – вони не будуть збігатися, бо громада ПЦУ служить за григоріанським календарем, а громада УПЦ – за юліанським. Так що ми робимо все, щоб зберегти мир у країні".

Юридично храм у Перегонівці належить релігійній громаді ПЦУ, пояснив начальник обласного управління комунікацій з громадськістю Віталій Останній.

"Згідно зі статтею 8 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", віряни, які не згідні з таким рішенням, можуть створити окрему релігійну організацію та укласти договір про почергове богослужіння із власниками, що і відбулося. Це, до речі, є певним прецедентом – таких випадків ще в нас не було в області. Побачимо, як будуть розвиватися події, наскільки вірянам вдасться мирно співіснувати".

Перше богослужіння релігійної громади Православної церкви України в храмі у Перегонівці відбулось 18 лютого. До цього молилися просто неба, розповів протоієрей Василь Палюга.

Перше богослужіння релігійної громади ПЦУ у Перегонівці, 18 лютого 2024 року. Фото: Суспільне Кропивницький

Наступного тижня у храмі села Перегонівка, згідно із домовленістю, відбудеться богослужіння громади УПЦ.